Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje zakaz sprzedaży wybranych gatunków owoców i warzyw owiniętych folią lub zapakowanych w takie opakowania. Ograniczenie obejmuje łącznie aż 30 gatunków, w tym paprykę, ogórek, por, cukinię, owoc gruszy, cytrynę, pomarańczę i kiwi.
Program na szerszą skalę
Obostrzenia te nie dotyczą póki co delikatniejszych gatunków warzyw i owoców, jak np. pomidory koktajlowe, maliny, truskawki, porzeczki czy borówki – tu producenci mają chwilę, by znaleźć bardziej ekologiczne alternatywy dla plastikowych opakowań. Jednak pod koniec czerwca 2026 roku wszystkie owoce jagodowe muszą być sprzedawane bez plastiku, w opakowaniach biodegradowalnych. Nie dotyczy również owoców i warzyw w opakowaniach powyżej 1,5 kg, owoców siekanych czy przetworzonych.
Od roku 2026 wszystkie owoce i warzywa we Francji mają być sprzedawane bez opakowania lub w opakowaniu, ale w takim, które jest przyjazne dla środowiska.
Ograniczenia są częścią wieloletniego projektu wprowadzonego przez rząd Emmanuela Macrona, w ramach którego tworzywa sztuczne będą coraz częściej wycofywane z wielu branż, nie tylko sektora rolniczego, ale również m.in.: gastronomicznego i technologicznego.
W ubiegłym roku aż 37% owoców i warzyw sprzedawano w tym kraju opakowanych w plastik. Rządzący Francją wierzą, iż dzięki temu ograniczeniu uda się wyprodukować aż o miliard mniej opakowań jednokrotnego użytku. Analogicznie prawo ma być również wprowadzone w Hiszpanii, z początkiem 2023 roku, nie mamy jednak informacji, które gatunki zostaną nim objęte. Polska prawdopodobnie dołączy do programu w roku 2024, tutaj również nie udało nam się dowiedzieć, których gatunków będzie dotyczyło to ograniczenie. Natomiast, w krajach nienależących do Unii Europejskiej, m.in. w USA, Kanadzie czy Ameryce Południowej, wprowadzenia takich rozporządzeń jest w planach, jednak nie ma określonego terminu ich wprowadzenia.
Obecnie na rynku dominują dwa typy ekologicznych folii: celulozowa i kukurydziana. Warto zwracać uwagę na opakowania tekturowe, które są łatwo i szybko biodegradowalne. Na technologię produkcji opakowań ekologicznych coraz większą uwagę zwracają głównie sieci handlowe. Wiele przedsiębiorstw deklaruje, iż opakowania, które tworzą powstały z recyklingu. Tymczasem, nie zmienia to jednak faktu, że są to opakowania z plastiku, które nieprzetworzone będą działać na niekorzyść środowiska. Nam chodzi o to, aby opakowanie po produkcie, które nie trafi do segregacji – uległo samoistnej biodegradacji. Natomiast, opakowania wykonane z recyklingowego plastiku zaśmiecają środowisko i rozkładają się miliony lat – mówi Adam Sikorski z polskiej firmy SoFruPak. W jego ocenie perspektywicznymi opakowaniami dla owoców jagodowych mogą być opakowania kartonowe zamykane foliowym wieczkiem. Takie opakowania oferowane przez tą firmę mają wieczka z folii, która ulega całkowitej biodegradacji w ciągu 24 tygodni, bez wykorzystania do tego specjalistycznych maszyn.