W tunelowej uprawie malin realizowanej w rodzimym gruncie standardem stało się zakładanie plantacji na podwyższonych zagonach. By uniknąć zachwaszczenia i zarazem kontrolować ilość nowych pędów wyrastających z odrostów korzeniowych, warto jest takie zagony osłonić agrowłóknina. O korzyściach takiego rozwiązania opowiada Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex.
Po kilku latach doświadczeń z uprawą malina na zagonach ściółkowanych agrowłókniną wiemy, że najlepiej sprawdza się system jednorzędowy. W tym przypadku agrowłóknina posiada fabrycznie wycięte otwory co 33 cm, w które sadzone są rośliny. W kolejnych latach można wykonać dodatkowe nacięcia między dwoma roślinami tak by umożliwić wybijanie nowych pędów malin – wyjaśnia Tomasz Poliszak. Do uprawy malin w tunelach poleca agrowłóknine Pegas Agro o gramaturze 50 g/m2 która zazwyczaj wystarcza na 3-4 sezony uprawy. Po tym czasie jeśli uprawa w dalszym ciągu ma być prowadzona konieczne jest zazwyczaj usunięcie agrowłókniny by umożliwić wybijanie nowych pędów z systemu korzeniowego.
Zaletą uprawy malin na podwyższonych zagonach jest eliminacja zachwaszczenia, co jest szczególnie ważne w pierwszym roku uprawy – podkreśla ekspert z firmy Agrimpex. Przy takim systemie uprawy łatwiej jest również kontrolować ilość wyrastających pędów, nie dochodzi do nadmiernego zagęszczenia szpaleru a dzięki temu można zapewnić dobrą jakość zbieranych owoców.
Więcej informacji w filmie: