Choć za oknem wciąż zimowa sceneria, to jednak nowy sezon truskawkowy nadciąga wielkimi krokami. Wraz z jego inauguracją rozpocznie się batalia z przeciwnościami losu i przyrody. O co toczyć będzie się ta walka? O zdrowe rośliny, które będą mogły wydać wysoki plon dobrej jakościowo truskawki. A jak ją wygrać? O tym porozmawiamy w trakcie webinarium pt. „Szkodniki w uprawie truskawek”, które zaplanowane zostało na czwartek 25 stycznia, początek o godzinie 18.00.
Co przyniesie wiosna?
Aby z całą pewnością i przekonaniem odpowiedzieć na to pytanie jest jeszcze zbyt wcześnie. Oceniać można jedynie te czynniki, które już poznaliśmy i na podstawie ich wystąpienia snuć spekulacje. Wydaje się, że pogodowo przebieg ostatnich miesięcy wpisuje się dość dobrze w znany już schemat. Jesień była długa i ciepła. Tak też działo się w ostatnich latach, choć zeszłoroczny wrzesień obfitował w wyjątkową liczbę gorących i słonecznych dni. Ciepły był też październik, a pierwsze istotne uderzenie zimy przyszło na przełomie listopada i grudnia. Z kolejnym zimowym epizodem do czynienia mamy obecnie. Warunki w grudniu i styczniu uznać jednak należy za zupełnie typowe dla naszego kraju. Na większości jego terytorium pokrywa śnieżna – o ile w ogóle występuje – nie jest grubsza niż kilkanaście centymetrów. Także nocne spadki temperatur jedynie w niektórych częściach Polski osiągnęły lub spadły poniżej wartości -20°C. A anomaliach czy zimie stulecia, przynajmniej póki co, mowy zatem być nie może.
Długie i ciepłe jesienie to jednak pewne zagrożenie w kontekście wysokiej presji szkodników z którą możemy zetknąć się już dość wcześnie w bieżącym roku. Dlatego więc postanowiliśmy z wyprzedzeniem podjąć właśnie zagadnienie ochrony truskawek, zarówno w uprawie tunelowej jak i bez osłon, przed szkodnikami. Problemem jest także zmęczenie stanowisk wieloletnią uprawą truskawek, kumulacja zagrożeń wynikająca z tego faktu. Na czwartkowy wieczór do wirtualnego studio czasopisma Jagodnik zaprosiłem czterech gości, którzy sformułują swe zalecenia i rekomendacje odnośnie działań jakie należy podjąć we wczesnych i kolejnych fazach sezonu.
Z kim spotkamy się na webinarium?
Jednym z prelegentów będzie dr Andrzej Grenda z firmy Yara. Warto pamiętać o tym, że o wiele łatwiej jest ochronić rośliny silne, dobrze odżywione, wykazujące silny wigor. Specjalista poruszy wątki związane z nawożeniem truskawki na początku sezonu wegetacyjnego. W swym wystąpieniu podzieli się kilkoma praktycznymi uwagami w tym zakresie. Na webinarium obecni będą także przedstawiciele firmy Koppert – Tomasz Domański i Ireneusz Osękowski. Firma oferuje biologiczne rozwiązania do ochrony truskawek, których wykorzystanie polepsza kondycję roślin i pozwala im wykorzystać potencjał do wydawania oczekiwanego w zakresie ilościowym i jakościowym plonu. W tej części internetowego spotkania poruszone zostaną przede wszystkim wątki związane z rolą grzybów z rodzaju Trichoderma i nicieniami. Swe wystąpienie w trakcie webinarium pt. „Szkodniki w uprawie truskawek” zapowiedział także Przemysław Kowalewski z firmy Ceres. Oferuje ona plantatorom całą gamę nawozów i preparatów wzmacniających rośliny przeciw szkodnikom. Niektóre z nich idealnie nadają się do zastosowania w uprawie truskawek.
Program czwartkowego wydarzenia skupia się na rozwiązaniach i strategiach odmiennych od tradycyjnych, chemicznych schematów ochrony truskawek. W UE już jakiś czas temu uwidoczniła się tendencja do przechodzenia w kierunku biologicznych, bardziej przyjaznych naturalnemu środowisku form prowadzenia plantacji. Kolejne wyzwania przyniesie stopniowe urzeczywistnianie się założeń koncepcyjnych Zielonego Ładu. Tego typu rozwiązania mogą być efektywne, ale – podobnie jak w każdym innym przypadku – należy korzystać z nich właściwie. Eksperci w trakcie webinarium podpowiedzą jak to czynić.
Gdzie oglądać?
Webinar transmitowany będzie na żywo w czwartek 25 stycznia na profilu Facebook-owym czasopisma Jagodnik oraz w kanale YouTube JAGODNIKHORTUSMEDIA. Start o godzinie 18.00. Aby nie przeoczyć wydarzenia można zarejestrować się już teraz poniżej. Udział w webinarium jest bezpłatny, a daje możliwość zadawania pytań prelegentom, zasięgania ich opinii czy porad.