Świetny aromat oraz intensywny smak sprawiają, że truskawki są produktem o wysokiej sprzedaży w państwach o najbardziej wymagających rynkach. Dlatego aktualne prace hodowlane mocniej koncentrują się na tych właśnie cechach.
Aromat i smak truskawek coraz ważniejsze
Potwierdził to m.in. prezydent Crea, Carlo Gaudio, podczas Międzynarodowego Sympozjum Truskawkowe (ISS). We Włoszech pojawiła się nowa odmiana, która wyróżnia się tymi właściwościami organoleptycznymi. Mowa o CRAPO 135. To kreacja średnio późna, która dojrzewa 7-8 dni później niż odmiana ‘Garda’, odmiana uprawiana w rejonie Werony. To predysponuje ją do uprawy w chłodniejszych obszarach. Rośliny mają silny wigor i średnio-wysoką wydajność zarówno jesienią, jak i wiosną. Miąższ owocu jest dość jędrny, bardzo słodki i aromatyczny, o zapachu przypominającym dziką truskawkę.
Jak obecnie prezentuje się włoska branża truskawkowa?
Tegoroczna edycja ISS, która zakończyła się 5 maja, dała dobry grunt do wymiany informacji dotyczących różnych aspektów związanych z truskawką. Mówiono m.in. o tym jak produkcja tego owocu wygląda we Włoszech. Najnowsze dane za 2021 r. pozwalają wierzyć, że jest ona prowadzona na obszarze 3900 hektarów przeznaczony. To oznacza wzrost o 9% w porównaniu z ubiegłym rokiem (3640 hektarów). W szacunkach uwzględnione zostały zarówno szklarnie, jak i plantacje prowadzone w otwartym terenie. Dane zebrał odpowiednik GUS we Włoszech. W ciągu ostatnich 10 lat truskawka powszechniej uprawiana jest w południowych Włoszech. Tam odnotowano wzrost powierzchni produkcji z 2000 do 2500 hektarów, co stanowi około 65% całkowitej powierzchni uprawy. Kontrastuje to z sytuacją w północnych Włoszech. W tej części kraju w tym samym okresie powierzchnia uprawy truskawki spadła z 1100 do 900 hektarów.