Czy polska borówka podbije Indie?



W dniu 22 sierpnia br. zostały przez Ministerstwo Rolnictwa i Dobrobytu Rolników Republiki Indii opublikowane importowe wymogi fitosanitarne dla owoców borówki eksportowanej z Polski do Indii. Tym samym zakończono rozpoczęte w marcu 2022 roku negocjacje i rynek ten został otwarty dla polskiej borówki.

Informacja ta wydaje się być wspaniała – nasz nowy parter handlowy to obecnie państwo z najwyższą populacją na świecie wynoszącą ok. 1,417 mld osób. Część z tej rzeszy to osoby zamożne, które z pewnością będą mogły sobie pozwolić na zakupy polskich borówek. Miejmy nadzieję, że nowy potencjalny kanał zbytu okaże się drożny a konieczne do spełnienia procedury nie nastręczą nadmiaru komplikacji. Potencjalnie jest to bowiem duża szansa dla polskiej branży borówkowej, okoliczność, która może zapewnić warunki do dalszego jej wzrostu.

Długi proces z happy endem

W działania negocjacyjne mające na celu umożliwienie eksportu owoców borówki z naszego kraju do Indii zaangażowane były, oprócz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN), Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach, a także organizacje branżowe reprezentujące plantatorów i eksporterów borówki. Jednym z elementów negocjacji była wizyta przedstawicieli indyjskiej organizacji ochrony Roślin we wrześniu 2022 roku na plantacjach i w pakowalniach owoców.

Wymogi dla eksporterów

Przeznaczone na eksport owoce będą musiały pochodzić z plantacji zarejestrowanych w specjalnym rejestrze prowadzonym przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa na potrzeby eksportu do państw trzecich (tzw. rejestr eksporterów). Owoce w przesyłkach będą musiały być wolne od szpeciela pączkowego borówki (Acalitus vaccinii) oraz bakterii Pseudomonas viridiflava, w tym pochodzić z plantacji, które monitorują występowanie tych agrofagów i podejmują w razie ich wystąpienia stosowne działania zwalczające. Przesyłki powinny być także wolne od zanieczyszczeń gleby i resztek roślinnych.  

Gdzie po więcej informacji?

Zainteresowani plantatorzy mogą uzyskać informacje na temat warunków i zasad rejestracji w rejestrze eksporterów w jednostkach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa (https://www.gov.pl/web/piorin/wojewodzkie-inspektoraty). Należy również zwrócić uwagę, że producenci wpisani do takiego rejestru będą zobowiązani informować właściwy WIORiN do 30 kwietnia każdego roku o zamiarze prowadzenia w danym sezonie uprawy na potrzeby eksportu do Indii, aby umożliwić inspektorom WIORiN przeprowadzenie kontroli WIORiN pod kątem spełnienia wymagań fitosanitarnych, ustalonych przez Indie.

Źródło: www.gov.pl







Poprzedni artykułJeżyna bezpestkowa zaprezentowana w USA
Następny artykułMalinowe Factory 2024 – program szkolenie (7 września)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj