Ponieważ szybkimi krokami zbliża się kwitnienie borówki, warto już teraz pomyśleć o dobrej ochronie przed chorobami. Dwie najważniejsze w przypadku borówki to szara pleśń i antraknoza. Jak nie dopuścić do infekcji i pojawienia się tych chorób na roślinach i owocach? Podpowiada Krzysztof Krupa z Syngenta Polska.
Warto wiedzieć, że szara pleśń i antraknoza to choroby wszędobylskie. Występują na praktycznie każdej plantacji, infekują nie tylko owoce ale również pędy i liście. Najlepsza ochrona przeciwko tym chorobom to ochrona zapobiegawcza. Dlatego polecamy minimum trzy zabiegi zabezpieczające kwiaty i tworzące się zawiązki owocowe. Najlepiej je wykonać na początku w środku i pod koniec kwitnienia – zaleca ekspert z Syngenta. Jeśli warunki są sprzyjające do rozwoju tych chorób konieczne będą dodatkowe zabiegi przed zbiorami owoców.
Skutecznym i sprawdzonym w praktyce środkiem, który zwalcza szara pleśń i antraknozę (czyli de facto najważniejsze choroby borówki) jest Switch 62,5 WG. Ja polecam użycie tego fungicydu na początku i pod koniec kwitnienia. Pamiętajmy o rotacji preparatów i substancji czynnych. Dobrym wyborem może któryś z fungicydów należących do grupy SDHI – zaleca Krzysztof Krupa. W zasadzie w okresie kwitnienia zabiegi powinny być wykonywane co 5-7 dni.
W późniejszym okresie gdy już pojawią się dojrzewające owoce zagrożeniem może okazać się Drosophila suzuki (muszka plamoskrzydła). Do zwalczania tego szkodnika Krzysztof Krupa poleca Affirm 095 SG. Zabieg należy wykonać w momencie gdy w pułapkach zaczną się odławiać dorosłe osobniki tego szkodnika.