Nie zawsze wzrost powierzchni uprawy przekłada się na znaczniejszy plon. Przykład płynie z Austrii. Tamtejsi plantatorzy zwiększyli areał, a jednak niższa produkcja truskawek w 2018 roku stała się faktem. Dane dotyczą odmian owocujących w terminie tradycyjnym, z których zbiory zakończono w lipcu.
Dziwaczny przebieg sezonu
Sucha zima i chłodny marzec zwiastowały opóźniony sezon truskawkowy w Austrii. Jednak czwarty najcieplejszy kwiecień i drugi najcieplejszy maj od 1767 roku sprawiły, że ostatecznie początek zbiorów przypadł jakieś 10-14 dni wcześniej niż zwykle. W tunelach rwacze wkroczyli do akcji w początkach maja, a w uprawach gruntowych swą pracę zaczęli tydzień później. Dojrzewanie truskawek miało charakter gwałtowny. W niedługim okresie zbiory owoców prowadzone były już na terenie całego kraju.
Stawki osiągane na rynku
Rodzima truskawka w Austrii cieszy się uznaniem konsumentów. Nabywców płynnie znajdują uprawiane tam odmiany, bez względu na kształt owoców czy ich wybarwienie. Ceny w tym roku kształtowały się odmiennie, zależnie od kanału dystrybucji. W przypadku owoców zebranych i dostarczonych do punktów sprzedaży konsumenci płacili średnio 6,25 euro/kg. W gospodarstwach, gdzie realizowany był samozbiór, stawki oscylowały wokół progu 3 euro/kg. Ze względu na dość gwałtowny napływ owoców na rynek średnia stawka relatywnie szybko spadła do poziomu 4 euro/kg. To o 11% mniej niż statystyczna średnia cena truskawek za poprzednie 3 lata w Austrii.
Niższa produkcja truskawek mimo zwiększonego areału upraw
Wedle danych na dzień 3 sierpnia 2018 roku produkcja owoców z odmian owocujących w tradycyjnym terminie była o 5,9% niższa niż rok wcześniej. Austriacy wyprodukowali 689 t truskawek mniej niż w 2017r. Średni plon wyniósł 9t/ha i był niższy o 12% w ujęciu rdr oraz aż o ćwierć niższy od 10 letniej średniej wynoszącej 11,3 t/ha. To szczególnie kiepski wynik biorąc pod uwagę wzrost areału upraw truskawek, który w Austrii w bieżącym roku wyniósł 6,4%. Pod truskawki przeznaczono tam 1213 ha. Największy wzrost powierzchni uprawowej odnotowano w takich krajach związkowych jak Styria, Burgenland i Tyrol.
Żródło: Statistik Austria