Wstępna ocena sytuacji po przymrozkach

aktualności, Polska, majowe przymrozki, regeneracja roślin




Widać już skutki przymrozków, jakie przeszły przez większą część obszaru Polski między 3-6 maja. Zmarznięte truskawki, znaczące uszkodzenia w porzeczkach i borówce wysokiej wskazują na to, że plony owoców jagodowych będą w tym sezonie mniejsze niż się początkowo spodziewano.

Truskawki

Potwierdzają się informację o znacznych uszkodzeniach w regionach centralnej Polski, Kaszub, Warmii i Mazur, północnych regionów Lubelszczyzny i Podlasia (rejon Kartuz). Na Kaszubach miejscami temperatura w nocy 4-5 maja spadła do -8°C. Przymrozek powtórzył się kolejnej nocy. Najbardziej ucierpiały tam wczesne odmiany, które mocno kwitły i tu straty mogą sięgać nawet 30-40%. Również o szkodach mrozowych informują producenci z okolic Czerwińska nad Wisłą, gdzie temperatura w nocy 4-5 maja spadła miejscami do -6°C. Kto przykrył plantację agrowłókniną ten uratował kwiaty i owoce. Podobnie było w okolicach Grójca. Co prawda ocalały truskawki przykryte agrowłókninami, to tam gdzie nie okrywano roślin straty są znaczące – nawet na kwiatostanach, które były jeszcze nierozwinięte widać, że większość pąków jest przemarznięta. To świadczy o tym, że plony truskawek w tym roku będą na pewno niższe niż się początkowo spodziewano. Na niektórych plantacjach widać też pierwsze objawy szarej pleśni, co wskazuje na zasadność wykonania zabiegów zabezpieczających kwiaty i owoce przed ta chorobą. Tym bardziej że to w okresie kwitnienia infekowane są kwiaty czego skutki ujawniają się często dopiero podczas zbiorów owoców. Tam gdzie zdjęto już włókninę widoczne są często ciemne przebarwienia na liściach – są one skutkiem poparzenia liści na ich styku z agrowłókniną i nie należy się tym martwić.

aktualności, Polska, majowe przymrozki, regeneracja roślin
Miejscami widać duże uszkodzenia – tu większość pąków w kwiatostanie przemarzła (mazowieckie)

aktualności, Polska, majowe przymrozki, regeneracja roślin

Takie przebarwienia liści często spotyka się na plantacjach, które były przykryte agrowłókniną – na szczęście nie są one groźne

 

aktualności, Polska, majowe przymrozki, regeneracja roślin
Na plantacjach porzeczek widać objawy przechłodzenia roślin, na ocenę skutków przymrozków trzeba jednak poczekać

Porzeczki

Wstępne szacunki wskazują na straty w uprawie porzeczek (miejscami są bardzo duże), gdzie właśnie kończy kwitnienie. Jak informuje Stanisław Trzonkowski z Podlasia, w jego regionie przez 3 noce z rzędu były przymrozki (3-6 maja), a temperatura spadła do -3°C, a nawet -6°C. Straty są znaczące zwłaszcza w czerwonych porzeczkach, ale również czarnych. W jakim stopniu odbije się to na plonie trudno jest jeszcze ocenić. O znaczących stratach informują również producenci z centralnej Polski, zwłaszcza regionu łódzkiego i kutnowskiego, gdzie miejscami przemarzła nawet aronia (pełnia kwitnienia).

 

Borówka wysoka

W przypadku tego gatunku trwa kwitnienie. W centralnej Polsce obficie kwitnie już ‘Patriot’, połowa kwiatów jest otwarta na odmianie ‘Bluetta’, ‘Blucrop’ ma rozwinięte około 20%, ‘Duke’ -30-40% kwiatów. Tu również przymrozki z 4-5 maja zrobiły swoje, zwłaszcza na odmianach, które już obficie kwitły, np. ‘Bluetta’, ‘Patriot’, ‘Duke’. Widoczne są uszkodzenia zawiązków, które z czasem będą z pewnością zasychać i opadać. Na roślinach widoczne są też objawy przechłodzenia, które z czasem będą na pewno ustępować. Skala uszkodzeń jest różna w zależności od odmian i konkretnej lokalizacji. Na Mazowszu gdzie dopiero zaczęło się kwitnienie odmiany ‘Bluecrop’ nie ma jak na razie dużych strat na tej odmianie. Producenci borówki bronili się przed przymrozkami jak mogli. Tam gdzie zadymiano plantacje lub używano instalacji przeciprzymrozkowych, dało to dość dobry efekt, choć na weryfikację trzeba jeszcze poczekać. Sprawdziły się też wiatraki, dzięki którym mieszając powietrze można było znacząco ponieść temperaturę na plantacjach – jak informują niektórzy nawet o 6°C względem nie chronionych obszarów.

aktualności, Polska, majowe przymrozki, regeneracja roślin
Zmarznięte zawiązki borówki na odmianie ‘Bluetta’ (mazowieckie)

Maliny

Przymrozki ominęły w większości Lubelszczyznę i tu jak na razie nie widać strat na plantacjach malin. Jedynie w niektórych miejscach szkody spowodowały wcześniejsze kwietniowe przymrozki (na młodych pędach malin owocujących na tegorocznych pędach) ale rośliny w większości dobrze zregenerowały uszkodzenia.

 

Tam gdzie jest jeszcze szansa na zebranie plonu, warto wspomóc regenerację roślin poprzez zabiegi nawozami dolistymi, lub preparatami o działaniu biostymulującym, zawierającymi wyciągi z alg morskich lub aminokwasy, czy też preparatem Asahi SL. Nie należy również zaniedbywać ochrony zwłaszcza przed szarą pleśnią, gdyż to właśnie okres kwitnienia i wykonane w nim zabiegi pozwolą zebrać później zdrowe i dorodne owoce.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy informowali nas o stanie swoich plantacji i nadesłali zdjęcia

Zaspraszamy również do dzielenia się informacjami ze swoich regionów w komentarzach, przypominamy, że można w nich dodawać również zdjęcia zrobione na swoich plantacjach.

 

 

[Best_Wordpress_Gallery id=”276″ gal_title=”Wstępna ocena sytuacji po przymrozkach”]







Poprzedni artykułWstępna ocena sytuacji po przymrozkach
Następny artykułW Serbii straty w malinach mniejsze od prognozowanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj