Wielki Finał Malinowego Factory już tuż, tuż. 27 sierpnia w Karczmiskach podsumujemy 3 letni projekt skupiony na nowoczesnej uprawie malin w tunelu oraz tradycyjnej produkcji polowej. Nie ma chyba porównywalnego miejsca gdzie można by zdobyć w ciągu jednego dnia tak obszerną wiedzę o uprawie malin i poznać wyniki tak wielu doświadczeń. Warto więc przyjechać do Karczmisk, by zobaczyć jak nowocześnie i opłacalnie uprawiać maliny.
Maliny w tunelu – i znowu trwają zbiory
Tunel to prawdziwy poligon doświadczalny tak wielu odmian. Posadzono tu w sumie 14 odmian owocujących na pędach tegorocznych (jesiennych) oraz 4 odmiany letnie. Ten rok jest wyjątkowy jeśli chodzi o prowadzenie malin w tunelu – zwłaszcza odmiany owocujące na pędach tegorocznych. Są one bowiem prowadzone na dwa zbiory w ciągu roku. Podczas spotkania półfinałowego, które miało miejsce 18 czerwca, można było zobaczyć wszystkie odmiany w pełni owocowania. Obywało się ono wtedy na pędach ubiegłorocznych. Po zakończeniu zbiorów pędy te zostały usunięte, a pozostawiono jedynie pędy tegoroczne, które już w pełni owocują. Tak więc od kilku dni na większości odmian jesiennych ponownie trwają zbiory. Jakie były plony poszczególnych odmian, w kolejnych latach? Które są polecane do produkcji tunelowej, a które nadają się do uprawy na 2 zbiory? O tym wszystkim podczas finałowego spotkania opowie dr Paweł Krawiec.
‘Polana’ w różnych opcjach
Polowe plantacje malin w gospodarstwie dr Pawła Krawca, nie są zwyczajne. Realizowane jest tu szereg doświadczeń związanych z ich uprawą. Dotyczą głównie nawożenia i różnych schematów ochrony. Większość z nich procentuje znakomitą kondycją roślin i ich dobrym plonowaniem. Można będzie porównać różne programy nawożenia na plantacjach odmiany ‘Polana’, które mają już 16 lat oraz 14 lat i nadal dobrze plonują.
Ewenementem jest na pewno najmłodsza plantacja odmiany Polana, która zakładana była w ubiegłym roku z sadzonek doniczkowanych. Rośliny posadzono na zagonach z agrowłókniny i bez zagonów. Prowadzone jest tam nawadnianie i fertygacja. Czy taka technologia się opłaca? Odpowiedzią na to pytanie będzie wygląd tej plantacji w tym sezonie. Jakość owoców i plonowanie zapowiada się na znakomitym poziomie. Warto się o tym przekonać samemu.
Cześć konferencyjna i plenerowa
Wielki Finał Malinowego Factory podzielony będzie na dwie części. Pierwsza konferencyjna to podsumowanie dotychczasowego przebiegu projektu, o czym opowie dr Paweł Krawiec. Będzie też mowa o nawożeniu, ochronie, tunelach do uprawy malin i sprzęcie potrzebnym do pielęgnacji malin w tunelu. Informacje te przedstawią eksperci z firm będących głównymi parterami projektu. Doradca z firmy Delphy – Marusz Padewski, przybliży z kolei jak maliny na dwa zbiory prowadzi się w Wielkiej Brytanii. Będzie to swego rodzaju konfrontacja z doświadczeniem, jakie w tym roku udało się zrealizować w Karczmiskach.
Malinowe Factory 2017 – konferencja i zwiedzanie plantacji
10.00 – 10.10 – Otwarcie
10.00 – 10.15 – Omówienie projektu Malinowe Factory. 3- letnie wyniki plonowania malin w tunelu – dr Paweł Krawiec, UP w Lublinie / Horti Team
10.15 – 10.30 – Optymalna technologia uprawy malin pod osłonami – Marek Jamry, Haygrove
10.30 – 10.45 – Nowe koncepcje nawożenia malin – dr Andrzej Grenda, Yara Poland
10.45 – 11.00 – Wpływ nawożenia na jakość owoców – dr hab. Zbigniew Jarosz, UP w Lublinie
11.00 – 11.15 – Ochrona malin nastawiona na jakość plonu – dr Mirosław Korzeniowski, Bayer
11.15 – 11.35 – Prowadzenie pędów malin na podwójny zbiór – Mariusz Padewski, Delphy
11.35 – 11.45 – Zabiegi poprawiające właściwości gleby i jakość owoców – Albert Zwierzyński, Osadkowski SA
11.45 – 12.00 – Maszyny specjalistyczne w uprawie roślin jagodowych – Andrzej Zymek, Kubota
12.00 – 12.30 – Ekonomiczne podsumowanie projektu MF – Dr Dariusz Paszko
13.30 – 16.00 – Zwiedzanie plantacji w grupach, a programie m.in.:
– Odmiany i agrotechnika uprawy malin w tunelu
– Nowe technologie uprawy malin w gruncie. Zakładanie plantacji.
– Pokazy maszyn wykorzystywanych w uprawie malin
Czy to wszystko się opłaca? Czy uprawa malin w tunelu przynosi zyski? Jeśli tak to jakie? Odpowiedzi na te pytania postara się udzielić dr Dariusz Paszko, który przedstawi ekonomiczne wyniki projektu.
Po części konferencyjnej, podzielni na 3 grupy udamy się na zwiedzanie. Będzie tunel i wszystkie plantacje polowe malin. O prowadzonych doświadczeniach odpowiedzą przedstawiciele firm oraz dr Paweł Krawiec. Warto z tej wiedzy skorzystać, by później jak najlepiej wprowadzić ją w działania na własnych plantacjach.
To nie wszystkie atrakcje jakie czekają na uczestników Malinowego Factory 2017. Dla wszystkich przygotowaliśmy unikatowe materiały, które śmiało można nazwać skarbnicą wiedzy dla producentów malin. Zestawiono w nich nie tylko opis prowadzonych w Karczmiskach doświadczeń związanych z uprawą malin, ale również szczegółowo zostały opisane wszystkie odmiany wraz z 3-letnimi wynikami ich plonowania. Cenne są także fotografie obrazujące poszczególne etapy rozwoju odmian i wreszcie finalny wygląd owoców. Pierwszy w Polsce skala BBCH rozwoju malin to również niezwykle przydatne narzędzie dla producentów malin. Warto z tych informacji będzie skorzystać. Oczywiście będzie też Jagodnik. To w nim publikujemy szczegółowe wyniki działań prowadzonych w ramach Malinowego Factory. Jagodnik to kompendium wiedzy dla wszystkich producentów owoców jagodowych, lektura, która pomaga prowadzić nowoczesne i bardzo dochodowe gospodarstwa. Kto nie ma prenumeraty będzie mógł ja zamówić podczas finalnego spotkania w Karczmiskach. Roczna kosztuje tylko 90 zł – w zamian 8 numerów roku, Poradnik Ochrony Roślin Jagodowych i unikatowy jagodnikowy kalendarz wraz z 1 numerem.