Międzynarodowe targi branży owocowo-warzywnej w Rimini Expo Center, które w tym roku odbędą się w dniach 3-5 maja powinny ustanowić rekordy! W wydarzeniu uczestniczyć ma 1100 wystawców. Przewidziano o 35% więcej powierzchni wystawienniczej. Także o 50% wzrosnąć ma liczba wystawców zagranicznych, a swój udział w targach potwierdziło ponad 1500 akredytowanych kupców. Nowości to Pawilon Ameryki Południowej, stoiska narodowe Egiptu i Arabii Saudyjskiej, powrót Chin, wystawy tematyczne i Obszar dynamiczny. W dniu 13 kwietnia odbyła się zdalna konferencja prasowa w trakcie której organizatorzy targów przekazali najważniejsze informacje ich dotyczące.
Już po raz czterdziesty
Czterdziesta już edycja Macfrut, międzynarodowych targów branży owocowo-warzywnej, która odbędzie się w Rimini Expo Center we Włoszech w dniach 3-5 maja 2023 r. pobije rekordy. Liczby są oszałamiające: 1100 wystawców reprezentujących cały łańcuch dostaw owoców i warzyw (produkcja, technologie, konfekcjonowanie, logistyka i usługi), 35% więcej powierzchni wystawienniczej (dwie kolejne hale), 30% profesjonalistów z zagranicy (dwa razy więcej niż w poprzedniej edycji) oraz ponad 1500 akredytowanych kupców międzynarodowych. Ponadto odbędą się wystawy tematyczne dotyczące aktualnych trendów (Biorozwiązania, Międzynarodowe Dni Borówki, Przyprawy i Zioła Lecznicze, Pomidory, Szkółki Roślin), podwójne pole testowe z nowinkami technicznymi i technologicznymi w branży oraz około 100 wydarzeń towarzyszących targom.
W centrum uwagi znajdą się owoce i warzywa, ponieważ sektor ogrodniczy odgrywa kluczową rolę we włoskim przemyśle rolno-spożywczym. Produkcja ta jest warta około 15 mld euro rocznie, podczas gdy w 2022 r. wartość eksportu przekroczyła 10 mld euro (produkty świeże i przetworzone). Jeśli pod uwagę weźmiemy cały łańcuch dostaw, a więc nie tylko produkcję, ale także technologie, opakowania i usługi z nim związane – a przecież Macfrut to targi reprezentujące wszystkie segmenty, od pola do stołu – sektor jest wart dwa razy więcej.
Międzynarodowe Dni Borówki
Macfrut 2023 obejmie kilka stref tematycznych o różnej treści, z których każda koordynowana jest przez eksperta. Czytelnikom czasopisma i portalu Jagodnik szczególnie istotne wydać się mogą Międzynarodowe Dni Borówki. Rozpoczną się one dniem akademickim na Politechnice Marche w Ankonie. Następnie, 3 maja w ramach Forum odbędzie się sympozjum z udziałem czołowych uczonych i badaczy w dziedzinie borówki (Wielka Brytania, Australia, Turcja, Portugalia, Chiny, USA, Chile, Polska i Włochy), wiodących graczy branżowych z całego świata ( Peru, Chile, USA, RPA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Polski, Hiszpanii i Portugalii) oraz wizyty terenowe z udziałem techników i ekspertów. Powstanie również wystawa poświęcona borówkom, która odtworzy półkę, jaką można spotkać w nowoczesnych punktach sprzedaży, ułożoną w stosy z różnymi rodzajami produktów, opakowaniami i metkami. Koordynatorami wydarzenia są profesor Bruno Mezzetti z Politechniki w Marche wraz z Thomasem Drahoradem z NCX Drahorad, prelegentem 11 Międzynarodowej Konferencji Borówkowej, która w zeszłym miesiącu odbyła się w Ożarowie Mazowieckim.
Inne ciekawe wydarzenia tematyczne na Macfrut 2023
Jednym z głównych i ciekawszych uzupełnień Macfrut 2023 jest Salon Szkółkarstwa i Innowacji Odmianowych, specjalistyczne wydarzenie i międzynarodowa platforma spotkań szkółkarzy, hodowców, producentów, techników i badaczy w dziedzinie o strategicznym znaczeniu dla rozwoju nowoczesnego sadownictwa. W ramach wydarzenia odbędą się również warsztaty poświęcone pięciu gatunkom: actinidia, winogrona stołowe, jabłonie, wiśnie i truskawki oraz dwa „gorące stoły” poświęcone aktualnym zagadnieniom takie jak odmianowe piractwo i nowe technologie. Na targach zostanie ustawione pole testowe i zaprezentowanych zostanie 50 programów doskonalenia genetycznego z całego świata. Koordynatorem wystawy będzie profesor Stefano Lugli z Uniwersytetu w Modenie i Reggio Emilia.
Biosolutions International Event, wystawa poświęcona naturalnym produktom ochrony roślin, ich odżywiania i biostymulacji, znacznie się rozrosła: powierzchnia wystawiennicza podwoiła się, a udział w niej bierze około 40 firm. Obejmie ona również Międzynarodowy Kongres Biorozwiązań w ramach którego przyznane zostaną nagrody Biosolutions Innovation Award poświęconą innowacjom. Możliwe będą także indywidualne spotkania z ekspertami. To wydarzenie będzie koordynowane przez Agri2000.
Obszar dynamiczny będzie miejscem prezentacji innowacji, które w tym roku podwoi swoją powierzchnię do 2800 metrów kwadratowych, po raz pierwszy obejmując dwie hale wystawiennicze. Na wystawie zostaną zaprezentowane najnowsze osiągnięcia technologiczne w zakresie oszczędzania wody, w sektorze szkółkarskim, w urządzeniach pomiarowych, badaniach i wielu innych obszarach branży. Obejmą one zagadnienia związane z produkcją kiwi, wiśni, winogron stołowych, jabłoni, truskawek oraz nowości, czyli kasztanowców, a także przypraw, ziół aromatycznych i leczniczych.
AcquaCampus, część Macfrut 2023 poświęcona innowacjom w dziedzinie irygacji i technologii nawadniania, zorganizowany we współpracy z ANBI (National Association of Land Reclamation) i CER (Canale Emiliano Romagnolo), również zapowiada się interesująco. Koordynatorem tego obszaru będzie pan Luciano Trentini, ekspert w tej dziedzinie.