Maliny dobrze rosną w lekkiej, przepuszczalnej, ale zasobnej w składniki glebie. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj prawidłowa struktura gleby. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się wprowadzenie przed założeniem plantacji materii organicznej, niestety wielu producentów nie ma do niej dostępu – tutaj z pomocą przychodzi Humistar. W trakcie wzrostu malin ważne jest również regularne podawanie mikroelementów, okazuje się, że ich większość można podać za pomocą nowego na rynku produktu o nazwie tradecorp AZ bentley.
Humustar to płynny koncentrat zawierający kwasy huminowe i fulwowe ekstrahowane z Leonardytów, przez wielu nazywany obornikiem w płynie. Tam gdzie producenci nie dysponują systemem nawadniającym można go aplikować w dawce 20 l/ha produktu rozpuszczonego w około 300 l, podając roztwór za pomocą belki herbicydowej w rzędy roślin. Przy stosowaniu tego preparatu ważne jest, aby gleba była wilgotna lub po opryskiwaniu spadł deszcz. Tam, gdzie planowane jest sadzenie malin rekomendowane jest moczenie korzeni w 3% roztworze lub przez fertygację po posadzeniu, aplikując ten produkt 4 razy po 8 l/ha.
Kwasy huminowe i fulwowe zawarte w preparacie Humistar polepszają strukturę gleby, system korzeniowy oraz pobieranie składników pokarmowych. Sprzyjają także dobrej regeneracji systemu korzeniowego po zimie.
Jak informuje Andrzej Zbroja z firmy Tredecorp wartym uwagi, nowym produktem rekomendowanym do stosowania m.in. na plantacjach malin jest tradecorp AZ bentley. Jest to chemiczna mieszanina schelatowanych mikroelelementów z FeEDTA i Fe-EDDHA do wzmocnienia procesów enzymatycznych i przemian metabolicznych w roślinie. Produkt ten jest godny uwagi, szczególnie z uwagi na to, że zwarte w nim mikroelementy zamknięte są w jednej granuli.W jednej granuli nawozu tradecorp AZ bentley znajdują się:
– żelazo (Fe) całkowite: 5,9%
– żelazo (Fe) rozpuszczalne w wodzie schelatowane przez EDTA: 5,5%
– żelazo (Fe) rozpuszczalne w wodzie schelatowane przez EDDHA: 0,4%
– mangan (Mn) rozpuszczalny w wodzie schelatowany przez EDTA: 3%
– bor (B) rozpuszczalny w wodzie: 1,40%
– miedż (Cu) rozpuszczalna w wodzie schelatowana przez EDTA: 0,47%
– cynk (Zn) rozpuszczalny w wodzie schelatowany przez EDTA: 0,70%
– molibden (Mo) rozpuszczalny w wodzie: 0,20%
– kobalt (Co) rozpuszczalny w wodzie schelatowany przez EDTA: 0,02%