Trwają zbiory truskawek spod tuneli. W gospodarstwach w okolicach Białobrzegów są one już w połowie, może nawet nieco bardziej zaawansowane. To i tak później niż przed rokiem. W sezonie 2022 pierwsze towarowe ilości truskawek, tj. 700 kg z Gospodarstwa Małek udało się dostarczyć na giełdę 27 kwietnia. Tym razem, z uwagi na pochmurną i chłodną wiosnę, na dobre zbiory ruszyły od początku maja.

Gospodarstwo Małek

Jestem zadowolony z tego sezonu. Oczywiście zbiory jeszcze trwają, a z końcowymi ocenami należy się jeszcze wstrzymać, ale wygląda na to, że truskawkowy projekt wreszcie odpalił tak, jak sobie to wyobrażałem. Być może zbiory faktycznie zaczęły się nieco później niż przed rokiem, ale wydajności są dobre, plon okazały a presja chorób i szkodników jest kontrolowalna – mówił w trakcie mojej wizyty w jego  czarnocińskim gospodarstwie Tomasz Małek. Dotychczas testował różne odmiany wczesne, ale najbardziej zadowolony jest z ‘Rumby’. To ta odmiana właśnie zajmuje zdecydowaną większość powierzchni produkcyjnej. Uprawia ją w tunelach tzw. paprykowych, wcześniej wykorzystywanych do produkcji fasolki i papryki. To tunele niezbyt długie, nieprzekraczające 80 m, przeważnie sznurowane. Rosną na podwójnych, okrytych rzędach, a międzyrzędzia są wyścielane słomą. Gospodarstwo Małek zaopatruje podwarszawski rynek rolny, stołeczne „warzywniaki” a także częściowo hurtownie i grupy producenckie. Ceny panujące w tym roku są przyzwoite, ale i dość stabilne. Jeszcze w dniu spotkania, tj. 23 maja, stawki za kilogram owoców przekraczały wciąż próg 20 zł/kg. Rośliny wyglądały na zdrowe i na niektórych wciąż jeszcze widać było znaczny potencjał do wydania plonu w ostatnim tygodniu maja i być może także pierwszych dniach czerwca. Obecnie truskawki wczesne w Gospodarstwie Małek uprawiane są w tunelach na powierzchni 0,8 ha, ale w planach jest powiększenie areału o ok. 50%. Inne odmiany czy systemy produkcyjne nie leżą w nurcie zainteresowań plantatora. W dalszej części sezonu zajmuje się on skupem i sprzedażą warzyw, głownie ciepłolubnych, z okolic podradomskiej strefy warzywniczej.

Gospodarstwo Kocunów

W gospodarstwie Moniki i Piotra Kocun w Rogolinie także uprawia się wczesne truskawki i tu również dominuje odmiana ‘Rumba’. Jeden z większych tuneli przeznaczono do uprawy odmiany ‘Twist’, jednak w warunkach tego konkretnego gospodarstwa wykazała ona szereg zalet – główną jest wysoka wydajność – ale i pewną wadę za jaką uznać należy wyższą od ‘Rumby’ podatność na mączniaka i szarą pleśń. Obie choroby udało się opanować stosując środki zgodnie z rejestracją, z zachowaniem okresów karencji, ale odmiana ta wymaga jednak więcej czujności i troski. ‘Rumba’, podobnie jak we wcześniej omawianym gospodarstwie, rośnie w tunelach na podwójnych zagonach. To system gwarantujący wysoki plon. Ten sezon nie jest zły. Jest trochę wzywań agrotechnicznych., nie w każdym tunelu rośliny wyglądają i plonują tak, jakbym sobie tego życzył. Z pewnością będzie sporo materiału do przemyśleń po sezonie. Inwestycje w tunele okazały się z kolei w pełni trafione. Tegoroczny przebieg pogody sprawił, że wciąż sprzedajemy owoce w dobrych pieniądzach. Weszliśmy już na dobre w trzecią dekadę maja, a jeszcze nie byłem zmuszony do sprzedaży owoców poniżej 20 zł/kg. – informuje Piotr Kocun. W tym gospodarstwie także już trwają przygotowania do wzniesienia kolejnych tuneli nad uformowanymi już zagonami w które niebawem wsadzone zostaną truskawki. Szczególnie duże nadzieje plantator wiąże z kilkoma tunelami, które staną na dość wyraźnie opadającym na południe polu. Ten skłon terenu zapewniał w przeszłości spore przyspieszenie truskawkom uprawianym  bez osłon, więc w tym systemie także P. Kocun spodziewa się, że z tej części gospodarstwa owoce będą zbierane najwcześniej. Do gospodarstwa państwa Kocun trafiłem akurat w godzinę od zakończenia zbiorów. Nie udało się więc sfotografować dojrzałych truskawek. Zachęcam jednak do obejrzenia kilku zdjęć pokazujących kondycję roślin jak i owoce, które dojrzeją niebawem.







Poprzedni artykułCENY TRUSKAWEK I MALIN – notowania z dn. 25.05.2023
Następny artykułNawożenie ma znaczenie. Co zrobić gdy mamy kilka odmian truskawek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj