Jesień była bardzo mokra, a mroźna zima również nie oszczędzała plantacji truskawek. Na roślinach da się zauważyć uszkodzenia mrozowe w większym bądź mniejszym nasileniu, a niektóre plantacje – zwłaszcza młode nasadzenia założone późną jesienią przeznaczone są nawet do likwidacji.
W rejonie Czerwińska nad Wisłą jest bardzo dużo plantacji pod osłonami, więc skala przemrożenia nie jest dużym problemem, co nie znaczy że możemy plantację zostawić bez pomocy. Na początku sezonu trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego startu roślinom i pobudzeniu systemu korzeniowego do rozwoju. Polecamy zastosować Fertiactyl STARTER w dawce 5 l/ha. Preparat stosujemy po ściągnięciu agrowłókniny, natomiast na plantacjach uprawianych bez osłon, zabieg powinien być wykonany około 20 kwietnia. Działanie nawozu Fertiactyl STARTERA pobudzi roślinę do rozwoju (skład NPK 13-5-8) oraz zabezpieczy przed niekorzystnymi warunkami z początku wiosny (kompleks Fertiactyl: kwasy huminowe i fulwowe – polepszacz glebowy, zeatyna – ukorzeniacz, glicyna-betaina – antystresant). Zalecaną dawkę (5 l/ha/500 l wody) stosujemy w oprysku grubokroplistym, najlepiej na wilgotną glebę.
Wietrzenie to kolejny element dobrej praktyki w prowadzeniu uprawy truskawki pod osłonami. Na początku kwietnia odnotowaliśmy temperatury oscylujące w okolicach 0oC, a około 10 kwietnia temperaturę, która dochodziła do 25oC. Takie warunki (wysoka amplituda temperatur w stosunkowo krótkim okresie) są bardzo niesprzyjające dla plantacji prowadzonych pod osłonami (folia, tunel), zwłaszcza, że jeśli na zewnątrz temperatura wynosi 25oC, to w niewietrzonym tunelu może przekroczyć 40oC. Takie warunki przekładają się negatywnie na rozwój i działają stresogennie na rośliny. Dlatego bardzo ważnym elementem jest również wietrzenie upraw pod osłonami, które powinno być wykonywane regularnie.
Plantacje roślin jagodowych są prowadzone w różnych technologiach i nie ma uniwersalnej metody działania w każdej z nich. Każda plantacja powinna być traktowana indywidualnie. Na takie podejście składają się: klasa ziemi, jej zasobność, odmiana, agrotechnika, lokalizacja, itp. Dlatego uprawiając rośliny jagodowe należy zwracać uwagę nie tylko na odpowiednie zbilansowanie składników pokarmowych, ale również na główny „punkt wejścia” tych składników w roślinę – system korzeniowy – który często jest pomijany. Dbając o początek okresu wegetacji, dbamy o cały sezon uprawy.
W celu uzyskania szczegółowych informacji o produktach i technologii odżywiania malin oraz umówienia wizyty doradcy techniczno-handlowego Timac Agro Polska w gospodarstwie, prosimy o kontakt przez stronę internetową www.timacagro.pl lub zapoznać się z mapa Polski podzieloną na przedstawicieli firmy – kliknij i znajdź swojego doradcę.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy!
Materiał promocyjny