Ponad trzy dekady rozwoju, 500 pracowników w Grupie i 1,27 mld zł obrotu w 2025 roku – tak dziś wygląda Agrosimex. Podczas konferencji prasowej z okazji 35-lecia firmy przedstawiciele zarządu podsumowali historię przedsiębiorstwa. Zaprezentowano nowości na sezon 2026 oraz nakreślili kierunki rozwoju w obszarze środków ochrony roślin, nawozów i rozwiązań biologicznych dla sadownictwa oraz upraw jagodowych.
Od Mogielnicy do ogólnopolskiej sieci
Historia Agrosimex rozpoczęła się w 1991 roku w Mogielnicy, gdzie Wiesława i Leszek Barańscy rozpoczęli działalność skoncentrowaną na zaopatrzeniu sadowników z rejonu grójeckiego w środki ochrony roślin. Dziś firma to rozbudowana struktura obejmująca sieć sklepów i hurtowni w zagłębiach produkcji sadowniczej. Posiada również oddziały w centralnej i północnej Polsce, a od tego roku także w Lublinie i Sandomierzu.
Jak podkreślał podczas konferencji Piotr Barański syn założycieli firmy, obecnie w strukturach firmy pracuje 80 doradców terenowych. Współpracują oni z gospodarstwami sadowniczymi, plantatorami owoców jagodowych oraz producentami warzyw i roślin rolniczych. Cała Grupa Agrosimex zatrudnia ponad 500 osób. W2025 roku osiągnęła 1,271 mld zł obrotu, co plasuje ją w gronie największych polskich przedsiębiorstw.
– Naszą misją jest dostarczanie producentom rolnym najnowszej wiedzy i rozwiązań, które realnie wpływają na ich dochodowość i bezpieczeństwo produkcji – podkreślał Piotr Barański.


Fertico – zaplecze badawcze dla sadowników i plantatorów jagodowych
Istotnym elementem Grupy jest Instytut Agronomiczny Fertico, posiadający akredytację Polskiego Centrum Akredytacji zgodną z normą PN-EN ISO/IEC 17025. Ośrodek prowadzi badania rejestracyjne środków ochrony roślin, a także szeroki zakres usług diagnostycznych dla producentów.
W praktyce oznacza to możliwość wykonywania:
- kompleksowych analiz gleby (makro- i mikroelementy, pH, EC, zawartość węgla),
- badań wody do fertygacji,
- analiz liści w trakcie wegetacji,
- badań pozostałości pestycydów (ok. 700 substancji aktywnych).

Nowości Agrosimex na sezon 2026 – biostymulacja i ochrona roślin
Podczas konferencji prasowej Agnieszka Bober z działu marketingu zaprezentowała nowości, które w sezonie 2026 trafią do oferty firmy. Wśród nich znalazły się rozwiązania szczególnie interesujące dla producentów owoców jagodowych i sadowników.
Jednym z flagowych produktów będzie Algasoli – nawóz doglebowy oparty na czystych algach morskich, wzbogacony o NPK. Produkt ma poprawiać strukturę gleby, wspierać rozwój systemu korzeniowego i aktywność biologiczną podłoża. W uprawach jagodowych, gdzie kondycja systemu korzeniowego bezpośrednio wpływa na wielkość i jakość plonu, może to być rozwiązanie o dużym znaczeniu.
Uzupełnieniem będzie Alga 600 do stosowania dolistnego i fertygacji, zawierająca 15–18% kwasu alginowego. Preparat ma zwiększać odporność roślin na stresy abiotyczne – w tym wysokie temperatury i okresowe niedobory wody.
W ofercie pojawi się także Maral Zn/B – rozwinięcie znanego produktu Maral, o silniejszym działaniu biostymulacyjnym i odżywczym.

Ochrona roślin 2026 – nowe fungicydy i insektycydy
W obszarze ochrony roślin rolniczych Agrosimex zapowiedział wprowadzenie trzech nowych fungicydów: Provati 460 SC, Puskus oraz Glotron Neo. Nowości te mają odpowiadać na rosnące wyzwania związane z odpornością patogenów oraz ograniczaniem dostępności substancji aktywnych.
W segmencie insektycydów pojawi się m.in. Laguna – preparat o szerokim zakresie działania w uprawach sadowniczych i warzywniczych, a także Acetogal (acetamipryd) m.in. do zwalczania stonki ziemniaczanej.
Ciekawą propozycją jest również Remedy Complex – preparat zawierający miedź systemiczną, siarkę i aminokwasy, łączący działanie ochronne z efektem biostymulującym. W dobie ograniczania klasycznych fungicydów takie rozwiązania mogą odgrywać coraz większą rolę w integrowanej ochronie plantacji jagodowych.

Doradztwo i system Info-Karta
Jednym z filarów działalności Agrosimex pozostaje doradztwo. Jak podkreślano podczas konferencji, firma od lat inwestuje w rozwój zespołu terenowego. Ważnym narzędziem jest system Info-Karta, z którego korzysta około 4000 użytkowników rocznie. Producentom przekazywane są komunikaty o zagrożeniach chorobowych, presji szkodników oraz zagrożeniach pogodowych.
Dla plantatorów borówki, malin czy truskawek szybki dostęp do takich informacji bywa kluczowy w podejmowaniu decyzji zabiegowych.
Kierunek: produkty biologiczne i marki własne
Zapytany o przyszłość firmy w perspektywie najbliższych pięciu lat, Piotr Barański wskazał na rozwój produktów biologicznych oraz wzmacnianie segmentu marek własnych. Jednocześnie zwrócił uwagę na długotrwały proces rejestracji nowych substancji aktywnych, który może ograniczać tempo zmian w klasycznej ochronie chemicznej.
– Widzimy rosnącą rolę rozwiązań biologicznych, ale ich wdrażanie wymaga uproszczenia procedur legislacyjnych. Jednocześnie należy się spodziewać wzrostu liczby generyków na rynku – podkreślił.
35-lecie Agrosimex to nie tylko jubileusz, ale także wyraźny sygnał dalszej ekspansji i inwestycji w innowacje dla sadownictwa oraz produkcji jagodowej. W obliczu rosnących kosztów produkcji, zmian klimatycznych i presji regulacyjnej to właśnie kompleksowe podejście – łączące doradztwo, diagnostykę, nawożenie i ochronę roślin – może być jednym z kluczowych elementów budowania konkurencyjności polskich gospodarstw.





















