Chwasty, szkodniki i nawożenie truskawek



W ramach tegorocznego cyklu spotkań organizowanych przez Agrosimex 14 stycznia w Chynowie odbyła się Konferencja Truskawkowa. W jej trakcie eksperci z firmy Agrosimex i zaproszeni goście omówili najważniejsze problemy występujące w uprawach truskawek. Wskazywali na rozwiązania pozwalające ich uniknąć w przyszłości.

Najtrudniejsze szkodniki truskawek

Jak informował Tomasz Domański doradca firmy Agrosimex, problemów ze szkodnikami truskawek z roku na rok przybywa, a ich zwalczanie jest coraz bardziej trudniejsze. Przykładem tego może być kwieciak malinowiec, który w ostatnich latach okazał się bardzo trudnym do wyeliminowania szkodnikiem. Dorosłe osobniki chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych składają jaja w nierozwiniętych jeszcze pąkach kwiatowych. Następnie samice podcinają szypułkę. Bardzo często duże nasilenie kwieciaka wynika z faktu, że dorosłe osobniki zimują w resztkach roślin na plantacji. Przykrywanie wiosenne plantacji agrowłókniną czy folią, sprzyja wcześniejszemu pojawianiu się tego szkodnika ale też większej jego aktywności. Także pod takimi osłonami chrząszcze wychodzą z gleby zdecydowanie dłużej, niż na plantacjach nieokrywanych. Zazwyczaj duża szkodliwość kwieciaka wynika z faktu zbyt późnego wykonania zbiegów zwalczających. Optymalnie należałoby to zrobić w momencie pojawiania się chrząszczy a przed składaniem jaj przez samice. Pomocne w monitoringu tego szkodnika mogą być pułapki feromonowe wyłapujące dorosłe osobniki.

Tomek Domański omówił najbardziej uciążliwe szkodniki truskawek

Tomasz Domański omówił również tematy związane ze zwalczaniem przędziorków i roztocza w uprawach truskawek. Również odniósł się do tematu wciornastków, które okazują się coraz bardziej uciążliwym szkodnikiem zwłaszcza w odniesieniu o późnych odmian truskawek.

Żyzność gleby w uprawach truskawek

Iwona Polewska- Jankowiak omówiła możliwości nawożenia truskawek jak też poprawy potencjału plonotwórczego gleby. Dane z ostatnich latach zebrane na podstawie wykonywanych analiz glebowych pokazują niską zawartość materii w glebach województwa mazowieckiego – jest poziom 1,9-2%. Materia organiczna poprawia sprawność gleby, sprzyja tworzeniu związków próchnicznych, aktywności mikroorganzomów glebowych, poprawie właściwości sorpcyjnych. By wydobyć potencjał plonotwórczy gleby, trzeba właśnie zadbać o utrzymanie tego wysokiego poziomu próchnicy, uregulowanie odczynu gleby i dopiero podać odpowiednie do zasobności gleby nawozy mineralne.

Zawartość próchnicy można zwiększyć poprze regularne stosowanie nawozów organicznych, typu kompost, obornik. Nie zawsze są one jednak dostępne i możliwe do zastosowania w przypadku upraw wieloletnich. Można też zastosować kwasy humusowe w postaci preparatu Rosahumus w dawce 5-6 kg/ha.  Produkt zawiera naturalną kopalinę leonardyt, bogatych w kwasy humusowe. Ciekawym rozwiązaniem jest nawóz Algasoil produkowany z alg morskich. Dostarcza materii organicznej do gleby, ale też szereg substancji stymulujących wzrost i odporność roślin. Polecany jest w dawce 50-100 kg/ha.

Jak opanować chwasty w uprawie truskawek?

Wbrew pozorom plantatorzy truskawek mają jeszcze całkiem sporo możliwości chemicznego zwalczania chwastów w uprawach truskawek. Tomasz Domański przypomniał jakie są obecne dostępne herbicydy do tego celu. Wśród nich są zarówno te o działaniu doglebowym, ja i środki typowo nalistne (głównie graminicydy do zwalczania chwastów jednoliściennych). Warto pamiętać, że obecnie dopuszczone do stosowania herbicydy można stosować w okresie wczesnej wiosny (do momentu pojawiania się pierwszych kwiatów) i po zbiorach. Dlatego w tych okresach należy maksymalnie wykorzystać dostępne możliwości eliminacji chwastów z plantacji. Nie warto natomiast sięgać po środki nie dopuszczone do stosowania w danej uprawie. Efekty tego mogą być odwrotne od zmierzonych powodują uszkodzenia roślin uprawnych lub nawet całkowite ich zniszczenie.

Proponowane herbicydy do zwalczania chwastów w uprawach truskawek polowych

Więcej informacji z tego spotkania już niebawem w czasopiśmie JAGODNIK. #KtoCzytaTenWie a najlepiej się czyta w Prenumeracie!







Poprzedni artykułCięcie borówki w praktyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj