Wyzwania w ochronie upraw i nowe propozycje od Sumi Agro



Czas podsumowań ale też nowych produktów. Tak można by ująć w skrócie spotkanie prasowe zorganizowane przez Sumi Agro Poland w Warszawie. Była okazja do omówienia już wprowadzonych na rynek produktów, ale też zaprezentowania nowości na nadchodzący sezon 2025.

Podsumowanie roku 2024 i wyzwania w ochronie upraw

Przybyłych na spotkanie dziennikarzy powitał Tomasz Malczewski prezes Sumi Agro Poland. W roku 2024 działo się naprawdę wiele. Rozpoczął się on od ogólnoeuropejskich strajków rolników, okazujących swoje niezadowolenie z nowych przepisów legislacyjnych. Największym problemem okazała się obawa, o przyszłość, możliwość rozwoju i prosperowania w zgodzie z wymaganiami i oczekiwanymi europejskiego rynku. Przyniosło to pewne korzystne efekty dla branży. UE zawiesiła dokument SUR, dotyczący np. redukcji stosowania środków ochrony roślin. Warto tu jednak zauważyć, że wycofywanie środków ochrony roślin z europejskiego rynku to proces, który trwa już od jakiś 10 lat.

Ten kończący się rok pokazał też nowy trend związany z procesem zakupowym rolników. To efekt rosnących kosztów produkcji i coraz mniejszych zasobów finansowych na nowe inwestycje. Współczesny rolnik nie kupuje już środków ochrony roślin z dużym wyprzedzeniem. Są to raczej zakupy związane z bieżącymi potrzebami czy sytuacją w uprawach. To też stawia nowe wyzwania przed całym łańcuchem dostaw i dystrybucji środków ochrony. Widać też rosnące zainteresowanie produktami generycznymi jak też widoczny wzrost importu równoległego.

Justyna Wasiak, Sumi Agro Polska

Skuteczne zwalczanie zwójek

Dziś mam przyjemność przekazać informację o produkcie, który znacząco wzmocni naszą pozycję w zakresie dostarczania innowacyjnych insektycydów do zastosowań sadowniczych. Ma to coraz większe znaczenie w sytuacji zmian klimatycznych, które okazują się sprzyjające dla wielu szkodników, jak też stwarzają warunki do rozwijania się agrofagów – informowała Justyna Wasiak z Sumi Agro Poland. Ten sezon pokazał dynamiczny rozwój populacji groźnych zwójkówek jak też intensywne loty motyli. Dlatego do skutecznego zwalczania tych szkodników konieczne były niestandardowe rozwiązania oparte przede wszystkim na obserwacji szkodników i tempa ich rozwoju. Skończyły się czasy, gdy jednym zabiegiem można było wyeliminować danego szkodnika. Konieczne są działania kompleksowe, stosowanie całościowej strategii, która daje dopiero oczekiwane efekty – podkreślała specjalistka z Sumi Agro Poland. Patrząc na problem zwójek w uprawach sadowniczych, konieczna okazuje się umiejętność identyfikacji poszczególnych gatunków. Z tym związane będzie określenie optymalnego terminu zwalczania.

Mimic 240 SC to produkt, który skutecznie wspomaga zwalczania zwójek i owocówki jabłkóweczki we wczesnych fazach rozwojowych gatunków sadowniczych. Preparat zawiera tebufenozyd, który pobrany przez larwy szkodników zaprzestanie żerowanie i w efekcie zamieranie. Również skutecznie zwalcza larwy w starszych stadiach rozwojowych. W doświadczeniach dawka 1,5 l/ha zapewniała skuteczność na poziomie 93,3%, podczas gdy dawka o połowę niższa dawał skuteczność na poziomie 90%. W zwalczania owocówki jabłkóweczki skuteczność utrzymuje się przez długi okres czasu i sięga nawet 100%. Mimic 240 SC zarejestrowany jest do zwalczania owocówki jabłkóweczki w uprawie jabłoni i gruszy, zwójek w uprawach jabłoni, ale też może być stosowany do ochrony warzyw pod osłonami oraz winorośli, gdzie także zwalcza zwójki.

Lepsze odżywianie azotem

Jacek Preuss z Sumi Agro Poland, podsumował pierwszy rok funkcjonowania na rynku produktu mikrobiologicznego Encera. Zawiera on bakterie wspomagając odżywianie roślin azotem. Doświadczenia w uprawi rzodkiewki wykazało, że zastosowanie produktu Encera miało przełożenie na szybszy wzrost, większą masę liści i podwojenie objętość korzeni względem kontroli. Rośliny traktowane tym produktem zdecydowanie lepiej znosiły skutki okresowego deficytu wody. Podobne wyniki uzyskano w doświadczeniach z sałatą – bujniejszy przyrost masy liściowej i korzeni po aplikacji produktu Encera. W tym roku produkt Encera zyskał możliwość stosowania w uprawach ekologicznych. W nowym 2025 roku będzie dostępny w trwalszej formulacji WG, oraz opakowaniach dostosowanych do dawek na 0,5 ha i 4 ha.

Encera była też badana w uprawach jagodowych. Ciekawe efekty uzyskano w uprawie borówki, gdzie bywają okresy stresowe. Tak jest w warunkach suszy, kiedy to zaburzeniu ulega przemieszczanie azotu. Pierwsze efekty są bardzo obiecujące i produkt ma być wdrażany na szeroką skalę również na plantacjach borówek i malin. Obiecujące są również efekty łącznego stosowania Encery z produktami biostymulacyjnymi.

Wyzwania w ochronie upraw







Poprzedni artykułEuropejscy producenci łączą siły. Będą wspólnie promować owoce jagodowe
Następny artykułSkuteczne nawożenie i ochrona w uprawie porzeczki. (cz. II) Biorozwiązania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj