Truskawki powtarzające owocowanie w projekcie Berry Tech 2018



Za nami pierwsza edycja projektu Berry Tech. Jego celem było wypracowanie technologii uprawy truskawek powtarzających owocowanie w uprawie realizowanej w otwartym gruncie. To z jednej strony technologia tańsza względem tych prowadzonych pod osłonami. Z drugiej jednak obarczona licznymi trudnościami, stawiająca przed plantatorem poważne wyzwania. Pomysłodawcą i organizatorem była firma Doradca Jagodowy, a portal jagodnik.pl objął nad projektem patronat medialny.

Duże wydarzenie, obfity zasób wiedzy

Kolejka do rejestracji była bardzo długa

W gospodarstwie dr Pawła Krawca, gdzie realizowane było doświadczenie, w dniu 5 sierpnia zjawiło się ok. 180 plantatorów. Byli oni zainteresowani tematyką uprawy truskawki powtarzającej owocowanie. Obecni byli także przedstawiciele 18 firm z branży ogrodniczej. Zorganizowali oni swe stoiska w pobliżu doświadczalnej plantacji. Na niej prezentowali wykorzystanie oferowanych przez siebie rozwiązań.

Co można było zobaczyć w Karczmiskach?

Podczas warsztatów można było zapoznać się z ważnymi zagadnieniami związanymi z zakładaniem i prowadzeniem plantacji powtarzających owocowanie. W kolekcji zgromadzono 20 odmian. Niektóre z nich są już znane, inne nowe, a jeszcze inne wciąż jeszcze w fazie testowej. Sadzonki dostarczyły firmy Flevo Plant, Agronom Plants, Boryna i Poland Plants. W przygotowaniu stanowisk pod uprawę pomogła firma Boryna dostarczając rozwiązania nawodnieniowe i folie do ściółkowania. Cześć zagonów przykryto agrowłókniną z firmy Center Plast. Nawożenie prowadzono w oparciu o produkty firm Arkop, Osadkowski SA, Eko-WAP i Ciech Sarzyna. Środki ochrony zapewniły firmy Bayer, Sumi Agro Polska, Arysta, Nufarm, Bio Agris, Desio, Agrosimex i BioDevas. Swe stoiska wystawowe zorganizowały także takie podmioty jak AquaTom i Haygrove.

Uprawa truskawek powtarzających owocowanie wcale nie taka łatwa

Imprezę otworzyli członkowie Doradcy Jagodowego

Tegoroczne doświadczenia Berry Tech wykazały, że uprawa truskawek powtarzających owocowanie ma wiele zalet. Może być dochodowa. Zapewnia także zajęcie pracownikom sezonowym, których tak trudno przecież pozyskać i zatrzymać. Produkcja owoców truskawek w terminie letnim i jesiennym nie jest jednak prosta. Wyzwaniem jest zwłaszcza ochrona. Ale bardzo ważne jest racjonalne podjęcie wszystkich kroków począwszy od wyboru stanowiska. W Karczmiskach na przykład doświadczalne kwatery założone zostały na glebie o podłożu gliniastym, co z uwagi na znaczne opady deszczu prowadziło do okresowego zalewania plantacji i w rezultacie pogorszenia się kondycji roślin.

Która odmiana najsmaczniejsza?

Wciąż powszechne jest przeświadczenie, że owoce odmian powtarzających owocowanie są niesmaczne. W Berry Tech 2018 testowane jest 20 odmian. Preferencje smakowe to indywidualna kwestia  gustu. Wszyscy uczestnicy niedzielnego spotkania zostali więc poproszeni o skosztowanie owoców poszczególnych odmian. Na podstawie 180 ankiet twórcy projektu będą starali się wskazać te kreacje, które wydają najsmaczniejsze owoce w opinii najszerszej grupy konsumentów. O uzyskanych wynikach, a także szczegółach agrotechnicznych Berry Tech będziemy informować w kolejnych numerach czasopisma „Jagodnik”.







Poprzedni artykułPrzygotowanie borówki amerykańskiej do spoczynku zimowego
Następny artykułOchrona malin pod osłonami i w uprawach polowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj