Ciepła wiosna sprawiła, że w maliny owocujące na pędach tegorocznych podjęły dynamiczny i bujny wzrost. Choć prezentują się okazale, to są narażone na spadki temperatur. Jak poradzić sobie w czasie trwających niskich temperatur? O tym dr Paweł Krawiec rozmawiał na swej plantacji z Tomaszem Poliszakiem z firmy Agrimpex.
Jak wygrać z naturą?
Obaj panowie spotkali się w obiektach, gdzie uprawia się odmiany ‘Enrosadira’ i ‘Majestic’ w rzędach wyścielanych agrowłókniną o gramaturze 50 g/m2 w rozstawie 3,00 m x 0,40 m. Plantacja założona została w 2021 roku. Aktualnie, od początku tygodnia rzędy okryte są agrowłókniną. Choć w zamkniętym tunelu temperatura nie spada aż tak mocno jak na zewnątrz, to jednak właściciel gospodarstwa nie chce ryzykować wystąpienia ewentualnych uszkodzeń spowodowanych ujemną temperaturą powietrza. Mikropęknięcia na pędach będące konsekwencją przymrozków mogą prowadzić do rozwoju chorób i utraty pewnej ilości całych pędów albo pogorszeniem się ich jakości i w efekcie także obniżonym plonowaniem – wyjaśniał dr Paweł Krawiec.
Aby przeciwdziałać takiemu scenariuszowi, rośliny rzędowo okryte zostały agrowłókniną o gramaturze 23 g/m2. Ponieważ nie są one jeszcze bardzo wysokie, materiał o szerokości 1,60 m okazał się w zupełności wystarczający do osłonięcia malin. Agrowłóknię można rozkładać na drutach, do których przypina się pędy w późniejszych fazach sezonu aby utworzyć „tunel w tunelu” lub położyć ją bezpośrednio na roślinach.
Nie tylko o ochronie przed przymrozkami
Choć wątkiem przewodnim rozmowy było zabezpieczenie malin uprawianych w tunelach na wypadek spadków temperatur, to w trakcie rozmowy eksperci poruszyli kilka innych ciekawych zagadnień. Chodzi na przykład o formowanie i użytkowanie zagonów widocznych na filmie lub kwestię ochrony roślin przed chorobami pędów i szkodnikami w czasie stosowania dodatkowej okrywy z agrowłókniny. Dr Paweł Krawiec mówił także o efekcie jaki okrywanie agrowłókniną malin w okresie wiosennych przymrozków ma na plonowanie. To dodatkowe argumenty przemawiające za tym, aby poświęcić chwilę na obejrzenie poniższego materiału zrealizowanego w ramach projektu Malinowe Factory 2024: