Aż 3 dni potrwa tegoroczna VIII Międzynarodowa Konferencja Borówkowa, która odbywać się będzie 4-6 marca w Jachrance (Hotel Warszawianka). Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są ZMIANY jakie już dokonują się na borówkowym rynku, lub trzeba będzie z nimi zmierzyć w najbliższej przyszłości. Temat ten będzie poruszany podczas tegorocznych prelekcji Międzynarodowej Konferencji Borówkowej.

Jak zakładać nowe plantacje?

Nie da się krótko i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jak odpowiednio wybrać i przygotować stanowisko pod uprawę, jak system uprawy wybrać? A może bardziej uzasadniona okaże się uprawa borówki w pojemnikach? By nie doznać zaskoczenia po posadzeniu roślin trzeba też sprawdzić glebę na obecność szkodników i dobrze ją przygotować pod względem zasobności w składniki pokarmowe dla roślin. Takich kwestii jest bardzo wiele, a szczególnie ważne są one w odniesieniu do borówki, która jest rośliną długowieczną. Tak więc z decyzjami podejmowanymi na etapie zakładania plantacji trzeba się zmagać przez kolejnych kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat.

To w jaki sposób założona będzie plantacja może zadecydować o efektach produkcji w przyszłości

Dlatego już 4 marca zaczniemy Międzynarodową Konferencję Borówkową szkoleniem na temat trendów i wyzwań w zakresie Zakładania nowych plantacji  borówki. Zaprosiliśmy do udziału w tym szkoleniu ekspertów z firm FallCreek, Koppert i Timac Agro Polska. Wiedza pozyskana podczas tego szkolenia może okazać się bezcenna w przyszłości, a już na pewno będzie przydatna dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą borówki

Najnowsza wiedza o borówce  

Główny dzień Konferencyjny 5 marca będzie poświęcony aktualnym zagadnieniom związanym z uprawą borówki. Podzieliliśmy go na część agrotechniczną i rynkową. Można się będzie dowiedzieć m.in. jakie są możliwości i korzyści płynące z uprawy borówki w pojemnikach, o czym opowie doradca z Wielkiej Brytanii – Dennis Wilson reprezentujący firmę Delphy UK. W swoim wystąpieniu będzie wskazywał na techniczne aspekty uprawy borówki w pojemnikach, jak dobór odpowiednich pojemników i substratów, przygotowanie instalacji nawadniającej i oczywiście zadbania o odpowiednią jakość wody i kompozycje pożywek używanych do nawożenia borówki. W pełni plonujący krzew borówki potrzebuje dziennie nawet 6 l wody. Dochodzi do tego częstotliwość nawadnia, gdzie konieczne jest niekiedy podanie dwóch cykli nawodnieniowych w ciągu godziny – mówi Dennis Wilson, zapraszając na wysłuchanie pełnej prelekcji w czasie Konferencji Borówkowej 5 marca.

Coraz częściej na plantacjach ujawniają się zmienności dotyczące genetyki tych samych odmian. Dlaczego na jednych plantacjach te same odmiany rosną i owocują bardzo dobrze, podczas gdy gdzie indziej rośliny wyglądają całkiem inaczej? Z tym dylematem zmierza się wielu plantatorów borówki, a postanowił go przeanalizować Filip Cupak, kierownik produkcji na niemieckiej plantacji Werner Spargelhof Deinste w Niemczach. Początkowo różnice w we wzroście poszczególnych roślin były dobrze widoczne w obrębie odmiany ‘Duke’, niestety wkrótce podobne zmiany zaobserwowaliśmy w odmianach ‘Draper’, ’Liberty’ a także ‘Aurora’. Spróbuje wyjaśnić i odpowiedzieć na kilka pytań mogących nam wyjaśnić mechanizmy zwyrodnień Off Type – mówi w zapowiedzi swojego wystąpienia.

Ważna kwestią już w najbliższej przyszłości może się okazać kombajnowy zbiór borówki. Temat ten poruszaliśmy już podczas Konferencji Borówkowej 2019, a jego kontumacją będzie wystąpienie Hansa Liekensa z Fall Creek. To bardzo ważna kwestia w obliczu rosnącej produkcji borówki w całej Europie, a coraz bardziej ograniczonymi zasobami siły roboczej. Czy w tej sytuacji w dalszym ciągu możliwy i zasadny będzie ręczny zbiór owoców? Czy konieczne stanie się sięganie po maszyny, które będą mogły zastąpić pracę ludzkich rąk? By jednak było to możliwe należy już teraz odpowiednio zaplanować plantacje i posadzić dobrze dobrane odmiany. Tego właśnie tematu będzie dotyczyło wystąpienie eksperta z Holandii.

Co jeśli chodzi o handel borówkami w Europie? Są one już dostępne przez cały rok, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że konsumenci są bardziej świadomi tego co kupują. Współczesny konsument chce być dobrze poinformowany i posiadać wiedze na temat pochodzenia i wartości produktu jaki kupuje. To jest współczesne wyzwanie dla producentów, by dostosować się do potrzeb konsumentów w zakresie zarówno jakości owoców jak i sposób ich podania konsumentom – podkreśla Blanca Escrig z DAIFRESSH Hiszpania. Prelegentka przedstawi jakie są współczesne wymagania odbiorców borówek w Europie, a także czego się należy spodziewać w najbliższych latach.  

To tylko namiastka wystąpień, które czekają na uczestników Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2020. Ogółem wygłoszonych zostanie 13 prelekcji, a konferencję podsumuje debata, podczas której będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie: Kto będzie zbierał borówki w Europie? Temat niezwykle ważny, jeśli nie kluczowe dla przyszłości borówkowego biznesu. Pełen program Konferencji można znaleźć TUTAJ.

Dzień trzeci w plenerze

Dla plantatorów praktyka jest równie ważna co wiedza teoretyczna, dlatego trzeci dzień Międzynarodowej Konferencji Borówkowej będzie się odbywał w plenerze na plantacji borówki w Dolecku koło Skierniewic. Zorganizowane będą tam pokazy cięcia borówkowych krzewów, m.in. takich odmian jak ‘Bluegold’, ‘Duke’, ‘Patriot’, ’Hannah’s Choice’. Podczas pokazów odbędą się prezentacje maszyn i technologii uprawy na plantacjach borówki. Będzie okazja do rozmów i konsultacji z doradcami oraz wymiany doświadczeń.

Nauka cięcia borówkowych musi się odbyć w plenerze

Konferencja Borówkowa to doskonała okazja do zdobycia najnowszej wiedzy o uprawie borówki, ale nie tylko. W części wystawowej obecnych będzie ponad 70 firm związanych z borówkowym biznesem. Będzie to zatem możliwość zapoznania się z najnowszą ofertą dostawców środków i technologii produkcji. Konferencja Borówkowa gromadzi wszystkich zawodowo związanych z borówkowym biznesem, oferując najnowsza wiedzę, kontakty i rozwiązania niezbędne do dalszego rozwijania działalności. Tam trzeba być!  

Wszystkie informacje szczegółowe na stronie https://www.konferencjaborowkowa.pl/






Poprzedni artykułZostań członkiem Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki
Następny artykułGotowi na sprzedaż jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj