Uprawa truskawek w minitunelach na rynnach

uprawa truskawek, minitunele, Dzień otwarty truskawki, rynny do uprawy


IV Dni Otwarte Truskawki odbywające się w Górkach koło Sosnowicy 25 lipca zorganizowała firma Metazet/FormFlex wspólnie z grupą firm dostarczających środki niezbędne w nowoczesnej uprawie truskawek. W tegorocznym szkoleniu uczestniczyło blisko 200 producentów zainteresowanych nowoczesnymi technologiami uprawy truskawek.

Tegoroczne spotkanie jest dla nas bardzo ważne, gdyż odbywa się u jednego z naszych klientów, który zdecydował się na uprawę truskawek w minitunelach. Osoba ta uprawia też pierwszy raz truskawki w substracie kokosowym i jak widzimy, zapowiadający się tutaj plon pozwala z optymizmem patrzeć na opłacalność tego przedsięwzięcia i szybki zwrot zainwestowanych środków – mówił Piotr Budny prezes firmy Metazet.

Przedstawiciele firmy Metazet/FormFlex oraz rodzina Ordowskich, w których gospodarstwie zamontowano minitunele do uprawy truskawek


Szkolenie odbywające się w gospodarstwie Jacka Ordowskiego, który zamontował w swoim gospodarstwie minitunele na powierzchni 0,3 ha, było doskonałą okazją do praktycznego zapoznania się z uprawą truskawek w tego typu systemie. J. Ordowski bardzo pozytywnie wypowiadał się na temat uprawy truskawek w minitunelach i w przyszłości planuje zwiększać powierzchnię uprawy truskawek w tego typu konstrukcji. Do jej niewątpliwych zalet zalicza m.in. brak potrzeby wietrzenia, co doskonale potwierdziło się w tym roku w czasie upalnych dni. Cała konstrukcja ma być jeszcze wyposażona w drzwi, co pozwoli na jej zamknięcie, a tym samym wydłużenie cyklu uprawowego o miesiące wiosenne i jesienne. W trakcie szkolenia firma Metazet zaprezentowała również nowy model wózków z regulowaną wysokością półek, które ułatwiają zbiór truskawek z upraw na podwyższeniach.

 

W tym roku zdecydowałem się na uprawę odmiany Evie II, która co prawda nie ma może najsmaczniejszych owoców, ale pozwala uzyskać bardzo wysoki plon z jednej rośliny (na metrze bieżącym posadzono 8 roślin). Dziki temu liczę na jak największy zwrot kosztów poniesionych na założenie uprawy. Wadą tej odmiany może być średni smak, ale ten postaram się poprawić poprzez nawożenie – mówił J. Ordowski.

Zaletą odmiany Evie II jest nie tylko jej wysoka plenność, ale również łatwość uprawy w tego typu systemach, dodatkowo odmiana ta wybacza wiele błędów produkcyjnych, co dla wielu osób zaczynających uprawiać odmiany powtarzające w substracie jest bardzo ważne informował Zbigniew Pisarek z firmy Flevoplant, która dostarczyła do tego gospodarstwa sadzonki truskawek. Odmiana ta wymaga jednak właściwego nawożenia i utrzymywania stosunkowo wysokiego EC w okresie dojrzewania owoców (powyżej 2), co pozytywnie wpływa nie tylko na smak owoców ale również ich trwałość. W trakcie szkolenia Z. Pisarek prezentował także zasady pielęgnacji odmiany jak Evie II, które są niezbędna aby przy tak intensywnie plonującej odmianie utrzymać zadowalającą wielkość owoców oraz zdrowotność roślin. Dotyczyło to między innymi regularnego urywania pędów kwiatostanowych po zerwaniu z nich pierwszych 3 lub 4 owoców oraz wyrywaniu starych i chorych liści.

Wszystkie rośliny zostały posadzone w maty z substratem kokosowym z drenażem, które dostarczyła firma Ceres. Jak informował T. Szuławy z tego przedsiębiorstwa, tego typu maty przygotowywane są w siedzibie firmy i dostarczane do klienta z tzw. paszportem, gdzie znajdują się informacje o zawartości w nim składników pokarmowych, co przy znajomości składu chemicznego wody pozwala na precyzyjne ustalenie składu pożywki. Dodatkowo w matach dostarczanych do klienta przygotowywane są otwory (ich rozstawa i liczba jest wykonywana na indywidualne zamówienie), w które sadzone są rośliny oraz w otwory drenażowe zapewniające właściwy odpływ nadmiaru pożywki.

Więcej informacji ze szkolenia już wkrótce na portalu jagodnik.pl  

Więcej zdjęć w galerii







Poprzedni artykułNowy obiekt logistyczny w Żelimusze
Następny artykułW ministerstwie o rynku owoców miękkich i eksport wieprzowiny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj