Sezon 2013/14 nie był zbyt korzystny dla chilijskich producentów i eksporterów owoców borówki. Z ostatniego raportu Chilean Blueberry Committee (na 22 tydzień 2014 roku) wynika, że zamiast spodziewanego wzrostu produkcji i eksportu niebieskich jagód, nastąpił spadek tych wartości.
Główną przyczyną spadku produkcji owoców borówki w Chile były przymrozki jakie wystąpiły we wrześniu, czyli w okresie kwitnienia krzewów borówki. Największe szkody odnotowano w centralnej i południowej części kraju kiedy to miedzy 12 a 30 września 2013 roku, temperatura kilkakrotnie spadła do -4C – 3C. W niektórych regionach doprowadziło to do znaczących strat w plonie, tym bardziej że rośliny borówki były w najbardziej wrażliwej na działanie niskich temperatur fazie rozwojowej. Również dalszy przebieg pogody przyczynił się do późniejszego względem innych lat, wejścia w owocowanie roślin w niektórych regionach. Kolejnym problemem jaki dał się we znaki chilijskim eksporterom owoców borówki był szkodnik zwójka krzyżóweczka (Lobesia botrana) – uszkodzenia owoców spowodowane przez tego szkodnika spowodowały w całych zbiorach straty na poziomie 8,2%. Czynnikiem utrudniającym eksport był też strajk w porcie San Antonio, który ograniczył wysyłki do USA. Generalnie eksport owoców zmniejszył się o 15% względem poprzedniego sezonu i wyniósł 74 tys. ton (względem 87 tys. ton w poprzednim sezonie). Najbardziej znaczące obniżenie eksportu miało miejsce miedzy 41 a 51 tygodniem i wyniosło 18% wobec wcześniejszego sezonu.
Taki stan rzeczy stawia wiele nowych wyzwań przed producentami borówki w Chile, przede wszystkim związanych z ograniczeniem negatywnych zmian klimatycznych i zdarzeń pogodowych (przymrozki, susza, opady) ale również szkodnikiem jakim jest Lobesia botrana.