Przygotować borówki na lepsze owocowanie w kolejnym sezonie



Na wielu plantacjach borówki wysokiej, a może precyzyjnie na odmiana wczesnych, a czasami już nawet środka sezonu zbiory owoców już na początku lipca dobiegały końca. Średnio o około 2 tygodnie wcześniej w porównaniu do minionego sezonu. Co zatem robić na takich plantacjach aby dobrze przygotować rośliny do spoczynku zimowego, a równocześnie zadbać o zawiązywanie pąków kwiatowych na kolejny sezon.

W trakcie rozmowy, zarejestrowanej 17 lipca w Karczmiskach na plantacji projektu Borówkowego Factory w kwaterze odmiany ‘Duke’ dr Paweł Krawiec oraz Dorota Furmaniak z firmy Timac Agro Polska wymieniają się obserwacjami, które dotycząc aktualnie rekomendowanych zabiegów dotyczących nawożenia w wielu borówkowych kwaterach.

W ocenie Doroty Furmaniak z TAP, aktualnie na plantacjach borówki, gdzie zostały zerwane owoce należy zaprzestać podawać roślinom azot. Warto, natomiast dolistnie zastosować produkt Seactiv Axis, który oprócz niewielkiej dawki azotu (3%), zawiera fosfor (18%), cynk (5%) i mangan (2,5%) oraz kompleks biostymulujący o nazwie Seactiv. Zastosowanie nawozu Seactiv Axis po zbiorze borówek w dawce 4 l/ha, najlepiej w solo, będzie stymulowało rośliny do zawiązywania pąków kwiatowych na kolejny sezonZabieg ten warto wykonać kolejny raz na borówkowych plantacjach po około 3 tygodniach – rekomendowała D. Furmaniak. 

Tam, gdzie prowadzona jest fertygacja borówek warto do nawożenia zastosować nawóz KSC 4 Niebieski, który uspokoi wzrost borówek i dobrze przygotuje je do zimy. 

Więcej o wspomnianych rozwiązaniach oraz jak je optymalnie zastosować na plantacjach borówkowych oraz jakim produktem dolistnym warto zakończyć nawożenie borówek dowiecie się z materiału filmowego:

Archiwum Borówkowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!







Poprzedni artykułŚrodki finansowe dla gospodarstw – nabory wniosków
Następny artykułOchrona malin w tunelach przed szarą plenią bez obawy o pozostałości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj