Zbiór i sprzedaż malin. Jakość ma znaczenie!



Zapraszam na kolejny webinar o tematyce malinowej z serii „Maliny w tunelach. Uprawa od podstaw”. Tym razem poruszone zostanie zagadnienie zbioru owoców i ich sprzedaży. Początek transmisji w ten czwartek, 31 marca, o godzinie 18.00.

Jak długo jeszcze potrwa dobra koniunktura?

Tym razem więcej mówić będziemy o uprawie malin z przeznaczeniem na zaopatrzenie zakładów chłodniczych i przetwórczych. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że wciąż dużo produkcji malin w Polsce odbywa się właśnie z myślą o sprzedaży surowca do przetwórstwa, a nie na rynek deserowy. Takie podejście także ma swoje zalety. Odpada m.in. kwestia zakupu jednostkowych opakowań, często o bardzo małej pojemności. Możliwy jest także zbiór kombajnowy, co w sytuacji wielkiej niepewności dotyczącej podaży pracy sezonowej w okresie owocowania malin także ma duże znaczenie.

Jak długo potrwa hossa na owoce przemysłowe? Zgodnie z wieloletnim cyklem koniunkturalnym powinniśmy spodziewać się, że niebawem dobiegnie ona końca a ceny osiągną mniej zadowalające wartości. Wydaje się jednak, że sytuacja międzynarodowa może zaburzyć naturalny rynkowy przebieg zdarzeń. Prawdopodobne jest, że podaż owoców mrożonych z Ukrainy będzie niska lub ich transport do Polski w najbliższych kilku – kilkunastu miesiącach w ogóle okaże się niemożliwy. Doświadczamy także modyfikacji struktury cen poszczególnych produktów żywieniowych, co może przełożyć się na zmiany w powierzchniach upraw. Dość wyraźnie zdrożały zwłaszcza zboża, a wojna rosyjsko-ukraińska, a więc kryzys dwóch wielkich dostawców zbóż na międzynarodowe rynki, może jeszcze napędzić kolejne wzrosty. Czy w takiej sytuacji będziemy świadkiem przeznaczenia części działek wykorzystywanych do tej pory pod produkcję ogrodniczą na uprawę zbóż w Europie? Konia z rzędem temu, kto przewidzi co czeka branżę malinową w kolejnych latach.

Jakość ma znaczenie!

Wydaje się jednak, że jedna sprawa nie podlega wątpliwościom. Zawsze warto na rynek kierować towar o dobrej jakości. To zawsze czynnik wyróżniający go, pozwalający na uzyskanie lepszych stawek. O tym jak takie maliny wyprodukować rozmawiał będę w najbliższy czwartek z zaproszonymi do udziału w webinarium ekspertami – dr Pawłem Krawcem z Horti Team, Tomaszem Gasparskim z firmy Bayer i Markiem Pawlonką z Berry Innovation.

Na spotkaniu obecna będzie także Iryna Kukhtina, Prezydent Ukraińskiego Stowarzyszenia Jagodowego. Przedstawi sytuację na Ukrainie oraz możliwe scenariusze funkcjonowania tamtejszej branży jagodowej.

W pierwszej części webinarium odbędą się trzy wystąpienia. W ich trakcie można zadawać pytania, komentować podawane informacje, rozmawiać z innymi uczestnikami chatu. Transmisja na żywo prowadzona będzie równolegle na Facebook-u i YouTubie. Na nadesłane do prelegentów pytania odpowiemy w drugiej  części zdalnej konferencji, po zakończeniu ostatniego wykładu.

Nie przegap terminu, bądź z nami!

Zarezerwuj 2 – 2,5 godziny w czwartkowy wieczór by wspólnie zastanowić się co czekać może nas w nadchodzącym wielkimi krokami malinowym sezonie 2022. Jak zadbać o jakość malin, by sprzedać je z zyskiem? Zapraszam na webinarium w czwartek 31 marca o godzinie 18.00.







Poprzedni artykułSieci przeciwgradowe – czy to właściwa odpowiedź na zmieniający się klimat?
Następny artykułJest zgoda na dopłaty do nawozów. Kiedy składać wnioski?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj