W trakcie webiarium pt. „Wczesne truskawki, szybkie pieniądze” który odbył się 2 lutego dyskutowano na temat możliwości produkcji wczesnego plonu jak i zasadności takiego działania. W gronie prelegentów znaleźli się Konrad Kozakiewicz, doradca z firmy Haygrove a także plantator m.in. wczesnych truskawek oraz reprezentanci szkółek oferujących wczesne odmiany tego gatunku: Dariusz Bujak z De Kemp oraz Zbigniew Pisarek z Flevoplant-u.
- Znaczenie tuneli
- Odpowiednia genetyka
- A zatem – jak wczesne powinny być wczesne truskawki?
- Więcej o wczesnych truskawkach
Znaczenie tuneli
Aby uzyskać owoce wcześnie, a więc w terminie gdy na rynku panuje wysoka cena, konieczne jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Przede wszystkim, taka produkcja nie powiedzie się bez tuneli. Mogą to być obiekty jednonawowe, tzw. solówki. Mogą być także bloki. Doświadczenia z produkcją truskawek w naszym kraju wskazują na to, że dla wczesności typ konstrukcji nie ma aż tak ważnego znaczenia jak pierwotnie sądzono. Ważniejsza jest raczej zastosowana folia. Dla uzyskania odpowiednich warunków we wnętrzu tunelu dobrze jest, jeśli będzie to powłoka maksymalnie transparentna, przepuszczająca światło do roślin i pozwalająca na skumulowanie maksymalnie dużej ilości energii w obiekcie. Dla truskawek boczne nogi naw nie muszą być tak okazałe jak dla malin, gdzie bywa, że mają one 2 m wysokości. Wyższa kubatura tuneli to jednak znacznie większa bezwładność termiczna – takie tunele może nieco wolniej nagrzewają się, ale i dłużej pozostaje w nich ciepło po zachodzie słońca. Niższy stopień wahań temperatury sprzyja także wegetacji roślin. W wyższych tunelach łatwiej też jest prowadzić prace, zwłaszcza z wykorzystaniem maszyn. Lepszym rozwiązaniem konstrukcyjnie jest też zastosowanie rur owalnych niż użytkowanych jeszcze kilka lat temu powszechnie okrągłych. Obiekty wykonane z owalnych rur są trwalsze i potrzeba na nie mniej stali. Konrad Kozakiewicz w odpowiedzi na jedno z pytań widzów webinarium prosił jednak, by w wypadku wystąpienia dużych opadów śniegu albo szybko usuwać go z obiektów, albo – jeżeli zakładamy, ze może nas czy pracowników nie być na miejscu gdy opad wystąpi – zdecydować się na podwinięcie folii w szczyt obiektu jeszcze przed nadejściem zimy by nie prowokować wystąpienia ewentualnych uszkodzeń.
Odpowiednia genetyka
Potrzebna jest także odpowiednia genetyka odmian. Rośliny muszą naturalnie wchodzić wcześnie w owocowanie aby można było dodatkowo jeszcze przyspieszyć zbiory. Zbigniew Pisarek, który był drugim mówca czwartkowego wieczoru za najlepiej nadające się do tego celu uznał ‘Flair’, ‘Dalhi’ i ‘Rumba’. Ich sadzonki są w ofercie Flevoplant. Z kolei Dariusz Bujak, przedstawiciel De Kemp przybliżył charakterystykę odmian ‘Twist’, ‘Allegro’ i nowej selekcji Limgroup, dopiero testowanej w Polsce – L19111. W produkcji na przyspieszony zbiór coraz większego znaczenia nabiera smak pozyskiwanych owoców. Trafiają one na rynek na którym konkurować muszą z truskawkami z importu, często znacznie tańszymi od owoców z rodzimych produkcji. Mogą one rywalizować świeżością, trwałością pozbiorczą ale także smakiem, który w przypadku odmian importowanych z południa często pozostawia wiele do życzenia. Jednocześnie za dobrej klasy towar nabywcy są w stanie zapłacić znacznie więcej niż za ten pochodzący z cieplejszych krajów Europy czy północnej Afryki. Na tym etapie warto też wspomnieć, że produktywność, czy mówiąc inaczej – zdolność do uzyskiwania dużych ilości plonu – nie jest decydującym determinantem wypracowywania dochodu w okresie produkcji którego dotyczyły rozważania prowadzone w trakcie zdalnego spotkania 2 lutego. Często okazuje się, że nawet niższe wolumeny owoców, ale zebrane wcześniej mogą przełożyć się na wyższy zysk.
A zatem – jak wczesne powinny być wczesne truskawki?
W trakcie swego wystąpienia Konrad Kozakiewicz przedstawił bardzo interesujący wykres prezentujący ceny truskawek po jakich przeprowadzano transakcje na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym Bronisze sporządzony przez administracje tego targowiska. Okazuje się, że choć stawki w poszczególnych latach wahają się, to co do zasady, aby przyzwoicie zarobić jak największe partie towaru należy sprzedać do 16 maja. Druga połowa tego miesiąca jest okresem dołowania cen. Osiągają one najniższe wartości pod koniec miesiąca i sytuacja ta ciągnie się potem przez czerwiec. Nawet w uprawie tunelowej trudno jest zbiory całkowicie zakończyć w pierwszej połowie maja. Jeżeli jednak uda się produkcję wysterować tak, by przynajmniej 60-70% owoców zbyć przed tą umowną datą, to jest duża szansa że finansowe podsumowanie produkcji okaże się zadowalające.
Więcej o wczesnych truskawkach
Powyższy raport stanowi jedynie zasygnalizowanie najciekawszych kwestii poruszanych w trakcie wystąpień wymienionych ekspertów z truskawkowej branży. Dwugodzinne webinarium składało się z dwóch części. Pierwszą stanowiły trzy prezentacje. Drugą z kolei odpowiedzi na pytania, jakie w trakcie wystąpień ekspertów zgłosili widzowie. Zapis pełnej relacji znajduje się wciąż w serwisie YouTube jak i na Facebook-u w kanale i na profilu czasopisma Jagodnik. Jest on dostępny bezpłatnie 24 godziny na dobę. Internetowe spotkanie można także obejrzeć poniżej: