Przybywa produktów do ochrony upraw jagodowych



Nowe produkty do ochrony upraw jagodowych, kompleksowe programy ochrony – to wyzwania jakie postawiała sobie firma Bayer CropScience. Efekty tego są już widoczne, a w kolejnych latach w programach ochrony ma się pojawić kilka kolejnych produktów do ochrony upraw jagodowych. Mówiono o tym podczas tegorocznego Forum Doradców Sadowniczych jakie miało miejsce 9 maja w Radziejowicach.

Dowodem działań zmierzających do stworzenia kompleksowych programów do ochrony poszczególnych sadowniczych, są już truskawki. Do ich ochrony Tomasz Gasparski polecał na początek sezonu Zato 50 WG, który po rozszerzeniu zakresu rejestracji ma być dostępny do zwalczania chorób liści (mączniak prawdziwy i biała plamistość liści) również w okresie przed kwitnieniem.

Tomasz Gasparski scharakteryzował najważniejsze produkty do ochrony truskawek

W początkowym okresie kwitnienia gdy pojawiają się problemy z kwieciakiem malinowcem, można go zwalczać stosując Decis Mega 50 EW. Okres kwitnienia to z kolei czas na wykonanie pierwszych zabiegów przeciwko szarej pleśni. Do tego celu może być użyty Pomarsol Forte 80 WG, będący ciągle bardzo skutecznym preparatem do zwalczania tej choroby. Gdy problemy z szarą pleśnią pojawiają się w okresie przedzbiorczym może być użyty Teldor 500 SC, fungicyd o 1 dniowym okresie karencji. O ochronie truskawek nie powinno się zapominać również po zbiorach owoców. Wówczas do zwalczania chorób liści użyty może być Zato 50 WG, a do międzyrzędowego zwalczania chwastów i rozłogów można użyć preparatu Basta 150 SL.

O nowych produkatach mówił Mirosław Korzeniowski

Jak poinformował Mirosław Korzeniowski, prawdopodobnie już w przyszłym sezonie do zwalczania szarej pleśni w truskawkach dostępny będzie preparat Luna Sensation 500 SC (fluopyram + trifloksystrobina). Docelowo ma on być zarejestrowany nie tylko do ochrony truskawek (szara pleśń, antraknoza, biała plamistość liści, mączniak prawdziwy), ale również malin (szara pleśń, zamieranie pędów malin) oraz porzeczek i agrestu (amerykański mączniak agrestu, antraknoza (opadzina liści), rdza. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że fungicyd ten bardzo dobrze zwalcza szarą pleśń i choroby liści, dodatkowo pozytywnie wpływa na jakość owoców po ich zbiorze. Również planowane jest rozszerzenie zakresu rejestracji preparatu Movento 100 SC. W przyszłym roku ma on być dostępny do ochrony truskawek (zwalczanie roztocza truskawkowego) i porzeczek (zwalczanie wielkopąkowaca porzeczkowego). W uprawie truskawek nasze doświadczenia wskazują na bardzo dobre działanie Movento w zwalczaniu roztocza truskawkowego – podkreślał M. Korzeniowski. Dla truskawek polecany będzie stosowane Movento przed kwitnieniem i/lub po zbiorach owoców, w porzeczkach najlepszym terminem zastosowania Movento będzie okres pokwitnieniowy, kiedy to preparat będzie działał na migrujące szpeciele, zwalczy pryszczarki i mszyce, jak również pozwoli ograniczyć młode stadia przędziorków. W razie potrzeby można będzie też zastosować środek również po zbiorach owoców. Dotychczasowe 3-letnie doświadczenia z Movento 100 SC w porzeczkach wykazały jego bardzo dobre działanie na wielkopąkowca porzeczkowego – przez te 3 lata stosowania udało się ograniczyć poziom porażenia pędów do minimum, podczas gdy w kontroli porażanych było nawet 90% pąków. Zalecana dla porzeczek dawka tego preparatu ma wynosić 0,75 l/ha. Wprowadzenie Movento do programu ochrony porzeczek przed wielkopąkowcem, może w znaczącym stopniu podnieść poziom produkcji czarnych porzeczek w Polsce – podkreślał M. Korzeniowski. Planowane jest również przywrócenie do zwalczania chwastów w truskawkach herbicydu Betanal, tym razem w najnowszej formulacji MaxxPro 209 OD. Zastosowany w odpowiedni sposób w uprawie truskawek nie powoduje on fitotoksyczności, skutecznie ograniczając zachwaszczenie.

Uczestnicy pierwszego w tym roku Forum Doradców Sadowniczych

W tym roku, (od 4 kwietnia) zmienił się również zakres rejestracyjny dla insektycydu Calypso 480 SC. Do niedawna był to preparat polecany do zwalczania szkodników w uprawach sadowniczych i ziemniakach. Po rozszerzeniu zakresu jego rejestracji można używać Calypso do zwalczania szeregu szkodników w uprawie krzewów jagodowych: do zwalczania w borówce wysokiej i agreście; w malinach i jeżynach do zwalczania mszyc, kistnika malinowca, kwieciaka malinowca, pryszczarka namalinaka łodygowego i przeziernika malinowca; w porzeczkach (czarna, biała i czerwona) do walki z mszycami, przeziernikiem porzeczkowcem, pryszczarkiem porzeczkowiakiem kwiatowym, pryszczarkiem porzeczkowiakiem liściowym i pędowym, zwójką różóweczką. Calypso może być stosowany również do zwalczania mszyc w uprawie żurawiny.

W przyszłości portfolio Bayer CropScience ma się wzbogacić o produkty biologiczne. Jest to związane z przejęciem przez ten koncern dwóch firm AgraQuest i Prophyta. Z tej pierwszej pochodzi preparat Serenade, oparty na grzybie Bacillus subtilis, który polecany jest do zwalczania szarej pleśni w uprawach truskawek i warzyw. W Polsce prawdopodobnie pojawi się on w 2015 roku. Z firmy Prophyta pochodzi z kolei Constans WG, będący biologicznym preparatem do zwalczania zgnilizny twardzikowej w uprawach warzyw.







Poprzedni artykułPogoda rozdaje karty
Następny artykułW Czerwińsku są już truskawki spod osłon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj