Najważniejsze choroby truskawek. Jak zapobiegać? FILM



Truskawki uprawiane w polu są obecnie w fazie kwitnienia w różnym stopniu zaawansowania. Tymczasem pogoda sprzyja wzrostowi roślin ale też infekcjom powodowanym przez Botrytis cinerea – sprawcę szarej pleśni. Równocześnie warto już zwrócić uwagę na inne choroby jak szara antraknoza i plamistości liści. Jak więc zaplanować niezawodny program ochrony przed tymi chorobami?

Antraknoza truskawek – jak zapobiegać?

W gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach uprawiane są truskawki w gruncie rodzimym, posadzone na zagonach wyściółkowanych agrowłókniną. Rosną tu 2 odmiany 'Allegro’ oraz 'Malling Allure’. Pierwsza już kończy kwitnąć, druga – jest w pełni kwitnienia. To ważna faza z punktu widzenia zwalczania dwóch najgroźniejszych chorób truskawek – antraknozy i szarej pleśni. Warto zatem wykonać pierwsze zabiegi – podkreśla Krzysztof Krupa z Syngenta Polska. Nauczony doświadczeniem dr Paweł Krawiec wykonał już pierwszy zabieg przeciwko antraknozie wykorzystując preparat Scorpion 325 SC. Jest to dwuskładnikowy fungicyd (azoksystrobina + difenokonazol) o dość szerokim spektrum działania, bowiem zwalcza antraknozę truskawki, białą plamistość liści truskawki oraz mączniaka prawdziwego truskawki, nekrozy powodowane przez grzyb Gnomonia comari. Okres karencji dla truskawki wynosi tylko 3 dni. Preparat ten w opinii dr Pawła Krawca wykazuje bardzo skuteczne działanie przeciwko antraknozie, która może się pojawić wraz z nastaniem cieplejszych dni.

Pełnia kwitnienia na odmianie Malling Allure

Skuteczne zwalczanie szarej pleśni

Zwalczanie szarej pleśni w uprawie truskawek to oczywiście niezawodny Switch 62,5 WG. Swoją wysoką skuteczność Switch zawdzięcza dwóm substancjom aktywnym o odmiennych mechanizmach działania (cyprodynil + fludioksonil).

Switch 62,5 WG ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • Wykazuje bardzo dobre działanie zarówno zapobiegawcze, jak i interwencyjne.
  • Działa na szerokie spektrum zwalczanych chorób, co powoduje, że po jego zastosowaniu zdrowotność plantacji się poprawia.
  • Jest odporny na zmywanie, co umożliwia użycie na krótko przed deszczem czy deszczowaniem.
  • Dobrze działa także w niskich temperaturach, które dość często występują w okresie kwitnienia borówki.
  • Aktywnie zapobiega powstawaniu odporności patogenów (zawiera 2 substancje aktywne z 2 różnych grup chemicznych).
  • Nie zawiera SDHI, tym samym jest idealny do rotacji z preparatami z tej grupy.
  • Stosowany w okresie przedzbiorczym pozytywnie wpływa na trwałość owoców w obrocie handlowym, co ma ogromne znaczenie w eksporcie.
  • Cechy organoleptyczne owoców (smak i zapach) pozostają bez zmian.

Switch 62,5 WG to produkt skuteczny, pewny i szybki działaniu, niezastąpiony w profesjonalnej ochronie truskawek przed chorobami.

W program ochrony truskawek warto również włączyć środek Geoxe WG, który zwalcza zarówno szarą pleśń jak i antraknozę truskawki. Zawiera jedną substancję czynną czyli fludioksonil. Z racji krótkiego okresu karencji (3 dni) można go stosować nawet w okresie poprzedzającym zbiory owoców.

Materiał promocyjny

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.







Poprzedni artykuł#Carbomaliny, czyli jak dostarczyć próchnicę do gleby i wspomóc wzrost roślin. 2 FILMY
Następny artykułWykorzystanie modeli chorobowych do poprawy efektywności prowadzenia upraw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj