Czy będzie nowa nazwa dla świdośliw?

świdośliwa


świdośliwaW Polsce o świdośliwe olcholistnej i jej owocach mówi się dopiero od kilku lat, a pierwsze towarowe plantacje tego gatunku dopiero zaczynają powstawać. Gatunek ten z powodzenie uprawiany jest za to do wielu lat w Kanadzie, gdzie jego owoce cieszą się dużą popularnością – dotyczy to zarówno owoców deserowych jak i przetworów z tych jagód.

Ważnym odbiorcą kanadyjskich owoców i przetworów ze świdośliwy jest USA. Warto również wiedzieć, że owoce świdośliwy w Ameryce Pólnocnej mają nazwę Saskatoon Berry, która to wywodzi się od miasta Saskatoon i prowincji w Kanadzie o nazwie Saskatchewan, gdzie gatunek ten uprawiany jest na największą skalę. Okazuje się jednak, że w niektórych regionach USA ta nazwa okazuje się dosyć trudna do wymówienia, dlatego też próbuje się te owoce nazywać jako juneberrie, co w tłumaczeniu oznacza czerwcowe jagody. Dlatego niektórzy amerykańscy sprzedawcy wnioskują o zmianę nazwy oferowanych jagód, co spotyka się z lekkim sprzeciwem kanadyjskich producentów tego gatunku. Można jednak sądzić, że jeśli zmiana nazwy na bardziej przystępną przysłuży się lepszej sprzedaży z pewnością na nią przystaną. Dlatego może warto również w Polsce zastanowić czy nie warto wprowadzić łatwiejszej lub prościej brzmiącej nazwy dla owoców tego gatunku, które prawdopodobnie będą już w niedługim czasie pojawić się w sprzedaży detalicznej. Może analogicznie do borówki wysokiej popularnie u nas nazywanej borówką amerykańską (bo tutaj też gatunek ten uprawiany jest na największą skalę na świecie) warto nazywać świdośliwę olcholistną np. borówka kanadyjska, a może czerwcowymi jagodami?

Czekamy na Państwa opinie i propozycje. Może wspólnie uda się nam stworzyć nową nazwę dla tych cennych owoców. Jak prognozuje prof. Stanisław Pluta z IO w Skierniewicach jest to bardzo perspektywiczny gatunek i warty do wprowadzenia na szeroką skalę do uprawy w Polsce, będąc dla wielu naszych plantatorów nowym gatunkiem roślin jagodowych. Więcej szczegółowych informacji o tym gatunku, jego odmianach oraz możliwościach uprawy można przeczytać w publikacji pt. „Świdośliwa olcholistna – nowy gatunek krzewów owocowych w Polsce”, którą można zakupić w naszym e-sklepie.

świdośliwa, książka o świdośliwie







Poprzedni artykułFolie i siatki na tunele truskawkowe
Następny artykułDywersyfikacja produkcji i rynków zbytu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj