Rozwiązania wpływające na lepszą jakość owoców

maliny, jagodnik.pl


maliny, jagodnik.plUprawa malin, truskawek czy innych gatunków roślin jagodowych coraz częściej prowadzona jest pod różnego rodzaju osłonami. Rosną także wymagania stawiane trwałości owoców kierowanych do przetwórstwa. O tym co podczas X Konferencji Sadowniczej w Kraśniku wystawiajace się firmy miały do zaoferowania jeśli chodzi o zabezpieczenie plantacji czy poprawienie trwałość pozbiorczej owoców zapytaliśmy kilku wystawców.

Jak informował Marek Jamry z firmy Haygrove Poland, w kraju stale rośnie liczba osób uprawiających maliny w wysokich tunelach foliowych. Uprawa tego gatunku w tunelach zapewnia optymalny mikroklimat i pozytywnie wpływa na jakość zbieranych owoców.

Nowy system Wheilex do zabezpieczania pojedynczych rzędów prezentował firma Drewgór. Jak informował Wojciech Jankowiak, z tego przedsiębiorstwa w systemie tym połacie z sieci antygradowej można opuszczać lub podnosić za pomocą korby na długości około 100 metrów. Dobrze przyjęty został również system płaskich daszków do zabezpieczania upraw przed deszczem, gdzie połacie folii są łączone ze sobą za pomocą gum.

Piotr Budny z firmy Metazet, zachęcał do uprawy truskawek pod daszkami na rynnach. Interesującym rozwiązaniem są również mini tunele, w których istnieje możliwość okrycia jednym tunelem 4 rzędów truskawek, a dzięki odpowiedniej wysokości całej konstrukcji oraz przerw między poszczególnymi tunelami całość podobnie jak daszki zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.

Firma Ceres prezentowała m.in. nowy model doniczki holenderskiej firmy Bato dedykowany do uprawy malin. Jak informował Tomasz Szuławy w tej doniczce dzięki wysokim nóżką i ażurowemu dnie nie ma obawy o zagniwanie systemu korzeniowego. Plantator ma również pewność, że nadmiar pożywki będzie właściwie odprowadzany. Firma Ceres w swojej ofercie ma również substraty kokosowe o różnych składach, dedykowanych do uprawy malin lub truskawek.

Coraz większym zainteresowaniem ze strony producentów owoców jagodowych cieszy się ozon o czym informował Grzegorz Chojnacki z firmy Trioxygen. Zastosowanie odpowiednich generatorów tego gazu w obiektach w których odbywa się schładzanie i przetrzymywanie malin lub truskawek pozwala znacznie wydłużyć ich trwałość w obrocie towarowym.







Poprzedni artykułPorcja wiedzy dla producentów owoców jagodowych, cz. II
Następny artykułSzybsze i lepsze plony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj