W uprawie truskawek na przyspieszony zbiór bardzo dobrze sprawdzają się tunele solowe o kształcie gotyckim z zastosowaniem rur o średnicy 50 mm. W odwiedzonym gospodarstwie, gdzie produkuje się owoce jagodowe, tunele dla truskawek mają szerokości 9 m, a ich ściana boczna ma wysokości 1,3 m. Konstrukcja ta nazywana jest całoroczną, gdyż folia może na nich pozostawać przez okres zimy.
Tunele dla truskawek pozwalają na uprawę w nich roślin na rynnach lub w glebie.
Uprawa w glebie pozwala jednak na wcześniejszy o około 2 tygodnie zbiór truskawek w porównaniu do upraw prowadzonych na rynnach. Uprawiając w tym systemie ‘Elsantę’ lub inną wczesną odmianę uprawę zakłada się latem ze zbiorem owoców w okresie letnio-jesiennym.
Po pierwszym owocowaniu rośliny znajdujące się w matach lub donicach należy zdjąć z rynien i zabezpieczyć jest przed mrozem poprzez okrywanie jedną lub większą liczbą warstw agrowłókniny. W zależności od tego czy uprawę prowadzimy na przyspieszony zbiór czy w okresie letnim (odmiany powtarzające owocowanie) należy zastosować inne rodzaje folii. Aby usprawnić wietrzenie tuneli dla truskawek warto zastosować nowe typy bram o czym informuje Marek Jamry z firmy Haygrove.