Dzień Tunelowy odbywający się w tym roku 28 kwietnia w Sadowniczej Stacji Doświadczalnej w Koln-Auweiler, to jak zawsze dobra okazja do zapoznania się z licznymi doświadczeniami realizowanymi w tym ośrodku z uprawą już nie tylko truskawek, ale również malin, jeżyn, borówek i porzeczek, których doświadczenia w większości realizowane są w tunelach. W przypadku truskawek ocenia się także nowe odmiany i możliwości ich uprawy w szklarni.
Odmiany na start
Odmianą, która w ostatnim czasie w Niemczech zyskała bardzo dużą popularność jest 'Clery’. W wielu doświadczeniach odmianowych traktowana jest obok 'Elsanty’ jako standard, do której zarówno terminu jak i plenności często porównywane jest wiele odmian. Tak też było w doświadczeniu, gdzie oprócz 'Clery’ rosły 'Flair’, 'Garda’, 'Rumba’, 'Elianny’ i 'Malling Centenary’. 'Flair’ w realizowanych doświadczeniach jest najwcześniej dojrzewającą odmianą, dedykowaną do sprzedaży na rynkach lokalnych. 'Garda’ to włoska nowość, która w tym doświadczeniu zapowiada się najplenniejszą odmianę (1320 g z rośliny) o dużych owocach (średnio 26,2 g). Owoce tej odmiany są jędrne i trwałe w obrocie towarowym. 'Rumba’ to także ceniona odmiana z uwagi na dobre plonowanie (ponad 1000 g z rośliny), duże owoce (26,2 g) i ich niezwykle atrakcyjny wygląd. Z koeli 'Elianny’ dojrzewająca około 2 dni po 'Rumbie’, to również jedna z plenniejszych odmian (1170 g z rośliny) ceniona z uwagi na bardzo dobry smak owoców, doskonałe do sprzedaży lokalnej.
W innym z doświadczeń porównywano 'Rumbe’ z odmianą 'Clery’, które uprawiano przez dwa lat, porównywano tutaj plonowanie tych odmian w uprawie polowej z podwójnym przykryciem na zimę oraz w uprawie w tunelu. W jednym i drugim doświadczeniu plenniejszą okazała się 'Rumba’, która uprawiana pod przykryciem dojrzewała tylko dwa dni po 'Clery’, a w tunelu owocowała w tym samym czasie. Smak, niezwykle atrakcyjnie wyglądających owoców 'Rumby’, oceniono w tym doświadczeniu na średnim poziomie, uznano że mają także zbyt ciemnoczerwony kolor. Jest to jednak uniwersalna odmiana, której owoce mogą trafiać zarówno do sprzedaży bezpośredniej jak i na eksport.
Ziemne zagony z substratem
Interesujące dla wielu producentów może być także realizowana tutaj już od wielu lat uprawa truskawek na wysokich ziemnych zagonach w substracie kokosowym. W tej technologii ocenia się plonowanie takich odmian jak 'Clery’, 'Flair’ i o kilka dni od nich później dojrzewającej 'Rumby’. Ocenia się tutaj również wpływ ściółkowania tych zagonów białą folią, która bez wątpienia wpływa na opóźnienie dojrzewania. Nowością, która znalazła już zastosowanie praktyczne w Holandii zaprezentowała firma FormFlex był to system uprawy truskawek w rynnach, które mogą być ustawiane na ziemnych zagonach. W przypadku tego rozwiązania każdy rząd jest osłaniany poprzez okrywanie go folią naciąganą na stalowe profile tworząc swego rodzaju mini tunel.
Na stelażach
Ważną częścią realizowanych doświadczeń z uprawianymi tutaj odmianami truskawek jest porównanie owocowania poszczególnych odmian – zarówno tradycyjnie owocujących jak i powtarzających owocowanie uprawianych na różnego rodzaju stelażach w systemie jednorocznym (różnego rodzaju sadzonki) jak i w systemie na dwa zbiory. W jednym z doświadczeń oceniano wpływ rodzaju sadzonek (A – 12-15 mm i A+ > 15 mm) na plonowanie trzech odmiany truskawek powtarzających owocowanie (’Evie II’, 'Favori’ oraz 'Florentina’). Sadzonki tych odmian sadzono w liczbie 8 szt/mb w doniczkach z substratem kokosowo-torfowym (80/30). Zastosowanie sadzonek o większej średnicy korony pozwoliło w przypadku każdej z ocenianych odmian uzyskać wyższy plon od 10% w przypadku 'Evie II’ do blisko 26% w przypadku dwóch pozostałych ocenianych tutaj odmian. W jednym z tegorocznych doświadczeń z odmianami powtarzającymi owocowanie uprawianymi w tunelu w glebie w pojedynczych zagonach na wyjątkowo wczesną zapowiada się 'Evie’s Delight’, która daje bardzo wysoki wczesny plon, po którym jednak następuje kilkutygodniowa przerwa. Odmiana ta ma również bardzo atrakcyjne owoce, jest jednak bardzo chętnie atakowana przez wciornastki, które mogą być u tej odmiany przyczyną poważnych strat w plonie, jest także niezwykle wymagającą odmianą jeśli chodzi o warunki uprawy. W trakcie spotkania na uwagę zasługiwała w tym doświadczeniu również nowość z 'Florina’, która w przyszłości może okazać się jedną z chętniej uprawianych odmiany powtarzających pod osłonami.
Serię swoich nowych odmian prezentowała firma Flevoplant były to z powtarzających owocowanie: 'Favori’ i 'Furore’, których owoce nie tylko atrakcyjnie wyglądały, ale były również bardzo smaczne. W przypadku odmian tradycyjnie owocujących były to owoce takich kreacji jak: Florentina oraz Fleurette, ich owoce były jednak zdecydowanie mniej smakowite niż owoce dwóch wcześniejszych odmian powtarzających owocowanie. Plonowanie trzech z tych odmian (’Favori’, 'Florentina’ i 'Florina’ oceniano także w doświadczeniach realizowanych w szklarni. W tej uprawie znajdoiwała się również 'Evi’s Delight’.
Więcej szczegółowych informacji z Dnia Tunelowego w Auweiler będzie można przeczytać w czasopiśmie „Jagodnik”.