Scirtothrips aurantii – zagraża borówkom w Huelvie



Scirtothrips aurantii to gatunek wciornastka podlegający obowiązkowemu zwalczaniu. Jak podają hiszpańskie źródła, na borówkowych plantacjach został stwierdzony w październiku ub. roku.

O szkodniku

Ma jasnożółte zabarwienie i podobnie jak inne wciornastki posiadają dwie pary skrzydeł pokryte szczecinami. Jego długość to 1-1,2 mm. Głównymi żywicielami Scirtothrips aurantii oraz Scirtothrips citri (również podlega obowiązkowemu zwalczaniu) są głównie cytrusy.

Scirtothrips aurantii
Uszkodzenia powodowane przez
Scirtothrips aurantii na cytrusach
(fot. EPPO)

Postaci dorosłe oraz larwy mogą występować na wszystkich nadziemnych częściach rośliny Podczas żerowania nakłuwają one tkankę roślinną odżywiając się sokiem komórkowym. W konsekwencji na powierzchni organów roślinnych powstają wypełnione powietrzem puste przestrzenie w tkance, widoczne w postaci srebrzystych punktów. W przypadku silnego zasiedlenia dochodzi do srebrzenia i brązowienia liści, zahamowania wzrostu rośliny. Na owocach uszkodzenia mają postać srebrzystych pierścieni wokół szypułki (porażane są młode, niedojrzałe owoce).

Owady mogą rozprzestrzeniać się w sposób naturalny na niewielkie odległości. Na większy dystans szkodnik może rozprzestrzeniać się głównie wraz materiałem szkółkarskim roślin żywicielskich, a rzadziej z owocami. W celu ograniczenia liczebności szkodników stosuje się opryski insektycydami.

Hiszpańskie obserwacje

Scirtothrips aurantii, jak informują hiszpańscy doradcy, jest nowym w tej części Europy szkodnikiem i nie jest jeszcze dokładnie poznane jego zachowanie. Liczono, że na jego aktywność wpłyną niskie temperatury notowane w ostatnich tygodniach w Hiszpanii, ale tak się nie stało. Dodatkowym problem okazuje się niewielka liczba insektycydów zarejestrowana do zwalczania szkodników na borówkowych plantacjach. Dużą rolę w ograniczeniu populacji tego szkodnika mogą mieć ich naturalni drapieżcy. Trwa aktualnie ocena gatunków entomofilnych wykazującą największą skuteczność w ich ograniczaniu.

Warto wiedzieć, że borówkowa kampania w Hiszpanii za sprawą najpóźniejszych odmian potrwa do czerwca. Oznacza to, że plantatorzy z tego regionu wchodzą w tym momencie w fazę maksymalnego ryzyka uszkodzenia roślin przez Scirtothrips aurantii. Do tej pory rozwój wegetatywny roślin był niski ze względu na zimno, ale cieplejsze dni spowodują rozwój roślin, ich kwitnienie i ich wejście w owocowanie.

Hiszpańscy doradcy przestrzegają przed tym szkodnikiem, który atakuje młode pędy, a nawet pąki kwiatowe. Obniża wigor rośliny i bezpośrednio wpływa na ich rozwój, co przekłada się na zmniejszenie produkcji. Trzeba się również liczyć z koniecznością wycofania ze sprzedaży owoców uszkodzonych przez tego szkodnika.

Pierwszym gatunkiem, który Scirtothrips aurantii już zaatakowała w Huelvie, były malinowe plantacje, gdzie maliny w pierwszych miesiącach roku zbiera się z pędów dwuletnich. Udało się jednak tam w porę zwalczyć tego szkodnika, przy okazji zabiegów zwalczających roztocza. Pomocna okazała się tutaj większa liczba zarejestrowanych insektycydów. Podobnie uważa się, że większa liczba insektycydów w uprawie truskawek pozwoli uchronić plantacje przed tym kwarantannowym szkodnikiem.

Źródło: piorin.gov.pl oraz agrodiariohuelva.es







Poprzedni artykułOpłacalna sprzedaż świeżych owoców
Następny artykułRekordowy wzrost eksportu borówek z Peru, a co z cenami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj