II Konferencja Jagodowa PROCAM „MALINOWY CZAS” odbyła się 6 lutego 2017 roku w Wojciechowie. Jej organizatorem była firma PROCAM, a sponsorami Arysta LifeScience oraz ICB Pharma. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem o czym świadczyła pomimo niesprzyjającej aury bardzo dobra frekwencja – około 150 osób.
W imieniu firmy Procam konferencję rozpoczął Krzysztof Gasparski. Przedstawił profil firmy Procam Polska, która dysponuje bogatą ofertą nawozów, środków ochrony roślin, biostymulatorów oraz adiuwantów oraz poinformował o organizowanym przez firmę konkursie dla najlepszych klientów. Po wstępnych informacjach prelegent mówił o efektywnym nawożeniu jako sposobie podniesienia plonów maliny. Należy pamiętać, że malina dosyć wcześnie rozpoczyna wegetację, dlatego też już na starcie należy zapewnić jej wszystkie niezbędne pierwiastki, a następnie dzielić dawki nawozów w celu efektywniejszego zagospodarowania składników i ograniczenia ewentualnych strat. Wiele uwagi poświęcił zagadnieniom związanym z regulacją pH gleby. Przy bardzo kwaśnych glebach należy pamiętać, aby dawki wapnia nie wnosić jednorazowo w dużych ilościach tylko dzielić je na kilka lat. Jednorazowe dostarczenie zbyt dużych dawek wapnia może powodować zaburzenia proporcji między składnikami i pojawiania się problemów z pobieraniem Mg i P. Przypomniał również, że wapń nie tylko odpowiada za pH gleby, ale jest także składnikiem pokarmowym niezbędnym roślinom do prawidłowego rozwoju. Podstawą odpowiedniego nawożenia są analizy składu chemicznego gleby. Dopiero w oparciu o nie można dostarczyć roślinom tyle składników pokarmowych ile potrzebują. Uzupełnianie deficytu pierwiastków należy wykonywać co roku, dzięki temu roślina może pobrać ich więcej i odwdzięczyć się wyższym i lepszym jakościowo plonem. Nawożenie ,,na zapas” często bywa złudne, ponieważ blokuje pobieranie składników pokarmowych, ale przede wszystkim jest niezgodne z obowiązującą integrowaną ochroną. Warto pamiętać, że rośliny dobrze odżywione lepiej znoszą okres zimy, są bardziej odporne na wymarzanie i porażenie przez agrofagi.
Jak skutecznie chronić uprawy?
Dr Wojciech Wieczorek z firmy ICB Pharma mówił o najskuteczniejszych rozwiązaniach w ochronie roślin jagodowych. Uwagę skupił na trzech preparatach, których dużą skuteczność potwierdzają przeprowadzone badania. Pierwszym takim środkiem jest Siltac EC, którego skład opiera się na polimerach silikonowych, a rekomendowany jest głównie przeciwko przędziorkom. Problem z tymi szkodnikami polega na tym, że stosunkowo łatwo, przy nadużywaniu preparatów z jednej grupy chemicznej tworzą rasy odporne, a dodatkowo przy sprzyjających warunkach szybko się rozmnażają. Dlatego też w związku z ograniczona liczbą zarejestrowanych środków do walki z przędziorkami, skutecznym rozwiązaniem staje się Siltac EC. Produkt działa mechanicznie na agrofagi, dzięki czemu szkodniki nie tworzą ras odpornych. Po zastosowaniu środka na powierzchni agrofaga tworzy się struktura uniemożliwiająca mu dalsze poruszanie się. W ciągu kilku do kilkunastu godzin ginie około 70% populacji, reszta w ciągu kilku następnych dni. Po zastosowaniu środek nie stwierdza się w roślinach pozostałości, dlatego można stosować go na krótko przed zbiorami. Siltac EC wykorzystuje się również do walki z mszycami, misecznikami i wielkopąkowcem porzeczkowym. Największą skuteczność środek wykazuje w stężeniu 0,15-0,18%. W szczególnie trudnych przypadkach można zastosować Siltac EC w stężeniu 0,1% z pełną dawką akarycydu np. abamektyną. Siltac EC nie powoduje istotnych szkód dla roztoczy z rodziny dobroczynkowatych i nie jest szkodliwy dla pszczół.
Kolejnym preparatem przedstawionym przez dr W. Wieczorka był Biopolin – środek wabiący owady zapylające. Jak wiadomo lepsze zapylenie kwiatów to więcej zawiązanych owoców lepszej jakości oraz zdecydowana poprawa wielkości plonu. Preparat stosuje się jednorazowo w dawce 2 l/ha na początku kwitnienia. Potwierdzono, że Biopolin skutecznie zwabia także trzmiele i murarki ogrodowe.
W najbliższym czasie coraz większym zagrożeniem dla upraw jagodowych może być Drosophilla suzuki (muszka plamoskrzydła), której larwy żerują wewnątrz dojrzałych owoców. Firma ICB Pharma poleca pułapki Drosinal z płynem wabiącym Drosophillę suzuki. Można wykorzystywać je zarówno do monitoringu jak też do odłowu szkodników w celu zredukowania populacji. Zwabione muszki wlatują do pułapki bezpowrotnie i po zetknięciu się z cieczą natychmiast toną.
Monika Adamczyk