Owoce, które wydaje odmiana truskawek ‘Duchesse’ przez jej twórców określane są mianem prawdziwej aromatycznej bomby smakowej. To truskawka krótkiego dnia, która wydaje się być bardzo obiecująca w kontekście jej uprawy m.in. w północnych regionach Europy.
Skąd pochodzi odmiana truskawek ‘Duchesse’?
Odmiana truskawek ‘Duchesse’, którą wyhodowaliśmy w ramach francuskiego programu hodowlanego realizowanego przez firmę Planasa, ma wiele zalet w porównaniu ze znanymi odmianami, takimi jak ‘Elsanta’ cenionej zwłaszcza w krajach Beneluksu czy ‘Malling Centenary’ powszechnie uprawiana w Wielkiej Brytanii – informuje Jorrit de Vries, specjalista w dziedzinie selekcji odmian truskawek i prezes holenderskiego oddziału Planasa. Hiszpańska firma hodowlana specjalizuje się w hodowli odmian gatunków owoców jagodowych uprawianych w różnych regionach świata. Firma posiada ponad 1500 hektarów powierzchni na których prowadzi swe hodowlane prace. Poza hodowlą, Planasa jest także producentem owoców miękkich, szparagów, awokado i cykorii. Połączenie takich dwóch obszarów działalności sprzyja wytwarzaniu produktów dobrze dostosowanych do oczekiwań ich odbiorców.
Wciąż trwają próby
Dwa lata temu Jorrit de Vries rozpoczął projekt, w ramach którego sprawdzano, które odmiany truskawek z południowych krajów, takich jak Hiszpania, Francja i Włochy poradzą sobie również w Europie Północnej. ‘Duchesse’ została uznana przez francuskich hodowców za dobrego kandydata, a nawet faworyta. Wyniki uprawy tej odmiany w kraju takim jak np. Holandia dają zupełnie inne wyniki niż w Hiszpanii. Dlatego sprowadziliśmy ‘Duchesse’ do Holandii i przeprowadziliśmy szereg testów z nią w tym roku. Odmiana ‘Duchesse’ sprawdziła się już w uprawie wiosennej na przyspieszony zbiór pod osłonami. Teraz prowadzimy próbę z uprawą jesienną. Muszę powiedzieć, że ta próba będzie ekscytująca. W szczególności pytanie dotyczy tego, czy owoce dostatecznie wybarwią się w pochmurne jesienne dni i na początku zimy. Na razie wydaje się, że wszystko idzie dobrze. – mówi Jorrit de Vries.
Kiedy zbierać owoce?
‘Duchesse’, to odmiana dnia krótkiego, która nadaje się do uprawy w różnych okresach roku. Dzięki temu plantator może ją sadzić np. w sierpniu, aby zbierać jej owoce aż do Bożego Narodzenia. Następnie rośliny pozostawione w szklarni, wiosną ponownie zakwitną. Prawdopodobne jest także trzecie kwitnięcie i kolejny zbiór. W sumie w takim scenariuszu możliwe jest trzykrotne prowadzenie zbiorów z jednego nasadzenia w ciągu roku. Pamiętać należy jednak, że pąki kwiatowe są tu inicjowane głównie w warunkach krótkiego dnia. Do celów całorocznej uprawy lepsze wydają się więc typowe odmiany dnia neutralnego, powtarzające owocowanie – informuje Jorrit de Vries.
Czy warto wypróbować ‘Duchesse’?
Według Jorrita de Vries, odmiana truskawek ‘Duchesse’ ma wiele zalet w stosunku do odmian dominujących obecnie na rynku. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że jest mało podatna na szarą pleśń i, jak dotąd, nie stwierdzono u niej objawów Phytopthora cactorum. Kolejną dużą zaletą jest to, że ‘Duchesse’ jest wczesna. A w dodatku jeśli porównać ją do ‘Elsanty’, kreacja z Planasy wydaje bardziej wyrównany plon, podczas gdy ‘Elsanta’ czasami tworzy truskawki, które są zbyt małe lub zdeformowane. Właśnie ten wygląd, kolor ale także długi okres przydatności do obrotu i spożycia są ważne w handlu owocami – konkluduje specjalista.