W ramach projektu Quality Berry w Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Skierniewicach przeprowadzono doświadczenia w uprawie porzeczki w różnych systemach. Wyniki tych prac przedstawiła dr inż. Agata Broniarek-Niemiec w trakcie seminarium on-line pt. „Rozwój nowoczesnych technologii produkcji dla poprawy plonu i jakości owoców jagodowych. Poniżej wybrane informacje z jej wystąpienia.

Jak chroniono porzeczki przed chorobami grzybowymi?

Porzeczki pięciu odmian, tj. ‘Ben Gairn’, ‘Ben Tron’, ‘Narve Viking’, ‘Polares’ oraz ‘Tihope’ uprawiane były w trzech systemach. W pierwszym z nich były chronione wyłącznie dopuszczonymi środkami ochrony roślin w Integrowanej Produkcji (IP). W drugim zostały one częściowo zastąpione produktami dopuszczonymi do użycia w gospodarstwach ekologicznych (IP zredukowana). W trzecim systemie stosowano wyłącznie ochronę typową dla plantacji ekologicznych (EKO). Krzewy posadzono w maju 2021 roku. Preparaty zastosowane do ich ochrony w 2022 roku prezentuje poniższe zestawienie:

System produkcji:Data zabiegu:Preparat:Dawka na 1 ha:
IP14.04.Siarkol 80 WP4,0 kg
18.05.Zato 50 WP0,2 kg
02.06.Signum 33 WG1,8 kg
20.06.Luna Sensation 500 SC0,8 l
IP zredukowana14.04.Siarkol 80 WP4,0 kg
18.05.Miedzian 50 WP3,0 kg
02.06.Zato 50 WP0,2 kg
20.06.Armicarb SP5,0 kg
EKO14.04.Siarkol 80 WP4,0 kg
18.05.Miedzian 50 WP3,0 kg
02.06.Armicarb SP5,0 kg
20.06.Miedzian 50 WP3,0 kg

Co ze zdrowotnością?

Oceny, z których pierwsza wykonana została 25 lipca a druga 11 października 2022 roku wykazały, że o ile amerykańskiego mączniaka agrestu udało się utrzymać w ryzach, o tyle antraknoza liści porzeczki w pierwszym terminie wystąpiła w niskim nasileniu w testowanych odmianach we wszystkich systemach produkcji, a w terminie jesiennym w średnim. Wówczas także oceniono nasilenie rdzy wermutowo-porzeczkowej.  Wykazała ona duże zróżnicowanie odmianowe. Najmniej porażonych liści we wszystkich systemach produkcji tą chorobą było na krzewach odmiany ‘Ben Gairn’, a najsłabiej wypadły ‘Ben Tron’ i ‘Polares’. Na antraknozę największą podatność wykazała porzeczka ‘Tihope’, choć uprawiana w oparciu o zwykły program ochrony IP w pierwszym terminie oceny nie ujawniła tego problemu.

A jak z plonowaniem?

Zbiory owoców z krzewów w kwaterach doświadczalnych odmian ‘Ben Gairn’ i ‘Ben Tron’ przeprowadzono 5 lipca. Owoce odmiany ‘Tihope’ zebrano 11 lipca, ‘Polares’ 12 lipca a ‘Narve Viking’ 15 lipca. We wszystkich systemach uprawy zdecydowanym liderem produktywności okazała się odmiana ‘Tihope’. W warunkach IP i IP zredukowanej plonowanie z krzewu posadzonego w zeszłym roku przekroczyło nieznacznie 1 kg. W tych systemach najsłabiej spisały się krzewy odmiany ‘Narve Viking’, choć w uprawie ekologicznej jeszcze niższe plony uzyskano z porzeczek ‘Ben Gairn’. Generalny wniosek płynący z wyników doświadczenia z bieżącego roku jest też taki, że plonowanie porzeczek w uprawach konwencjonalnych jest wyraźnie wyższe.

Źródło: IO-PIB Skierniewice







Poprzedni artykułIle zebraliśmy owoców jagodowych w 2022 roku – czy dane GUS znów kontrowersyjne?
Następny artykułAmerykańska aronia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj