Zwalczanie szarej pleśni truskawki

Objawy szarej pleśni na truskawce


Szara pleśń jest najczęściej spotykaną chorobą grzybową na plantacjach truskawek. Poraża nie tylko liście, ale również kwiaty i owoce. Może powodować straty w plonach dochodzące do nawet 80%.

Rozpoznanie szarej pleśni na plantacji truskawek

Objawami choroby są brązowe plamy, które pojawiają się na zdrowych tkankach roślin. Plamy te zwiększając swoją powierzchnię prowadzą do brązowienia i zasychania poszczególnych części roślin. Zasychają nie tylko liście, ale również porażone chorobą owoce, na których skórce początkowo pojawiają się plamy gnilne barwy jasnobrązowej.
Z czasem plamy pokrywa szary, puszysty i pylący nalot. Bardzo często choroba powoduje gnicie owoców nie tylko na plantacji, ale również w trakcie ich transportu i przechowywania.

Czynniki sprzyjające rozwojowi szarej pleśni

Sprawcą szarej pleśni jest grzyb Botrytis cinerea, który zimuje na resztkach roślin w postaci sklerocjów. Infekcji pierwotnej dokonują zarodniki, które wytwarza zimująca w obumarłej części chorych roślin grzybnia.

Najkorzystniejszymi warunkami do rozwoju szarej pleśni są:

  • wysoka wilgotność powietrza przy utrzymującej się temperaturze w przedziale od 18 do 25°C,
  • nadmierne nawożenie azotowe,
  • zachwaszczenie plantacji,
  • nadmierne zagęszczenie roślin.

Zapobieganie rozwojowi szarej pleśni

Ochrona plantacji truskawek jest ważna już na etapie jej zakładania. Ważny będzie tu nie tylko wybór odpowiedniego – najlepiej słonecznego, stanowiska, ale też zwrócenie uwagi na odmiany o niskiej wrażliwości na szarą pleśń. Nie mniej ważne jest zaplanowanie odpowiedniej rozstawy roślin – od 15 do 25 cm w rzędzie oraz od 70 do 90 cm między rzędami. Na 1 hektar powinno więc przypadać od 40 do 80 tys. sztuk truskawek. Tuż przed kwitnieniem truskawki warto zaplanować również ściółkowanie, które ogranicza rozwój szarej pleśni i zachwaszczenie plantacji.

Zwalczanie szarej pleśni truskawki

Przykład porażenia szarą pleśnią

Czasem profilaktyka nie wystarcza i chorobie uda się zaatakować. Wtedy najskuteczniejszym sposobem zwalczania szarej pleśni na plantacjach truskawek są zabiegi fungicydowe. Opryski najlepiej wykonywać w okresie bezdeszczowej aury na początku kwitnienia truskawek, kiedy 10% kwiatów jest rozwiniętych. Wówczas rośliny w największym stopniu narażone są na infekcje. Liczba zabiegów uzależniona jest od odmiany truskawek. W przypadku odmian o średniej podatności na szarą pleśń zaleca się wykonanie 3 zabiegów w fazie kwitnienia. Odmiany podatne na chorobę wymagają przeprowadzenia większej liczby zabiegów.

Stosowanie środków ochrony roślin

O skuteczności wykonywanych zabiegów decyduje wybór odpowiedniego fungicydu oraz technika i rodzaj użytego do oprysku sprzętu. Do zwalczania szarej pleśni polecany jest środek Yamato 303 SE, który wykazuje działanie systemiczne lub Frupica 440 SC o działaniu wgłębnym. Przy stosowaniu powyższych środków szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne naniesienie cieczy roboczej na poszczególne fragmenty roślin. Podczas stosowania środków należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Materiał promocyjny







Poprzedni artykułPolskie truskawki szklarniowe – sezon rozpoczęty
Następny artykułKomunikat jagodowy -Agrosimex, z dnia 10.04.2019 – ochrona przed kwitnieniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj