W dniu 17 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie techniczne AGRORozmowy* – żyzność gleby zorganizowane przez firmę Ascrop, na którym plantatorzy z różnych regionów Polski mogli wymienić się informacjami na temat kolejnych, agrotechnicznych wyzwań na swoich polach.
Prawdziwa rejestracja
Na początku spotkania zwrócono uwagę na trudny proces decyzyjny plantatorów przy wyborze środków do produkcji rolnej (nawozów i środków ochrony roślin). Pierre Boulet (Ascrop) mówił na konkretnych przykładach o ryzyku związanym ze stosowaniem niezarejestrowanych środków. Namawiał rolników, aby zawsze przed zakupem poprosili sklep, producenta lub dystrybutora o aktualny certyfikat jakości, dla konkretnie zamówionej partii nawozu czy pestycydu.
Od 10 lat Ascrop kładzie duży nacisk na te tematy, a co daje rejestracja konkretnego produktu dla danej uprawy w praktyce mówił dr inż. Paweł Szymczak reprezentujący to przedsiębiorstwo. Pokazał kilka przykładów fitotoksyczności na roślinach wywołanej przez stosowanie np. adiuwantow nieposiadających rejestracji, ani odpowiednich badań wykonanych w Polsce. Niestety rynek nawozów także jest pełny przykrych niespodzianek. Nawóz bez rejestracji, szczególnie doglebowy, którego dawki na hektar są wysokie stanowi ogromne ryzyko skażenia gleby metalami ciężkimi. Rynek sprzedaży owoców czy warzyw jest coraz silniej kontrolowany pod kontem wszelkich pozostałości (również metali ciężkich np. kadmu), a to często nie idzie w parze z nadzorem nad środkami produkcji, dlatego należy pytać się o certyfikat jakości!
Niezależne badania
Organizator pokazał również swoje stanowisko w zakresie przekazywania wyników, które są ściśle oparte na naukowych, akredytowanych i niezależnych badaniach. Od 2014 roku Ascrop przeprowadził ponad 280 akredytowanych testów w całej Europie, których głównym celem było zintegrowanie różnych rozwiązań w pełni zintegrowanych programach nawożenia i ochrony, ale także udowodnienie, że biologiczne środki ochrony są solidną podstawą takich programów.
Żyzność gleby
Drugim i równie ważnym tematem spotkania była żyzność gleby. Wspólnym kłopotem dla wielu plantatorów jest zmęczenie gleby i spadek jej żyzności. Diagnozę tego problemu przeprowadził francuski agronom Paul Robert. Podkreślił on, że „nie ma na rynku gotowych recept na szybką poprawę środowiska glebowego. Jest to proces wymagający czasu i szerokiego podejścia do tego skomplikowanego zagadnienia”. Podczas swojego wystąpienia, specjalista z Francji przekonywał do wprowadzenia koniecznych zmian w zakresie praktyk rolniczych. Pośród nich wymienił rodzaje narzędzi, które warto użyć, aby nie zniszczyć struktury gleby. Jest to np. spulchnianie pracujące prostopadle do gleby – bez części równoległej, aby nie spowodować zawalenia się struktury. Podkreślił, że kluczowa jest obserwacja warunków i znajomość gleby. Bardzo ważna jest uprawa poplonów zarówno przed jak i po plonie głównym. Ich uprawa ma bardzo duży wpływ na żyzności gleby. Paul Robert wykazał korzyści ekonomiczne upraw okrywowych np. mieszanek z różnymi gatunkami jak owies, facelia, słonecznik, wyka czy kapusta abisyńska w zakresie zwiększenia zawartości próchnicy w glebie, składników odżywczych oraz ich dostępności dla uprawianych w plonie głównym roślin. Według niego rośliny uprawiane w poplonie, których wybór zależy głównie od terminu siewu i struktury prowadzonych upraw mogą być sposobem na ograniczenie chorób odglebowych poprzez wspieranie struktury gleby.
Problemem, z którym borykają się wszyscy plantatorzy, jest brak prostych narzędzi do oceny struktury i warunków gleby. Obecnie określenie poziomu materii organicznej już nie wystarcza, aby uzyskać jasny obraz sytuacji. W celu dokładnej diagnozy powinny być brane pod uwagę także pozostałe parametry np. życie drobnoustrojów w glebie, oddychanie gleby itp.Na spotkaniu nie zabrakło wielu pytań od plantatorów, a organizatorzy zalecali dostosowanie praktyk z innych krajów do swoich gospodarstw i warunków w nich panujących jak na przykład termin siewu poplonu, aby w jak najmniejszym stopniu być zależnym od akumulacji temperatur, która jest niezbędna w przypadku niektórych gatunków czy wybór odmian odpornych na mróz nie wymagających interwencji chemicznej w celu zniszczenia.
*AGRORozmowy to coroczne spotkanie techniczne organizowane przez ASCROP, gromadzące plantatorów z różnych części Polski, w celu skonfrontowania ich nawyków rolniczych i omówienia najnowszych innowacji agrotechnicznych.
Informacja prasowa z firmy Ascrop