Szereg szkoleń w ramach Akademii Uprawy Truskawek przygotowaliśmy wspólnie z partnerami dla producentów truskawek z regionu Dolnego Śląska (5 marca – Wrocław), Mazowsza (6 marca – Czerwińsk nad Wisłą) i Podlasia (10 marca – Kumiała k. Korycian).
Akademia Uprawy Truskawek – 5 marca – DODR we Wrocławiu (pobierz zaproszenie i program – PDF)
Pierwsze szkolenie odbywać się będzie w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.
Tutaj spotkanie rozpoczniemy od wykładu dr Zbigniewa Jarosza z UP w Lublinie, który przedstawi temat: Zarządzanie fertygacja w uprawach pod osłonami. Co już sugeruje, że pierwsza część szkolenia to tematy dla osób produkujących truskawki w intensywnej technologi. Jako kolejny głos zabierze Jarosław Barszczewski z tematem: Nawozy jedno- czy wieloskładnikowe, w uprawie pod osłonami. Z wielu informacji jakie bowiem do nas napływają, wielu z producentów truskawek, prowadząc fertygację ma często problemy z właściwym wyborem formy podawanych nawozów, a o tym jak prawidłowe je podawać będzie informować ten doradca.
Niechemiczne metody ochrony truskawek będą tematem prelekcji Piotra Zajkowskiego z firmy Bio Agris, który omówi mechanizmy wpływające na odporność roślin na porażenia przez patogeny, co w końcowym etapie pozwala produkować zdrowe i smaczne owoce. Temat ten będzie kontynuowany przez dr Tomasza Domagały z firmy Biopartner, który przedstawi temat: Możliwości ochrony biologicznej przed przędziorkami w polu i pod osłonami, z którymi jak wiemy co roku są problemy mimo stosowania środków chemicznych – może pomocą lub alternatywą do tego typu ochrony będą metody biologiczne?
Po przerwie rozpoczynamy blok wystąpień naszych gości m.in. z zagranicy. Jako pierwszy wystąpi Philip Lieten, Fragaria Holland BV, tan wysoko ceniony w Holandii i Belgii doradca, przedstawi temat: Rumba i Jive – co należy wiedzieć o ich uprawie. Następnie Marcin Chojecki z firmy BASF przedstawi temat: Ochrona fungicydowa a trwałość pozbiorcza truskawek, okazuje się bowiem, że niektóre ze znanych już fungicydów odpowiednio zastosowane doskonale wydłużają trwałość truskawek w obrocie towarowym. Od czego zależy potencjał plonotwórczy truskawek odmian powtarzających owocowanie – to temat który przygotuje na szkolenie Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA. Okazuje się bowiem, że znane są już czynniki, które miały negatywny wpływ na jakość i plonowanie truskawek powtarzających owocowanie, może po omówieniu ich będzie można lepiej przygotować swoją uprawę na kolejny sezon. Praktyczne zalecenia dotyczące uprawy nowych włoskich odmian truskawek omówi Michele Montanari z firmy Geoplant vivai z Włochy. W jego wystąpieniu nie powinno zabraknąć informacji z zakresu agrotechniki uprawy takich odmian jak 'Alba’, 'Roxana’ czy coraz chętniej sadzonej 'Azji’ a także wprowadzanych od tego sezonu do oferty tej firmy licznych nowości, które mają okazać się lepszą alternatywą dla dobrze już znanych kreacji oferowanych przez tą firmę. Konferencję zakończymy niezwykle ważnym tematem, którym będą: Możliwości zwalczania roztoczy w uprawie polowej truskawek, które w oparciu o wyniki najnowszych doświadczeń oraz zalecenia dotyczące możliwości zastosowani nowo zarejestrowanych akarycydów omówi Wojciech Piotrowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Akademia Uprawy Truskawek – 6 marca – Czerwińsk nad Wisłą (pobierz zaproszenie i program – PDF).
Seminarium rozpoczniemy od tematu: Praktyczne zalecenia w uprawie truskawek na przykładzie doświadczeń w regionie, który przygotuje Adam Borzęcki z firmy Boryna, który przedstawi rozwiązania dotyczące zasad uprawy truskawek na przykładzie wybranych gospodarstw, z którymi ta firma przygotowuje zalecenia uprawowe. W tą tematykę wpisuje się temat: Zalecenia dotyczące uprawy nowych włoskich odmian truskawek, który przedstawi Michele Montanari z firmy Geoplant vivai z Włochy, który powie o tym jak zoptymalizować uprawę popularnej w regionie Czerwińska tzw. włoszczyzny oraz przedstawi informacje z zakresu uprawy nowych włoskich odmian. Z kolei temat: Biostymulatory i mikoryza w uprawie truskawek zostanie przedstawiony przez Pierre Boulet z firmy Calfert, która ma w swojej ofercie wiele interesujących produktów, które już z powodzeniem stosowane są na polskich plantacjach truskawkowych. Ważny temat jakim jest: Prawidłowa ochrona truskawek pod agrowłókninami i foliami perforowanymi zaprezentuje Krzysztof Dunajski z firmy Bayer. Dla wielu producentów z regionu interesujący powinien być także temat: Przed skupem truskawek przemysłowych – wymagania i perspektywy o czym będzie informował Wojciech Kulig z firmy Duhler. O tym, że w regionie Czerwińska przybywa tuneli najlepiej widać jeżdżąc samochodem, stąd też na szkolenie zaprosiliśmy również firmę Haygrove, której przedstawiciel Marek Jamry omówi temat: Technologia uprawy truskawek na wczesny zbiór ze zwróceniem uwagi na najnosze rozwiązania pozwalające maksymalnie przyspieszyć termin zbioru truskawek. O tym, że gwarancją wysokich plonów w uprawie truskawek jest fertygacja nie trzeba o tym nikogo chyba już przekonywać, o tym jak ją prawidłowo realizować opowie Hneryk Wilczyński z firmy Yara Poland w przygotowanym referacie pt. Fertygacja w polowej uprawie truskawek.
Rumba i Jive – co należy wiedzieć o ich uprawie będzie tematem wystąpienia Philipa Lieten z firmy Fragaria Holland BV, który zajmuje się doradztwem produkcyjnych w wielu najlepszych gospodarstwach zajmujących się produkcją truskawek w krajach Beneluksu. Z kolei temat: Wapn i potas jako czynniki plonotwórcze i jakościowe w uprawie truskawek będą tematem wystąpienia dr hab. Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie. Możliwości zwalczania roztoczy w uprawie polowej truskawek, które w oparciu o wyniki najnowszych doświadczeń oraz zalecenia dotyczące możliwości zastosowani nowo zarejestrowanych akarycydów omówi Wojciech Piotrowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Z kolei: Szara pleśń i mączniak w uprawie truskawek – jak sobie radzić z tymi chorobami przedstawi Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA.
Akademia Uprawy Truskawek – 10 marca – Kumiała k. Korycina (pobierz zaproszenie i program – PDF).
Ten region Polski to jedno z najdalej na wschód wysunięte zagłębie produkcji truskawek. Ważną rolę odgrywa tutaj historycznie produkcja wysokiej jakości truskawek kierowanych do mrożenia. Przybywa również plantacji z przeznaczeniem owoców na rynek deserowy, pojawiają się tutaj plantacji z uprawami realizowanymi pod osłonami.
Szkolenie rozpoczniemy tutaj od tematu: Zalecenia dotyczące nawożenia truskawek, który przedstawi Jarosław Barszczewski z firmy Yara Poland. Z kolei temat: Uprawa nowych odmian truskawek przemysłowych, będzie przygotowany przez Pawła Bardońskiego z firmy Vivai Mazzoni, kóry jest nie tylko pracownikiem tej firmy, ale również prowadzi nowoczesne gospodarstwo zajmujące się produkcją m.in. nowego typu odmian przemysłowych. Nowe rozwiązania w ochronie i nawożeniu truskawek omówi Maciej Lenkiewicz z firmy Arysta. Z kolei Zarządzanie klimatem pod niskimi osłonami omówi Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex, która w tym sezonie do swojej oferty wprowadza nowy rodzaj agrowłókin. Praktycznie o uprawie i ochronie truskawek przed szkodnikami w oparciu o doświadczenia Grupy Truskawkowej będzie informował Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA. Deserowe odmiany truskawek na trzy pory roku przedstawi Zbigniew Pisarek z firmy Flevoplant, w referacie będzie zatem mowa o odmianach wczesnych, późnych oraz powtarzających owocowanie oraz o tym jak je uprawiać aby osiągnąć maksymalnie wysokie plony w uprawie deserowych truskawek. Szkolenie zakończymy tematem Rozwiązania dla uprawy truskawek w tunelach, który na przykładzie gospodarstw realizujących taką uprawę w Polsce przedstawi Marek Jamry z firmy Haygrove Poland
Udział w szkoleniach bezpłatny, prosimy o potwierdzeniu swojego udziału na adres: biuro@jagodnik.pl lub tel. 662 150 115. Dodatkowe informacje oraz telefony kontaktowe na zaproszeniach.