Luna Sensation 500 SC z rozszerzoną rejestracją

Mączniak prawdziwy truskawki zwalczony przy użyciu Luna Sensation 500 SC


Przebieg warunków atmosferycznych w kwietniu oraz prognozy długoterminowe nie napawają optymizmem. Silna presja chorób grzybowych tej wiosny sprawia, że potrzebne są nowe rozwiązania do ochrony jagodników. W kwietniu preparat Luna Sensation 500 SC uzyskał rozszerzenie rejestracji i obecnie może być wykorzystywany do ochrony fungicydowej znacznie więcej niż w minionym sezonie liczby m.in. roślin jagodowych.

O Luna Sensation 500 SC

Jest to fungicyd w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Wykazuje działanie kontaktowe, systemiczne, i mezostemiczne.  Zawiera w swym składzie dwie substancje aktywne. Jedną jest fluopyram, związek z grupy karboksyamidów, druga to trifloksystrobina, związek z grupy strobiluryn. Taka kompozycja sprawia, że patogeny nie są w stanie wytworzyć odporności na działanie preparatu. Dla pewności producent zaleca jednak, aby środka Luna Sensation 500 SC nie używać więcej niż 2 razy w ciągu pojedynczego sezonu wegetacyjnego.

Dotychczasowe zastosowanie w uprawie jagodowych

Luna Sensation 500 SC była dotąd z powodzeniem stosowana w uprawie truskawek. Wedle nowej rejestracji wciąż jest to możliwe. Preparat chroni krzewy przed takimi chorobami jak antraknoza i skórzasta zgnilizna owoców. Maksymalna i zalecana dawka w ochronie truskawek wynosi 0,8 l/ha. Zaleca się, by odstęp między zabiegami nie był krótszy niż 7 dni. Stosować należy opryskiwanie drobnokropliste, ale przy dużej ilości wody użytej do sporządzenia cieczy roboczej. Może ona wynosić 500-1500 l/ha. Okres w którym wolno wykorzystywać preparat Luna Sensation 500 SC przypada od fazy w pełni rozwiniętego kwiatostanu do momentu w którym pierwsze owoce zaczynają się wybarwiać. Okres karencji wynosi zaledwie 3 dni.

Nowe możliwości użycia produktu

Od tego sezonu Luna Sensation 500 SC jest dopuszczona także do ochrony takich gatunków jak malina uprawiana w polu i pod osłonami, agrest, porzeczka czarna, biała i czerwona uprawiane w polu i pod osłonami, aronia, borówka wysoka w polu i pod osłonami, jagoda kamczacka, rokitnik pospolity, jeżyna. Spektrum zwalczanych chorób w uprawach małoobszarowych, zalecane dawki oraz okres karencji ilustruje poniższa tabela:

Gatunek Cel zabiegu Dawka (l/ha) Karencja (dni)
Malina uprawiana w polu i pod osłonami Szara pleśń, zamieranie pędów maliny, rdza maliny 0,6-0,8 7
Agrest, porzeczka czarna, porzeczka biała, porzeczka czerwona uprawiane w polu oraz pod osłonami Rdza wejmutkowo-porzeczkowa, opadzina liści, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń 0,6-0,8 7
Aronia, borówka wysoka, jagoda kamczacka, jeżyna, rokitnik uprawiane w polu Rdza wejmutkowo-porzeczkowa, opadzina liści, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, antraknoza 0,6-0,8 7
Borówka wysoka uprawiana pod osłonami Rdza wejmutkowo-porzeczkowa, opadzina liści, amerykański mączniak agrestu, szara pleśń, antraknoza 0,6-0,8 7

 

Ochrona fungicydowa jagodników nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w sezony takie jak ten. Pogoda sprzyja infekcjom chorób grzybowych. To dobrze, że plantatorzy otrzymali skuteczny oręż w postaci preparatu Luna Sensation 500 SC do walki z chorobami grzybowymi na swych plantacjach.







Poprzedni artykułProducenci borówki szacują pierwsze straty
Następny artykułOptymalizacja nawożenia truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj