Z pszczelarskim akcentem



W halach Targów Kielce 27-28 listopada odbyła się impreza pod nazwą Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika i Wystawa Rybactwa Śródlądowego. W ramach tej wystawy zorganizowano m.in. panel pszczelarski. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszono producentów sprzętu pszczelarskiego, przedstawicieli pasiek towarowych oraz Polskiego Związku Pszczelarskiego. Swoje stoisko zorganizowało także branżowe czasopismo „Pasieka”, inicjator akcji „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz”.

Wśród producentów sprzętu pszczelarskiego odnaleźć można było firmę Bzyki. Podmiot ten w swej ofercie ma ule wielkopolskie o jednolitej, obniżonej ramce do 18 cm i ule w systemie ½ Dadant.

Tadeusz Sabat - prezes PZP odwiedził stoisko firmy Bzyki
Tadeusz Sabat – prezes PZP odwiedził stoisko firmy Bzyki

Są wykonane z jednościennej deski z sosny wejmutki sprowadzanej specjalnie z Austrii. Ule są standardowo wyposażane w dennicę osiatkowaną i powałko-podkarmiaczkę. Firma wytwarza także rojnice, leje do wykonywania pakietów i skrzynie do ich zsypywania, grzebienie do pozycjonowania ramek w miodni i rodni oraz sporo drobnego, ale niezbędnego w pracach pasiecznych sprzętu. – Nasza firma promuje rozwiązania stosowane w dużych podmiotach produkcyjnych w Ameryce Północnej czy Australii. Te rozwiązania, które tutaj uchodzą za innowacyjne tam są już od wielu lat standardem. Czerpiemy z najlepszych praktyk, obserwujemy i wdrażamy to, co sprawdziło się u najlepszych – mówi Mateusz Juda z firmy Bzyki. W Kielcach obecna była także firma Babik – Sabat, podmiot z wieloletnią tradycją i ugruntowaną pozycją na rynku. Jej oferta kierowana jest do zwolenników uli styropianowych. W ofercie jest także węza, pojemniki na miód, stoły do odsklepiania i specjalistyczna odzież pszczelarska.

Wyspa zdrowia - stoisko pasieki Miody Napękowscy
Wyspa zdrowia – stoisko pasieki Miody Napękowscy

Spośród gospodarstw pasiecznych bez trudu odnaleźć można było ekspozycję kilku dużych pasiek towarowych. Jedną z nich było stoisko pasieki Miody Napękowskie zlokalizowanej na terenie województwa świętokrzyskiego. W szerokiej ofercie podmiotu znajdują się tak rzadkie produkty jak miód nektarowo-spadziowy czy wrzosowy. Druga propozycja dedykowana jest osobom cierpiącym na dolegliwości dróg moczowych, kamicę nerkową, zapalenie jelit czy biegunki. W Kielcach pojawiły się także wystawy pasiek z Bolkowa i Mazur. Zwiedzający mieli możliwość degustacji wielu miodów gatunkowych nektarowych i spadziowych, a także miodów pitnych. Stoiska pasieczników cieszyły się sporym zainteresowaniem.

W części konferencyjnej także uwzględniono panel pszczelarski. Członek zarządu PZP, Piotr Krawczyk, wygłosił prelekcję nt. obowiązujących uregulowań prawnych dotyczących zezwolenia na sprzedaż nieprzetworzonych produktów pszczelich. Jest to zagadnienie ważne, gdyż w skali kraju na grupę około 57,5 tys. pszczelarzy inspektoraty weterynaryjne wydały jedynie nieco ponad 5 tys. stosownych dokumentów legalizujących dystrybucję bezpośrednią miodu i innych produktów z własnych pasiek.

Kilkanaście maszyn takich jak ta objechało Bałkany i Włochy by zwrócić uwagę na trudny los pszczół
Kilkanaście maszyn takich jak ta objechało Bałkany i Włochy by zwrócić uwagę na trudny los pszczół
Akcja czasopisma Pasieka i PZP - Miód kupujesz, pszczoły ratujesz wyszła poza granice Polski
Akcja czasopisma Pasieka i PZP – Miód kupujesz, pszczoły ratujesz wyszła poza granice Polski

Kielecka impreza stworzyła także dogodną okazję do promocji akcji „Miód kupujesz, pszczoły ratujesz”, której inicjatorem i współorganizatorem jest czasopismo „Pasieka”. Celem akcji „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” jest kreowanie popytu na miód i inne produkty pszczele pochodzące z rodzimych pasiek. Nabywając je finansujemy działalność pszczelarzy, a przecież nikt inny nie wie lepiej jak zatroszczyć się o pszczoły w tych trudnych dla nich czasach – powiedziała Teresa Kobiałka, reaktor naczelna czasopisma „Pasieka”. Podkreślając jednocześnie, że cały zespół czasopisma jest zaangażowany w działania w ramach akcji realizowanej wespół z Polskim Związkiem Pszczelarskim. Jednym z nich było zorganizowanie rajdu fiatami 126p przez kilka państw bałkańskich do Grecji i powrót przez Włochy. Trasa rajdu 12 maszyn liczyła około 4 tys. km. Uczestniczyło w nim kilka międzynarodowych załóg. Poza Polakami w wydarzeniu partycypowali sympatycy pszczół z Izraela, Kazachstanu, Grecji, Rosji i Białorusi. Akcja „Miód kupujesz – pszczoły ratujesz” ma swoją stronę internetową (http://miodkupujeszpszczolyratujesz.pl/), dzięki której można wesprzeć starania jej organizatorów nabywając odzież, kubki czy tablice promujące projekt.

Za duży pozytyw kieleckiego wydarzenia należy uznać zaproszenie do współpracy przedstawicieli branży pszczelarskiej. Pszczoły odpowiadają za zapylenie ok. 60% wszystkich roślin owadopylnych na planecie. Trudno wyobrazić sobie polskie plantacje jagodowe bez obecności tych niezwykle pożytecznych owadów. Kolejną okazją do zbliżenia sadowniczo-pszczelarskiego będą Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2016 organizowane w halach Warsaw Expo w Nadarzynie w dniach 13-14 stycznia 2016 roku, na które już teraz zapraszamy.







Poprzedni artykułPodsumowanie sezonu ochrony
Następny artykułHerbicyd o szerokim spektrum zastosowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj