Ważne tematy w uprawie owoców jagodowych




… omawiane były 26 marca w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Przybyłych na zorganizowane, przez DODR oraz Przedsiębiorstwo Prywatne KAR, szkolenie przywitał dyrektor ośrodka Ryszard Czerwiński, a następnie głos oddał moderatorowi spotkania Jerzemu Karczewskiemu. Pomimo niesprzyjającej od rana aury, do DODR-u dotarło ok. 50 uczestników.

Jako pierwszy prelekcję rozpoczął dr Jan Sadło z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przeprowadzając słuchaczy przez „techniki ochrony roślin temat zawsze aktualny”. Na początku przedstawił budowę rozpylacza wirowego produkcji polskiej oraz rozpylacza płaskostrumieniowego i etapy powstawania kropli, następnie opowiedział o rozkładzie ilościowym i objętościowym kropli. Kolejnym pojęciem omawianym przez dr Jana Sadło była APR, czyli Agrotechniczna Przydatność Rozpylania, wraz z zależnością jej wskaźników od ciśnienia wody. Dalsza część prezentacji dostarczyła wiele szczegółowych informacji odnośnie oddziaływania na krople warunków atmosferycznych takich jak temperatura, wilgotność czy wiatr. Prelegent omówił także takie zagadnienia jak parametry eksploatacyjne opryskiwacza czy zależności pokrycia kroplami roślin.

Przedstawicielka firmy Ekoplon, Daria Staszewska, opowiedziała o nawożeniu truskawek i malin ze szczególnym uwzględnieniem nawozów firmy Ekoplon S.A. Rozpoczynając od tematu odżywiania dolistnego, krok po kroku przedstawiła zasadność tej formy odżywiania roślin, zwłaszcza w sytuacjach ograniczonej aktywności systemu korzeniowego (np. nadmiar lub niedobór wody w glebie), antagonizmów pomiędzy jonami czy ograniczonych możliwości przemieszczania składników pokarmowych w roślinie. Wyjaśniła także różne aspekty nawożenia dolistnego takimi pierwiastkami jak azot, potas, magnez, wapń, bor, żelazo, oraz skutki niedoboru tychże składników. Po okazałym wstępie przedstawicielka Ekoplonu przeszła do prezentacji programu nawożenia dolistnego truskawek i malin z wykorzystaniem produktów firmy Ekoplon. Ostatnim punktem prelekcji było przedstawienie oferty produktowej (Ekolist, Maximus, seria AminoPower). Na koniec prezentacji D. Staszewska zaskoczyła uczestników miłą niespodzianką, w postaci konkursu z nagrodami.



Po krótkiej przerwie swoje wystąpienie rozpoczął dr Wojciech Puch z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ochronę jagodowych – główny temat wykładu – prelegent wyłożył w bardzo przystępny i praktyczny sposób, raz po raz rozbawiając słuchaczy. Aby zapobiegać chorobom wirusowym i powodowanym przez fitoplazmy, dr W. Puch zalecał zwalczanie mszyc i skoczków będących wektorami tych patogenów, pozyskiwanie zdrowego materiału sadzeniowego, usuwanie roślin z objawami porażenia i termoterapię. Opowiedział także o chorobach systemu korzeniowego i ich zapobieganiu, chorobach liści i zapobieganiu. Poruszył również ważny problem mykotoksyn ( choroby wywołane przez toksyny produkowane przez grzyby spożyte wraz z paszą i żywnością powodujące uszkodzenia tkanek i komórek oraz zaburzenia metabolizmu). Słuchacze wręcz nie chcieli zakończenia prelekcji, ponieważ zadawali wiele pytań, co również tyczy się reszty prezentacji.

O zwalczaniu szkodników i chorób w uprawach truskawek i malin metodami biologicznymi mówił dr Michał Pniak z firmy Biocont Polska. Rozpoczął od przypomnienia znanych szkodników- przędziorków, szpecieli i roztoczy, a konkretnie przędziorków chmielowca i owocowca, pordzewiacza jabłoniowego, pilśniowca winoroślowego, przebarwiacza malinowego, wielkopąkowca porzeczkowego oraz roztocza truskawkowca. Jeśli chodzi o zapobieganie i zwalczanie to oprócz zakładania plantacji ze zdrowych sadzonek, przedstawiciel firmy Biocont Polska dużo mówił o dobroczynku gruszkowcu (przydatnym w zwalczaniu zwłaszcza przędziorków i niektórych szpecieli na drzewach i krzewach owocowych). Opuchlaki i pędraki to kolejny poruszony przez prelegenta temat, są to szkodniki wielożerne, larwy uszkadzają korzenie a dorosłe żerują na liściach. W celu ich ograniczenia prelegent polecał m.in. uprawę gryki i gorczycy białej jako przedplonów. Odnośnie szkodników, mowa była także o zmiennikach, mszycach i innych pluskwiakach. Ostatnim punktem wykładu była prezentacja biologicznych produktów firmy Biocont, począwszy od dolistnego nawozu Prev-B2, przez DiPel WG, Alginure, VitiSan, RhizoVital 42, Rizocore a także pułapki feromonowe, pułapki pokarmowe i zapachowe, barwne tablice lepowe.

alt

Swoje nowe spojrzenie na ochronę roślin przedstawił kolejny prelegent Stanisław Jamrozik z Gospodarstwa Ogrodniczego Samotwór. Niekonwencjonalne środki ochrony roślin, ocena przydatności gleby pod nasadzenia truskawek, malin czy wiśni, ocena gleby pod kątem zawartości mikrosklerocjonów grzyba Verticillium, biologiczne odkażanie gleby (biofumigacja), możliwości wykorzystania nawozu Perlka, wartość wapniowa nawozów, zagrożenia dla polskiego ogrodnictwa – to zagadnienia, o których w praktyczny sposób mówił Pan Stanisław. Ostatnim tematem był nowy szkodnik który może zagrażać uprawom roślin jagodowych – Drosophila suzukii, przed którą ostrzeżono uczestników, ponieważ szkodnik znajduje się już w Polsce, a nie ma dotąd opracowanych metod zwalczania. Muszka jest bardzo groźna, nie tylko dlatego, że atakuje dojrzewające, zdrowe owoce, ale rozmnaża się i rozwija bardzo szybko (od złożenia jaja do owocu do wylęgu gąsienicy mija 12 godz., jedna samica składa ok. 350-400 jaj w ciągu swojego życia).

altOstatnim prezentującym był przedstawiciel firmy Haygrove Poland –Tomasz Betka. Firma powstała w 1996 roku w wyniku niezadowolenia z istniejących na rynku tuneli, oraz aby umożliwić ciągłość w zbiorach owoców i wydłużyć sezon. Produkcja konstrukcji tunelowych odbywa się w zakładzie w Nowej Wsi Książęcej pod Kępnem, a najważniejsze zalety tuneli firmy Haygrove to możliwość wjazdu traktorem do środka, możliwość przeniesienia tunelu z miejsca na miejsce, możliwość całkowitego otwarcia oraz w razie potrzeby szczelnego zamknięcia, niski koszt i szybki zwrot poniesionych nakładów. Firma zajmuje się także, sprzedażą oraz wypożyczaniem maszyn do formowania zagonów. Po prezentacji przedstawiciel odpowiadał też na pytania uczestników odnośnie m.in. kosztów dotyczących zakupu tuneli, rynien czy maszyn.









Poprzedni artykułPorzeczka czarna-przed kwitnieniem-krzywik porzeczkowiaczek
Następny artykułW trosce o dobrą jakość owoców do przetwórstwa (cz I) – truskawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj