Maliny w tunelach – uprawa od podstaw

Maliny uprawiane w gospodarstwie Agronom Berries


W czwartkowy wieczór, 3 lutego, odbyła się pierwsza część konferencji pt. Maliny w tunelach – uprawa od podstaw. Tematem webinarium, bo taką formę miało szkolenie, były systemy upraw. O tym w jaki sposób uprawiane są maliny opowiedzieli prelegenci, którzy faktycznie je uprawiają. Obecni byli także eksperci ds. żywienia roślin czy ich uprawy w różnych podłożach. Seria ciekawych wystąpień, masa pytań od widzów jaka się w ich trakcie zrodziła oraz odpowiedzi udzielone na nie sprawiły, że zapis z tego webinarium jest prawdziwą kopalnią wiedzy dotyczącej produkcji malin.

Kto przemawiał na webinarium?

Maliny w tunelach – uprawa od podstaw jest cyklem webinariów o tematyce malinowej. Kolejne, spotkanie z tej serii zaplanowane jest już na 10 lutego, a więc także na czwartek, o stałej już porze – startujemy o godzinie 17.00.

W zeszły czwartek, czyli 3 lutego, głos zabierali praktycy. Wystąpili dr Paweł Krawiec z Horti Team-u i Dariusz Daniłkiewicz z Daifressh Berry. O ile pierwszy z nich wciąż jeszcze prowadzi część plantacji malin w gruncie (choć ich udział w ogólnej powierzchni przeznaczonej pod produkcję owoców tego gatunku sukcesywnie maleje w gospodarstwie w Karczmiskach), o tyle kwatery malinowe w Daifressh Berry w całości znajdują się pod tunelami. Uprawa pod osłonami to przede wszystkim pewność zbiorów, a tym samym dostaw do odbiorców. Duzi operatorzy rynkowi coraz częściej wymagają od swych kontrahentów prowadzenia takiej właśnie produkcji. Nie chcą zdawać się na loteryjność otrzymywania towaru wywoływaną warunkami pogodowymi, coraz to mniej przewidywalnymi w naszym kraju i nie tylko.

Część specjalistów odniosła się także do kwestii jakości gleby w jakiej uprawiane są maliny. Dr inż. Jerzy Próchnicki mówił o możliwości zastosowania podłoży węglowych. Oferuje je firma Carbohort. Zwłaszcza zmieszane z rodzimą glebą przez kolejne lata zapewniają malinom dobre warunki do wzrostu i wydawania owoców o dobrych parametrach jakościowych. Taka mieszanka to niejedyny wariant stosowania substratu węglowego. Jeżeli plantator dojdzie do wniosku, że chce definitywnie zakończyć produkcję w glebie, to być może ciekawą opcją wyda mu się zastosowanie podłoża kokosowego? O tym jak dobrać jego właściwą kompozycję mówił Tomasz Szuławy z firmy Ceres.

Wątki żywieniowe podjęli dwaj eksperci z firmy Yara Poland. Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że wystąpienie to miało wyłącznie charakter produktowy. Michał Wojcieszek przedstawił wiele ciekawych informacji o wymiarze uniwersalnym, jak choćby o roli prawidłowo wykonywaj diagnostyki czy zasadach przygotowywania pożywki pod efektywną fertygację. Hubert Tabor zrelacjonował z kolei serię doświadczeń i obserwacji z minionych lat dotyczących wpływu poszczególnych składników pokarmowych na uzyskiwany plon i kondycję krzewów. Podzielił się także swymi wnioskami i spostrzeżeniami.

Gdzie obejrzeć zapis z webinaru?

Pierwsza część konferencji Maliny w tunelach – uprawa od podstaw cieszyła się dużą frekwencją. Wszyscy, których zainteresował powyższy opis a nie mogli w niej uczestniczyć na żywo, ani nie widzieli jeszcze zapisu z webinarium, mogą obejrzeć nagranie tego interaktywnego szkolenia poniżej. Można w dowolnej chwili oglądać je także na profilu czasopisma Jagodnik na Facebook-u i jego kanale w serwisie YouTube.







Poprzedni artykułJagodnik 2/2022 już w sprzedaży!
Następny artykułCzy da się jeszcze zarobić na borówce? (cz. I)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj