Pokaz zbioru jagody kamczackiej

Pokaz z bliska obserwowali plantatorzy zrzeszenie w SPJK


W dniu 5 czerwca w miejscowości Wężyki w okolicach Rybna pod Sochaczewem odbył się pokaz zbioru jagody kamczackiej z wykorzystaniem kombajnu Joanna Premium marki Weremczuk. Uczestniczyli w nim członkowie SPJK, organizacji która wraz z producentem kombajnu była głównym organizatorem wydarzenia.  Przybyli goście mogli też zapoznać się z ofertą ZHU Argo. Przedstawiciel tego producenta opryskiwaczy także był obecny na pokazie.

O plantacji

Zbiory pokazowym modelem kombajnu

Pokaz zbioru odbył się na plantacji państwa Selerskich. Gospodarstwo to zajmuje się produkcją owoców, a także sadzonek jagody kamczackiej i derenia jadalnego. Uprawa haskapu na owoce zajmuje w nim 2,5 ha. Rosną tu dwie odmiany w relacji ilościowej 3:1. Są to odpowiednio ‘Wojtek’ i ‘Zojka’. Nasadzenia pierwszej z nich przeprowadzono jesienią 2014 roku, a odmiana zapylająca została wysadzona nieco później, bo w 2015 i 2016 roku. Rozstaw między rzędami wynosi 4,2 m, a w rzędzie rośliny oddalone są od siebie o 75 cm. Na plantacji zastosowano ściółkowanie agrotkaniną a w międzyrzędzia wysiana została trawa. Kwatera jest fertygowana . Krzewy zostały mocno prześwietlone zimą.

Pokaz zbioru jagody kamczackiej raczej udany

Półrzędowy kombajn Joanna Premium marki Weremczuk

Pomimo pojawiających się w branży głosów o niskiej przydatności kombajnów półrzędowych do zbierania haskapu, czerwcowy pokaz zyskał raczej pochlebne opinie. Ogólnie zbiór oceniam  jako udany. Moim zdaniem, bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie plantacji. Cięcie i formowanie krzaków w kształt litery V jest kluczowe. W takim przypadku więcej owoców trafia do skrzynek zamiast na ziemię – dzieli się swymi odczuciami po pokazie prezes SPJK Andrzej Krupiński. Także zadowolony był Paweł Selerski, choć przyznał, że zbiory mogłyby być wyższe. Problemem był młody wiek niektórych krzewów odmiany ‘Zojka’. Kwiaty odmiany ‘Wojtek’ w tych miejscach, gdzie rosnące obok krzewy drugiej z odmian były najmłodsze, wobec niedostatku pyłku nie zostały należycie zapylone. Generalnie jednak, plon był dobrej jakości pod względem wielkości owoców i ich smaku. Oprócz zapoznania się z działaniem kombajnu Joanna Premium, plantatorzy mieli okazję zaznajomić się także z ofertą zawieszanych opryskiwaczy ZHU Argo.

Uczestnicy pokazów pod Sochaczewem

Działania kreujące popyt na haskap

Na spotkaniu nie stroniono od tematów trudnych. Jednym z nich była kwestia promocji i sprzedaży owoców. Jagoda kamczacka jest mało znanym owocem na rynku deserowym jak i w branży przetwórczej. Plantatorzy oprócz wyprodukowania owoców odpowiedniej jakości muszą więc także zmierzyć się z wyzwaniami jakie niesie promocja haskapu. W 2018 roku część plantatorów zdecydowała się na przetworzenie swego plonu we własnym zakresie. W ten sposób powstały soki, dżemy, konfitury. Takie podejście być może wykreuje większy popyt na przetwory z jagody kamczackiej i przynajmniej częściowo rozwiąże problem chimerycznego rynku przemysłowego. Jest też niezłą próbą zagospodarowania większej liczby ogniw łańcucha dostaw i w efekcie podniesienia dochodowości gospodarstw.

Redakcja dziękuje panu Andrzejowi Krupińskiemu za pomoc w zgromadzeniu materiałów i przygotowaniu tekstu.







Poprzedni artykułJagodowe trendy w Holandii (cz. II) – borówka, porzeczka i malina
Następny artykułStandardowa produkcja i niskie ceny porzeczki czarnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj