Praktycznie o aminokwasach



Podczas konferencji towarzyszącej Targom Sadownictwa i Warzywnictwa w Warszawie (więcej czyt. ) dwa wykłady zdominowały tematy poświęcone nawożeniu oraz możliwości wykorzystania w uprawach roślin sadowniczych aminokwasów.

Jak informował Adam Fura ze ŚODR w Modliszewicach, Oddział „Centrum Ogrodnicze” w Sandomierzu, w ostatnich kilku latach w Polsce do dyspozycji sadowników i nie tylko

Adam Fura omówił dostępne na rynku aminokwasy i korzyści wynikające z ich stosowania

przybyło wiele produktów zawierających aminokwasy. Środków tych jest bardzo dużo i są one niezwykle zróżnicowane pod względem przeznaczenia. Preparaty te można podzielić na trzy grupy. Pierwsze to produkty powstałe na bazie alg morskich (Ascophyllum nodosum czy Ecklonia maxima). Produkty powstałe na ich bazie mają zdolność łagodzenia stresów wywoływanych przez czynniki zewnętrzne, są to np. Algex, Alcygol B 2M, Basfoliar Activ, PRO + SANTAURA, foliQ ASCOVIGOR, Kendal, Megafol, MC START, MC CREAM, MC QUALITY, Tecamin Brix, Wuxal Ascofol.

Inne zawierają również witaminy oraz makro- i mikroskładniki niezbędne w określonych fazach rozwojowych, np. bor (B), cynk (Zn) i molibden (Mo) ważne tuż przed kwitnieniem dla podniesienia żywotności pyłku, zwiększenia jego ilości, poprawy wyniesienia słupka, zwiększenia tempa przerostu łagiewki pyłkowej, czyli ogólnie stymulowania procesu zapłodnienia i jego poprawy (uzyskania dużej ilości nasion). Są to np. Agrocean B, FERTILEADER® Leos, FERTILEADER® Gold-BMO, GOЁMAR BM 86, MC SET.

Jak infomrowł Adam Fura bardzo cennymi produktami są nawozy aminokwasowe zawierające fosfor, polecane do stosowania w okresie podziałów komórkowych, czyli tuż po kwitnieniu np. GOЁMAR FOLIFOS, Fertileader Axis, foliQ AMINOVIGOR oraz Tecamin Raiz.

Z koleii w okresie intensywnego wzrostu wegetatywnego, w celu szybkiego wzbogacenia liści w chlorofil poleca się produkty bogate w magnez np. Agrocean Mg czy Fertileader® Magnum.

Cennymi produktami są również koncentraty aminokwasowe, które nie zawierają składników pokarmowych, ale bardzo dobrze kompleksują (chelatują) makro- i mikroskładniki oraz substancje czynne akarycydów czy chloronikotynili. Związki te są znakomicie pobierane przez powierzchnię liści, dzięki czemu składniki pokarmowe zostają dostarczone roślinie nie jako pojedyncze części (azot, dwutlenek węgla, woda), lecz jako kompletne cegiełki. W ten sposób wspierany jest wzrost rośliny, zwłaszcza w sytuacji nasilonego oddziaływania stresu. Niektóre aminokwasy wchodzą w skład auksyn i wspomagają podział komórek i rozwój korzeni. Aminokwasy mają właściwości zwiększające przyczepność i poprawiające pokrywanie powierzchni, i w ten sposób zwiększają efektywność działania środków ochrony roślin i nawozów oraz tolerancję roślin wobec nich. Ich specyficznego zapachu unika również dzika zwierzyna. Wśród aminokwasów szczególnie ważne są prolina i hydroksyprolina.

Typowymi koncentratami aminokwasowymi dostępnymi na rynku są np. Aminosol, Delfan Plus, NaturalCrop SL®, PROTIFERT LMW, Tecamin Max oraz TERRA-SORB COMPLEX.

Jak podawał Adam Fura odmienną grupą są nawozy aminokwasowo-mineralne, które są gotową mieszaniną aminokwasów i składników mineralnych. W tych produktach nie ma już wolnych aminokwasów, ponieważ wszystkie kompleksują (chelatują) już jakiś składnik pokarmowy. Produkty te przeważnie dostosowane są do poszczególnych faz fenologicznych i tak, przed kwitnieniem polecane są przez ich producentów nawozy zawierające, oprócz aminokwasów, także bor (B) i cynk (Zn): CALCORIUM LIQUIDE PŁYNNY, AminoPower Mikro, MC SET, Protifert B, Tecnokel Amino Zn, Tecnokel Amino Mix.

Z kolei produkty bogate w fosfor zaleca się używać tuż po kwitnieniu (np. AminoPower Mikro, AminoPower ResiPhos PK, AMINOALEXIN). Nawozy bogate w magnez polecane są z kolei w okresie intensywnego wzrostu wegetatywnego (np. Protifert Mg, Tecnokel Amino Mg, AminoQuelant Mg). W okresie wzrostu zawiązków, w celu wzbogacenia owoców w wapń (Ca), rekomenduje się używanie takich produktów jak np. AminoQuelant-Ca, Boramin Ca, Ekolist AMINO WAPŃ, Metalosate Calcium, Protifert Ca czy Tecnokel Amino Ca. Jak infomrował A. Fura, jeśli na roślinach wystąpią jakieś niedobory składników mineralnych, poleca się wówczas mieszaniny makro- lub mikroskładników z aminokwasami (np. AminoQuelant-K low pH, Metalosate Fe, Metalosate Potassium, Protifert K, Protifert Fe, Tecnokel Amino Cu, Tecnokel Amino Fe, Tecnokel Amino Mn, Tecnokel Amino Zn-Mn, Tecnokel Amino Mo, Tecnokel Amino Mix).

Pełna sala wykładowa w czasie wystąpienia Zbigniewa Marka

Zbigniew Marek, specjalista ds. Sadownictwa w firmie Timac Agro Polska, przedstawił informacje na temat produktów tej firmy polecanych w produkcji wysokiej jakości jabłek. Wiele jednak z przedstawionych w tym wystąpieniu zaleceń jest bardzo podobna do tych ustalanych dla roślin jagodowych. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na kompleks aminokwasowy o nazwie Seactiv®, który w swoim składzie zawiera: IPA (izopentyladenina – związek z grupy cytokinin), glicynę-betainę (kompleks dwóch aminokwasów – bardzo silny antystresant) i aminokwasy (idealny „środek” transportu mikroelementów do rośliny, element budulcowy białek i enzymów). Jak informował substancje o działaniu biostymulującym pomagają roślinom przetrwać trudne okresy i uporać się z ich skutkami, zmniejszając wpływ takich sytuacji na plonowanie. Połączenie nawozów, w których składniki pokarmowe skompleksowane są aminokwasami z substancjami biostymulującymi zawartymi w kompleksie Seactiv® przyniosło bardzo dobre efekty. Rośliny traktowane produktami zawierającymi ten kompleks nie tylko znacznie lepiej i szybciej przyswajają podane składniki pokarmowe, ale stają się też odporniejsze na niekorzystne warunki, spowodowane np. przymrozkami, suszą, a czasem nawet potrafią przełamać stres związany z fitotoksycznym oddziaływaniem np. omyłkowo zastosowanego herbicydu.

Wśród osób, które zakupią w tym roku minimum 40 litrów jednego z nawozów z serii Fertileader zostanie wylosowany samochód WV Golf cabrio

Kompleks Seactiv® jest składnikiem nawozów z serii Fertileader. Każdy z nich zawiera inny zestaw makro- i/lub mikroelementów, przez co znajdują one zastosowanie w różnych fazach rozwojowych upraw owoców. Oprócz odżywiania, wspomagają rośliny w kluczowych momentach i pomagają przetrwać trudne momenty. Umiejętnie stosowane pomagają w uzyskaniu corocznych, wysokich plonów owoców dobrej jakości i pomagają zminimalizować skutki przemiennego owocowania drzew owocowych.







Poprzedni artykułNowe rejestracje Polyversum WP dla jagodowych
Następny artykułPomysł na jagodową kampanię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj