GLOBALIZACJA – takie jest hasło przewodnie IV Konferencji Borówkowej. Tym razem będzie się ona odbywać 3 i 4 marca w hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim w hotelu Mazurkas. Pierwszy dzień tradycyjnie poświęcony będzie na wykłady, drugi zaś na praktykę. Pojedziemy wówczas w plener, zobaczyć wzorowo prowadzoną plantację borówki, będziemy się uczyć ciąć krzewy i oglądać w akcji maszyny używane na borówkowych plantacjach. Już teraz zapraszamy do Rejestracji.

borowka_kula_ziemska_mini

IV Konferencja Borówkowa odbywać się będzie 3 i 4 marca w Ożarowie Mazowiecki w hotelu Mazurkas. Pierwszy dzień tradycyjnie będzie miał charakter wykładowy. Przygotowaliśmy dla Państwa 10 tematów merytorycznych. Część z nich będzie dotyczyła tematu przewodniego Konferencji, czyli GLOBALIZACJI z jaką mamy do czynienia w handlu owocami borówki. Aktualną sytuację związaną z produkcja borówki na świecie przedstawi Andrea Pergher, z Fall Creek Farm & Nursery, a uzupełnieniem tego tematu będzie wystąpienie prof. Lin Wu z Chin, który opowie o tym jak w tym kraju rozwija się bardzo szybko produkcja borówki ale równocześnie rośnie konsumpcja. Będziemy mogli się tez dowiedzieć co zrobić by spełnić wymagania głównego odbiorcy polskich borówek czyli rynku brytyjskiego. Będzie o tym mówił Stephen Taylor z Winterwood UK. W handle borówką, a w szczególności przy eksporcie tych owoców bardzo ważne staje się kreowanie dobrego wizerunku owoców a zarazem promowanie własnej marki. Jakie to ma znaczenie, co pozwala osiągnąć i co może mieć wspólnego promocja borówek z markowymi winami i amerykańskim świstakiem – opowie o tym Maciej Dolata z INSPIRE smarter branding.

Nie zabraknie też tematów związanych bezpośrednio z uprawą borówki. Paweł Wawryszczuk z firmy Polana przedstawi możliwości i zasadność uprawy borówki w sposób ekologiczny. Firma Polana w taki sposób uprawia borówki na plantacji w Ochoży na powierzchni przeszło 100 ha. Prof. dr hab. Andrzej Komosa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będzie mówił z kolei o tym jak optymalnie nawozić I odżywiać borówkę. Można to osiągnąć przez zbilansowane nawożenie doglebowe połączone z fertygacją. Borówka wysoka wymaga coraz większej uwagi pod względem chorób i szkodników. Oprócz tych dobrze znanych producentom pojawiają się nowe patogeny atakujące borówkę. Będzie o tym mówił prof. dr hab. Leszek Orlikowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Z kolei Mariusz Padewski z firmy Delphy Poland (wcześniej DLV GreenQ) i Bert Meurs z holenderskiej firmy Plantalogica B.V. powiedzą o mapowaniu kwiatów u borówki. Dlaczego i kiedy warto to wykonywać, jakie informacje można dzięki temu pozyskać? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć specjaliści. Bardzo ciekawie zapowiada się wykład naszego specjalnego gościa z Chile. Pablo Galaz z firmy Grower-Retail-Connexion przedstawi informacje o zasadach zbioru i przechowywania borówki, warunkujących ich dobry shelf life. Chile jest nie tylko w pierwszej trójce producentów borówki, ale również zdecydowaną większość owoców eksportuje. Wśród krajów docelowych są rynki chińskie i azjatyckie, tak więc w zakresie przechowywania owoców borówki dużo będziemy mogli się dowiedzieć. Wreszcie temat regulacji prawnych związanych z handlem borówkami poruszy Hanna Moscardo Malinowski z Gospodarstwa „Berry Bliss” w Jakubowie. Wiedza ta okazuje się bardzo potrzebna po to odpierać nieuzasadnione reklamacje odbiorców naszych owoców, czy też nie stracić należności podczas sprzedaży owoców.

Pierwszy dzień Konferencji Borówkowej zakończy debata poświęcona nowym odmianom. Większość z nich jest licencjonowana, dlatego zarówno trudniej dostępne są sadzonki jak również są one zazwyczaj droższe od tradycyjnych odmian. Czy warto wprowadzać do produkcji nowe odmiany? Co dzięki temu można zyskać? Na te pytania odpowiedzą zaproszeni do Debaty eksperci z różnych dziedzin: produkcji szkółkarskiej, plantatorzy, hodowcy i handlowcy.

Drugiego dnia IV Konferencji Borówkowej spotkamy się w plenerze na plantacji borówki wysokiej w Jakubowie koło Białej Rawskiej. Jest to wzorowo prowadzone gospodarstwo należące do Hanny Moscardo Malinowski i Antoniego Malinowskiego. Uprawia się w nim różne odmiany borówki, przeważają ‘Duke’, ‘Bluecrop’ i ‘Chandler’. Dzięki niezwykłej staranności i ogromnej wiedzy uzyskuje się tu coroczne wysokie plony borówki (więcej informacji na www.berrybliss.pl).

Podczas spotkania plenerowego można będzie wziąć udział w warsztatach cięcia borówki. Odbędzie się też pokaz maszyn używanych na plantacjach borówki (rozdrabniacze gałęzi, kosiarki, itp.). Zademonstrowany zostanie także sorter do borówki.

Wstęp na Konferencję Borówkową jest płatny, dlatego już dziś zapraszamy do Rejestracji.

Więcej informacji na www.konferencjaborowkowa.pl

Konferencja_Borowkowa_www







Poprzedni artykułPROW 2014-2020 – ogłoszono harmonogram
Następny artykułDelphy to nowa nazwa dla DLV Plant oraz GreenQ!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj