Zbiory owoców dla przemysłu powinny być wstrzymane, bądź ograniczone



Po spotkaniu odbywającym się 18 czerwca w Bobach, w sprawie drastycznego spadku  cen skupu owoców maliny i kolejnych gatunków owoców miękkich do przetwórstwa przygotowano wspólny komunikat.

W spotkaniu uczestniczyli: 

  • Przedstawiciele Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Przedstawiciele plantatorów
  • Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Sekretarz stanu Jacek Bogucki
  • Posłowie
  • Przedstawiciele samorządów lokalnych
  • Przedstawiciele zakładów przetwórczych

W związku z drastycznym spadkiem  cen malin, agrestu,  porzeczek oraz  wiśni  odbyło się w dniu 18.06.2018 zebranie plantatorów w którym uczestniczyło ponad 400 producentów. Uznano, że proponowane ceny  są rażąco niskie w stosunku do kosztów produkcji. Uczestnicy spotkania uznają za konieczne podjąć działania w następujących obszarach:

  1. Wzmóc działania kontrolne służb nadzoru  do kontroli jakości sprowadzanych owoców spoza Unii Europejskiej oraz monitorowania ich ilości
  2. Rząd i Parlamentarzyści niezwłocznie podejmą prace nad doprecyzowaniem Ustawy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi . Powszechnie stosowana jest zasada umowy jednodniowej, co naszym zdaniem jest niezgodne z zapisami Ustawy. Domagamy się zmiany zapisu i wprowadzenie terminu zawierania Umów do końca marca danego roku co będzie odpowiadać wymogom umowy sezonowej.
  3. Zatrudnienie w rolnictwie – konieczność uproszczenia procedury.
  4. Pilne podjęcie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem mechanizmu rezygnacji z upraw w danych gatunkach (mechanizmy takie istnieją w krajach zachodnich Unii Europejskiej)
  5. Faktury dotyczące obrotu owocami powinny zawierać adnotację dotyczącą kraju pochodzenia.
  6. Wprowadzenie ceł i ceny wejścia na owoce sprowadzane na rynek Polski  spoza Unii Europejskiej.

Ponadto:

Protestujący uznali, że ceny oferowane na rynku nadal są nie do przyjęcia. Zdecydowana większość zebranych plantatorów uważa, że zbiór owoców ww. gatunków  w tej cenie powinien być wstrzymany, bądź ograniczony.  Jednocześnie uznane zostało, że koniecznym jest aby Rząd (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ) podjął niezwłoczne działania w celu złagodzenia skutków zaistniałej sytuacji.

Termin następnego spotkania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawicieli protestujących producentów owoców jagodowych w dniu 20-06-2018 o godzinie 14:00

źródło: Związek Sadowników RP







Poprzedni artykułKomunikat jagodowy – zalecenia podczas zbiorów
Następny artykułOchrona bioróżnorodności gleby (cz. 2)

2 KOMENTARZE

  1. Uprawiam 50 ha truskawek i nie ma takiej siły która by mnie zmusiła do podpisania umowy już w marcu,bo po drodze może być tyle niespodziane.W tym roku połowa zakładanego plonu.A kary umowne mogą doprowadzić do bankructwa.Domaganie się podpisywania umów już w marcu to kręcenie bata na siebie.

  2. Witam. Gdzie były związki zawodowe rok temu jak maliny jechały z Ukrainy do polski jak zborze rzepak ciągnięto do polski? Teraz tłuste zady ruszyły związki zawodowe jak jest za późno! Gdzie byliście jak truskawiki były tanie przez pare lat ,nie mówiąc o innych uprawach typu agrest porzeczki wiśnie czereśnie itp ? Wszystko za darmo a jak się pójdzie do sklepu to na wejściu 100zl i nic w torebeczce nie ma ! Teraz związki zawodowe ruszyly zad jak malina jest tania bo każdy ja ma i trzeba coś zrobić a jak ktoś ma porzeczke albo truskawki to nikt nic nie mówił aż doszło do tego ze wszystko jest po takiej cenie ze szkoda w pole iść. W du…… prosze sobie wsadzić te wasze protesty wam tylko chodzi o atakowanie rządu bo macie okazję i musicie skorzystać bo w Kraśniku siedzi banda psl z tym burmistrzem urzedowa na czele i nagle zablyslo wam w głowie ze może teraz zaistniejecie dzięki rolnikom bo są źli ze wszystko jest tanie. A ja wam powiem tak ze bez rolinka wszyscy stracą bo rolnik da sobie zawsze rade bo z rolnika żyje każdy wiele firm już gryzie się po głowie co teraz będzie jak przetrwać bez tych rolników ale zanim ktoś coś zrobi będzie tak jak na Ukrainie stepy lasy i tyle .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj