W dniach 10-11 września w Gołuchowie odbywały się XVIII Dni Ogrodnika. Organizatorzy imprezy – Zespół Doradczy WODR w Kaliszu na czele ze Stanisławem Zabarskim – zadbali o moc atrakcji. Liczbie prezentowały się firmy zaopatrujące producentów owoców i warzyw w środki do produkcji. Targi te kojarzone są głównie z rozwiązaniami dla produkcji szklarniowej, producencie roślin jagodowych, szczególnie uprawiających te gatunki pod osłonami, znajdują tutaj również wiele pomocnych rozwiązań.
Bogata oferta firm
Do Gołuchowa przybyło łącznie około 200 firm, które oferują środki ochrony roślin, środki stymulujące wzrost, najnowocześniejsze maszyny rolnicze, systemy nawadniania, także fertygacji, elementy wyposażenia chłodni, a także wiele produktów niezbędnych dla upraw pod osłonami, takich jak podłoża, doświetlania, czy urządzenia sortujące i pakujące, mierniki, automatykę szklarniową. Głównym sponsorem targów była firma Yara Poland. Podmiot ten zaopatruje ogrodników w nawozy posypowe, dolistne i z przeznaczeniem do fertygacji. Doradcy zatrudnieni w przedsiębiorstwie wspierają w podejmowaniu decyzji żywieniowych producentów owoców i warzyw.
W Gołuchowie swoje stoiska zorganizowały podmioty oferujące konstrukcje tuneli foliowych ja i folie, włókniny, cieniówki, szkło, urządzenia ciepłownicze oraz wiele innych. Co ważne, swoją ofertę przedstawiły też firmy produkujące sadzonki roślin jagodowych i sadowniczych oraz ozdobnych uprawianych pod osłonami a także nasiona warzyw polowych. Bardzo aktywne były firmy oferujące systemy nawodnieniowe i do fertygacji upraw.
Konsultacje i seminaria
W halach wystawienniczych tradycyjnie można było znaleźć stanowiska gdzie udzielano bezpłatnie porad z zakresu prowadzenia uprawy ogrodniczych. O ochronie warzyw polowych i tych uprawianych pod osłonami, czy szerzej o agrotechnice mówił prof. dr hab. Józef Robak, prof. dr hab. Stanisław Kaliszewski i dr Zbigniew Anyszka, zaś rad z zakresu przechowalnictwa warzyw gruntowych udzielał prof. dr hab. Franciszek Adamicki. Na pytania przybyłych na targi ogrodników dotyczące nowoczesnych technologii nawodnienia i żywienia roślin przy pomocy fertygacji odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Komosa. O uprawie krzewów jagodowych porozmawiać można było z dr Marią Buczek z Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej. Porad prawniczych dotyczących funkcjonowania gospodarstwa udzielał mecenas Błażej Dahlke. Poza indywidualnymi, bezpłatnymi konsultacjami odbyły się także seminaria dla szerszej publiczności. Wykład dotyczący ochrony warzyw polowych wygłosił Prof. dr hab. Józef Robak, zaś o znaczeniu odpowiedniej jakości wody dla właściwie prowadzonej fertygacji upraw opowiedział prof. dr hab. Andrzej Komosa.
„Wzorowi Ogrodnicy”
Prof. dr hab Andrzej Komosa poprowadził ceremonię wręczania nagród dla uczestników tegorocznej edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”. Wyróżnienia przyznane zostały w sześciu kategoriach, między innymi „Sadownictwo” i „Warzywnictwo gruntowe”. Laureatem pierwszej z wymienionych kategorii został Emil Wrotek, który uprawia jabłonie i grusze, zaś w kategorii warzywnictwo gruntowe za najlepszych ogrodników uznano Sylwię i Zdzisława Wawrzeńczyków. Co szczególnie warte podkreślenia, odznaczenia przyznawane są nie tylko za wysoki poziom ilościowy i jakościowy produkcji, ale i za postawę osobistą i wkład w rozwój ogrodnictwa. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i finalistom konkursu.