Przędziorki pod kontrolą



Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 7 marca w Warszawie przez firmę Sumi Agro Poland, Paweł Banach dyrektor działu rejestracji i rozwoju produktów, poinformował o nowym zakresie rejestracyjnym dla akarycydu Ortus 05 SC. W ten sposób firma Sumi Agro umacnia swoja pozycję lidera na rynku akarycydów w Polsce.

W pierwszych dniach marca br. roku Ministerstwo Rolnictwa rozszerzyło etykietę rejestracyjną preparatu Ortus 05 SC o kolejne zastosowania. Tym samym Ortus 05 SC to w tej chwili preparat o najszerszym zakresie stosowania spośród akarycydów dostępnych na polskim rynku – powiedział P. Banach. Procedura rozszerzenia rejestracji Ortusa o zastosowanie w uprawach małoobszarowych została przeprowadzona w ekspresowym tempie. Od złożenia przez firmę Sumi Agro Poland wniosku w sierpniu 2012 do uzyskania rejestracji minęło zaledwie 7 miesięcy.

Urszula Filipecka i Zbigniew Dąbrowski z Sumi Agro Poland

W nowej etykiecie znalazły się następujące zastosowania dotyczące upraw sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych, a także szkółek leśnych.

W uprawach sadowniczych wprowadzono zalecenie stosowania do zwalczania przędziorka chmielowca w porzeczce czarnej, czerwonej i białej, truskawce, malinie, agreście i winorośli. Dodatkowo za pomocą Ortusa można teraz zwalczać wielkopąkowca w uprawie porzeczki czerwonej i białej oraz przędziorka owocowca na winorośli. Środek należy stosować w dawce 1,5 l/ha, za wyjątkiem truskawki – 2,0 l/ha i winorośli – 1,8 l/ha. Okres karencji dla agrestu, malin i porzeczek wynosi 14 dni.

W uprawach warzywniczych zakres stosowania Ortusa obejmuje zwalczanie przędziorka owocowca i chmielowca w uprawie pomidora, papryki, oberżyny i cukini ( pod osłonami).

Rejestracja w roślinach ozdobnych (w gruncie i pod osłonami) obejmuje zwalczanie przędziorka owocowca i chmielowca oraz szklarniowca. W szkółkach leśnych drzew liściastych i iglastych Ortus może być stosowany do zwalczania przędziorka lipowca i sosnowca. Zalecana dawka to 1,5 l/ha.

Wielkopąkowiec porzeczkowy i roztocz truskawkowiec pod kontrolą

Tegoroczne rozszerzenie etykiety Ortus 05 SC, jest kontynuacją procesu rozpoczętego w ubiegłym roku. W czerwcu 2012 roku akarycyd ten uzyskał zezwolenie na rozszerzenie etykiety rejestracyjnej do zwalczania wielkopąkowaca porzeczkowego na porzeczce czarnej i roztocza truskawkowca na truskawkach.

Na porzeczce czarnej Ortus 05 SC polecany jest do zwalczania wielkopąkowca porzeczkowego, w dawce 1,5 l/ha, przy maksymalnie 2 zabiegach w sezonie. Odstępy między nimi powinny wynosić 7–10 dni. Można go stosować łącznie z adiuwantem Slippa w dawce 0,1 l/ha. Środek poleca się stosować w okresie od początku do pełni kwitnienia.

Na truskawce Ortus 05 SC zarejestrowany jest do zwalczania roztocza truskawkowca w zalecanej dawce 1-1,25 l/ha, przy maksymalnie 1 zabiegu w trakcie sezonu. Zalecana dawka wody to 500–1000 l/ha, przy wykonaniu oprysku drobnokroplistego. Preparat można stosować łącznie z adiuwantem Slippa (0,2 l/ha) i podając wtedy 1 l/ha Ortusa 05 SC. Zabieg należy wykonać w momencie zauważenia objawów żerowania szkodnika, niezależenie od fazy rozwojowej roślin. Ortus 05 SC nie ma okresu prewencji, karencja w przypadku czarnych porzeczek, jabłoni i grusz wynosi 21 dni, dla śliw – 14 dni, a dla truskawek – 7 dni.

Stosując Ortus 05 SC, należy zwrócić uwagę na dokładne pokrycie cieczą użytkową chronionych roślin również dolnej strony liści, gdzie zazwyczaj najliczniej żerują przędziorki. W przypadku dużego zagęszczenia opryskiwanych roślin i dużej masy liści, warto do cieczy użytkowej dodać środek zwilżający (w tym przypadku Slippa).

Sumo – potwierdza swoje działanie

Zbigniew Dąbrowski

Zbigniew Dąbrowski z firmy Sumi Agro Poland, podsumował pierwszy sezon sprzedaży w Polsce akarycydu Sumo 10 EC, który w ubiegłym roku został dopuszczony do zwalczania przędziorka owocowca i pordzewiacza jabłoniowego w uprawach jabłoni. Sumo 10 EC zawiera w litrze produktu handlowego 10 g milbemektyny (związku naturalnego pochodzącego z procesu fermentacji prowadzonej przez mikroorganizm glebowy Streptomyces hygroscopicus). Substancja pochodzi z nowej grupy chemicznej – makrocyklicznych laktonów. Działa ona na system nerwowy roztoczy powodując ich paraliż. Zareagują na nią wszystkie stadia tych szkodników, a co więcej, potraktowane nią samice staną się, jak twierdzi producent środka, bezpłodne. Preparat – jako jedyny z aktualnie dostępnych na rynku – na roślinie działa powierzchniowo i wgłębnie, a wobec szkodników – kontaktowo i żołądkowo. Pośrednio Sumo 10 EC działa również na jaja. Jak potwierdzają badania, preparat utrzymuje się w liściach nawet przez 6 tygodni, tak więc stopniowo wylęgające się larwy żerując na liściach zawierających milbemektynę również giną. By efekt działania Sumo 10 EC był jak najlepszy musi być on właściwie zastosowany. Według Z. Dąbrowskiego, nie bez powodu za optymalny okres stosowania Sumo 10 EC uznano okres do 4-5 tygodni po kwitnieniu. Zastosowany w tym terminie może łatwo wniknąć do młodych aktywnych liści. Podstawową zasadą określenia optymalnego terminu zabiegu jest lustracja sadu. Kiedy widać już dorosłe osobniki przędziorków na liściach nie należy zwlekać z terminem wykonania zabiegu. Z naszych obserwacji wynika, że zastosowanie Sumo 10 EC w momencie gdy populacja przędziorków jest już bardzo liczna nie da dobrego efektu. Liście są już wtedy zniszczone przez przędziorki, mało aktywne a więc trudno pobierają substancją aktywną – powiedział Z. Dąbrowski. Podobnie jest w przypadku zwalczania przędziorków w okresie letnim – gdy drzewa są już mocno ulistnione trudno jest dokładnie pokryć liście (zwłaszcza ich spodnią stronę) preparatami kontaktowymi, jakie są w tym okresie dostępne do zwalczania przędziorków. Z tego względu by mieć przędziorki pod kontrolą ich zwalczanie w sadach trzeba zacząć zaraz po kwitnieniu, a niekiedy nawet przed.

Sumo zalecany jest do jednorazowego użycia w sezonie, od pełni fazy kwitnienia maksymalnie przez następne 45 tygodni. Zalecana dawka produktu wynosi 0,75–1,0 l/ha.

Niestety firma Sumi Agro nie planuje jak na razie rozszerzyć zakresu stosowania akarycydu Sumo 10 EC, ponieważ producent tego preparatu nie określił najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (MRL) dla innych gatunków owoców i warzyw. Procedura z tym związana jest natomiast kosztowna i długotrwała. Pierwsze doświadczenia wskazują tymczasem na dobrą skuteczność Sumo 10 EC również w przypadku zwalczania przędziorków w uprawie truskawek.







Poprzedni artykułUprawa truskawek na wzór hiszpański (cz. I)
Następny artykułAgrotech również dla jagodowych (cz. I)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj