Okazuje się, że temat uprawy truskawek po truskawkach był jednym z najchętniej wybieranych tematów w czasie internetowego głosowania na program Kongresu Truskawkowego odbywającego się 10 lutego w Mszczonowie (zobacz też „Truskawkowe rekomendacje przed sezonem”). Przygotowanie tego tematu powierzono dr hab. Zofii Zydlik z UP w Poznaniu.
Bardzo ważna jest struktura mikroorganizmów występujących w glebie. Ta co prawda ma naturalnie duże zdolności regeneracyjne, ale zajmuje to dużo czasu. Dlatego podejmuje się najróżniejsze działania pozwalające ograniczyć problemy zmęczenia gleby – informowała dr hab. Z. Zydlik. Czynniki wywołujące chorobę replantacyjną dzieli się na biotyczne powodowane m.in. przez bakterie, grzyby, promieniowce oraz niespecyficzne powodowane m.in. przez nicienie. Trzeba wiedzieć, że czynniki te wzajemnie na siebie oddziałują.
Sprawą oczywistą jest, że system korzeniowy truskawek uprawianych na nowinie jest znacznie większy niż na glebie zmęczonej, ale coraz trudniej o takie stanowiska nie mówiąc już o takich glebach w gospodarstwach specjalizujących się w tej uprawie. Trzeba również wiedzieć, że truskawka jest bardzo wrażliwa na zmęczenie gleby, do tego stopnia, że czasami przed posadzeniem jabłoni sadzi się truskawki jaki rośliny wskaźnikowe. Uprawiając po sobie truskawki, trzeba się również liczyć z nasilającą się kumulacją w glebie szkodników glebowych oraz problemami z patogenami odglebowymi.
Czasami w przeciwdziałaniu zmęczenia gleby pomocne okazuje się już nawet poprawienie jej odczynu. Jeśli jednak mówimy już o chorobie replantacyjnej, to zawsze ma charakter lokalny i związana jest najczęściej z prowadzoną na danym stanowisku monokulturą.Różna jest też wrażliwość gatunków na ten problem, przy czym truskawka jest jednym z gatunków roślin obok maliny bardzo wrażliwych na zmęczenie gleby – informowała prelegentka.
Przeciwdziałanie – agrotechniczne, chemiczne czy biologiczne?
Na rynku w ostatnich latach ubyło rozwiązań, czy też preparatów do ograniczanie problemów zmęczenia gleby, głównie chodzi o produkty do jej odkażania, z których obecne dostępne są jedynie Nemasol i Basamid. Ciekawe możliwości daje odkażanie gleby gorącą parą, ale jest to na to chwilę rozwiązanie cały czas bardzo kosztowne.
Tam, gdzie występują problemy ze zmęczeniem gleby lub patogenami odglebowymi konieczne jest uprawiane roślin fitosanitarnych. Ważna jest uprawa odpowiednich przedplonów, z których bardzo dobrze sprawdza się np. gorczyca.
W ograniczeniu problemów zmęczenia gleby duże znaczenie ma zasobność gleby w próchnicę, która pozytywnie wpływa na właściwości kompleksu sorpcyjnego gleby, a pośrednio na ilość dostępnych w glebie pożytecznych mikroorganizmów. Tam, gdzie wystąpiła choroba replantacyjna dobrze sprawdziło się moczenie systemu korzeniowego w roztworze preparatów BlackJak i Terra-Sorb Complex , dobrze sprawdza się również preparat H-850.
Zastosowanie tych produktów na etapie sadzenie truskawek pozytywnie wpływało również na przyrost objętości korony. Miało to przełożenie na liczbę zawiązanych pąków kwiatowych, a ostatecznie na wielkość plonu. W ograniczeniu problemów replantacji dobre wyniki uzyskiwano również po zastosowaniu innych preparatów na bazie kwasów humusowych.