Jest wiele przyczyn drobnienia truskawek w trakcie kolejnych zbiorów. Czasem jest to cecha odmianowa i plantator ma ograniczony wpływ na uzyskanie dużych, wyrośniętych truskawek. Bardzo często to błędy w nawożeniu plantacji mają wpływ na drobnienie owoców. Zapraszamy na materiał filmowy, gdzie Wojciech Wojcieszek z Yara Poland wyjaśnia jakimi zabiegami można wpływać na wyrastanie dużych truskawek, aż do ostatniego zbioru.
Truskawki to w 90% woda. Czy jednak regularne podlewanie czystą wodą wystarczy do tego by uzyskać duże wyrośnięte truskawki? Rośliny wraz z woda pobierają składniki pokarmowe, które są potrzebne do prawidłowego odżywienia całych roślin i wzrostu owoców. Bardzo ważną rolę pełnią liście. Z jednej strony to swego rodzaju „maszynki” do fotosyntezy i tworzenia związków organicznych potrzebnych roślinom. Z drugiej zaś – biorą bardzo ważny udział w procesie transpiracji. To dzięki niemu w roślinach działa samoistny proces chłodzenia. W ten sposób są one w stanie przetrwać wysokie temperatury jakie panują w ostatnich dniach. To jednocześnie warunkuje ogromne zapotrzebowanie na wodę.
Im wyższa jest temperatura i do tego dochodzi wiatr, tym większe jest odparowanie wody z powierzchni roślin i gleby, określane jako ewapotranspiracja. Średnie dla miesiąca czerwca wynosi 3 mm, to jest 3 l z 1 m2, a w przeliczeniu na 1 ha – 30 000 l w ciągu jednego dnia. Zatem jeśli nie mamy opadów taka ilość wody powinna być podana roślinom by zaspokoić ich dzienne zapotrzebowanie na wodę – wyjaśnia Wojciech Wojcieszek. Czy jednak sama woda wystarczy? Podawanie samej wody będzie miało wpływa na dorastanie kolejnych owoców, ale mogą być wtedy one wodniste, pozbawione smaku i nietrwałe. Dochodzi do tego większą podatność na choroby. Dlatego wskazana jest fertygacja. W okresie zbiorów warto oprzeć ją na wieloskładnikowym produkcie Kristalon Pomarańczowy w ilości 10 kg/ha tygodniowo, a na przemian z YaraTera Calcinit (saletra wapniowa) w takiej samej dawce tygodniowej – wyjaśnia ekspert z firmy Yara. To są wskazania dla przeciętnych warunków i plantacji o przeciętnym plonie. Jeśli spodziewany plon jest wyższy (np. 30 t/ha) to ilości podawanych nawozów muszą być większe. Należy przy tym pamiętać o zwiększaniu ilości podawanej wody, tak by nie stworzyć zbyt wysokiego zasolenia w obrębie systemu korzeniowego.
Jakie czynniki powodują drobnienie truskawek:
- Cecha odmianowa (genetyka)
- Obecność szkodników (wciornastki, mszyce, roztocz)
- Zbyt małe ilości wody w glebie
- Uboga masa liściowa
- Deficyt składników pokarmowych w glebie
- Zbyt duże zasolenie gleby/podłoża (uszkodzenie systemu korzeniowego w tym najmłodszych korzeni)
Na wiele z tych czynników plantatorzy mają wpływ. Warto więc wprowadzić do praktyki zalecenia nawozowe przytoczone w materiale filmowym, tak by cieszyć się dużymi, dorodnymi truskawkami aż do ostatniego zbioru!