Preparat do walki z groźnymi chorobami odglebowymi truskawki

choroby truskawek, jagodnik.pl, uprawa truskawek, skórzasta zgnilizna truskawek, choroby glebowe,


Nowy fungicyd o nazwie Fenomenal*, opracowany przez Bayer CropScience, jak informuje na swoich łamach magazyn „The Fruit Grower” został dopuszczony m.in. w Wielkiej Brytanii do walki z patogenami powodującymi zgniliznę korony truskawki (wywoływaną przez Phytophthora cactorum) oraz czerwoną zgniliznę korzeni truskawki (której sprawcą jest Phytophthora fragariae).

Po tym, jak w październiku 2012 zniesiono w Wielkiej Brytanii pozwolenie na stosowanie preparatu Aliette (zawiera fosetyl glinu), ogrodnicy mieli do dyspozycji tylko jeden dopuszczony do walki z wymienionymi chorobami fungicyd, a był nim preparat o nazwie Paraat* (zawiera dimethomorph i może być stosowany tylko jeden raz w sezonie). Badania przeprowadzone w latach 2010 i 2011. przez dr Angele Berrie ze Stacji East Malling w Wielkiej Brytanii, pokazały, że zastosowanie nowego fungicydu Fenomenal* (zawiera fenamidon i fosetyl glinu) w formie oprysku na odmianie truskawki 'Malling Pearl’, znacznie zmniejszyło występowanie zgnilizny korony truskawki na ocenianych roślinach i było podobnie skuteczne jak zastosowanie środków Aliette** czy Paraat. Testowane rośliny zostały wysadzone w tunelu foliowym pod koniec maja i opryskane badanymi środkami w momencie pojawienia się nowych liści. Następnie wprowadzono do uprawy zainfekowane rośliny, jak również stworzono warunki sprzyjające rozwojowi i rozprzestrzenianiu się choroby. W okolicy 5 lipca symptomy choroby zaczęły pojawiać się na testowanych roślinach. Wyniki badań zebrano w październiku – aż 48% roślin, na których nie zastosowano żadnego środka miało objawy chorobowe, w porównaniu z 24% na których zastosowano środek Paraat, oraz 15% w przypadku próby, którą opryskano preparatem Fenomenal. Jak informują przedstawiciele firmy Bayer, środek ten nie tylko zwalcza patogen powodujący chorobę, ale również wzmacnia naturalną odporność rośliny aktywizując mechanizmy chroniące ją przed infekcją.

Jak mówi dr Berrie, wiele problemów związanych z występowaniem groźnych dla truskawek chorób, jakimi są zgnilizna korony truskawki oraz czerwona zgnilizna korzeni truskawki, jest powodowanych wysadzeniem zainfekowanych, ale niewykazujących objawów chorobowych, młodych roślin. Objawy występują dopiero, gdy owoce zaczynają pojawiać się na roślinach, dlatego tak ważna jest dbałość o zdrowotność sadzonek. Brakuje wciąż badań epidemiologicznych, które pozwoliłyby zrozumieć naturę bezobjawowej infekcji sadzonek truskawki. Integrowana ochrona roślin powinna zawierać w sobie kilka elementów takich jak: wybór zdrowego materiału startowego, właściwy drenaż podłoża, uprawa na podniesionych zagonach czy przestrzeganie zasad higieny uprawy. Ze względów finansowych, częstą praktyką jest dwu- lub trzykrotne używanie worków z torfem, co często powoduje przenoszenie infekcji. Teoretycznie wybór odmian mniej podatnych na te choroby mógłby ograniczyć starty nimi spowodowane, jednak w praktyce nie zawsze idzie to w parze z wymogami rynku. Ponadto, co ciekawe, podczas doświadczeń przeprowadzonych przez dr Berrie na odmianie 'Sonata’, która uważana jest przez wielu za bardzo podatną na wystąpienie omawianych chorób, infekcje wystąpiły rzadko i nie zauważono ich po zastosowaniu fungicydów. W tym roku Dr Berrie będzie badać skuteczność preparatu w zależności od różnych metod aplikacji (moczenie i opryskiwanie podłoża, moczenia i opryskiwanie roślin, poprzez podawanie preparatu przez fertygację lub opryskiwanie roślin). Podobnie jak Paraat, Fenomenal należy stosować 35 dni przed zbiorem owoców.

Dr Berrie cieszy fakt, że Fenomenal działa również na czerwoną zgniliznę korzeni truskawki i choć nieczęsto zdarza się, aby w przypadku tego patogenu zainfekowane były sadzonki truskawek, ryzyko takie jednak istnieje. Niegdyś jeden oprysk preparatem Aliette był bardzo skuteczny w zapobieganiu czerwonej zgniliźnie korzeni, więc ogrodnicy, nie widząc objawów chorobowych, nie stosowali więcej zabiegów na roślinach. Jednakże po bardzo wilgotnym lecie i jesieni 2010 r. (a wilgotna ziemia jest jednym z głównych czynników umożliwiającym Phytophthora fragariae infekcję) wielu ogrodników znalazło martwe rośliny na początku nowego sezonu, co było swego rodzaju przypomnieniem, że patogen odpowiedzialny za rozwój czerwonej zgnilizny truskawki może przetrwać w ziemi nawet 30 lat.

Źródłu: The Fruit Grower, tłumaczenie Monika Domoń, fot. M. Podymniak

* Preparat nie jest zarejestrowany w Polsce

** Preparat w Polsce nie jest zarejestrowany do stosowania w truskawce







Poprzedni artykułKraśnik 2014 – ruszyły przygotowania
Następny artykułSortowanie borówki – FILM, cz. II

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj